CHEAT MEAL – ZALETY I ZAGROŻENIA
Data publikacji: 4 sierpnia 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

CHEAT MEAL – ZALETY I ZAGROŻENIA

Osoby, które wiele lat objadały się wysokokalorycznymi i przetworzonymi  produktami spożywczymi, często mają ogromną trudność z wprowadzeniem zdrowych zmian w ich sposobie odżywiania się. Niejednokrotnie przerywają stosowaną od tygodnia – miesiąca dietę, dosłownie rzucając się na pizzę/ paczkę czipsów /burgera i butelkę coli. Dietetycy zdają sobie z tego sprawę, dlatego wprowadzane zmiany w dotychczasowym jadłospisie powinny być powolne, indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta – razem z nim przedyskutowane. Kolejnym ważnym elementem jest pomoc w znalezieniu motywacji wewnętrznej pacjenta. Jednakże niektórzy dietetycy zalecają osobom stosującym diety redukcyjne wprowadzenie do nich tzw. cheat meal (dosłownie oszukanych posiłków). Czy ta metoda jest bezpieczna i skuteczna?

CHEAT MEAL – CO TO TAK WŁAŚCIWIE JEST I NA CZYM POLEGA?

Oszukany posiłek (niektórzy określają to przełamaniem rutyny w stosowanej diecie), można zaliczyć do tych propozycji smakowych niezdrowych i niezalecanych przez dietetyków i lekarzy. Jednakże niektórzy z tych specjalistów zalecają by od czasu do czasu wprowadzić cheat meal do jadłospisu. Pacjent walczący z nadwagą/otyłością, który dzielnie trzyma się zaleceń dietetycznych oraz ćwiczy, może co jakiś czas zjeść to co lubi, a co nie do końca jest zgodne z listą produktów wskazanych, w ustalonym programie żywieniowym. Do posiłków typu cheat meal zaliczyć można, np. czipsy, burgery, frytki, pizzę, zapiekankę, cukierki…

Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej

UWAGA!

Cheat meal nie powinno się stosować częściej niż raz w tygodniu, dodatkowo należy zadbać by stanowił on nagrodę za włożony przez ostatnie dni wysiłek w stosowanie diety oraz treningi. Warto wprowadzić tę metodę dopiero po kilku tygodniach stosowania programu żywieniowego, ponieważ w tym czasie dojdzie już do określonego spadku masy ciała i jest to także doskonały moment na przełamanie rutyny. Należy zaplanować jeden stały dzień, w którym pojawi się oszukany posiłek, ułatwi to kontrolę nad liczbą spożytych kalorii.

Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka

CHEAT MEAL – KORZYŚCI - CZY WARTO?

Dietetycy są podzieleni w swojej opinii na temat cheat meal.

Jedna grupa twierdzi, że jest to działanie zupełnie bezpieczne dla osoby odchudzającej się, dodatkowo wzmacnia jej dążenie do wyznaczonego celu, redukuje rutynę w stosowaniu się do zaproponowanych zaleceń. Co więcej, według nich samo stosowanie diety mającej na celu redukcję masy ciała, przyczynia się do spowolnienie metabolizmu i zwiększenia odczucia głodu. Wprowadzony do omawianej diety  cheat meal spowoduje przekazanie organizmowi sygnału o  nasyceniu. Co więcej, według fanów cheat meal , stosowanie tej metody przez osoby odchudzające się, przyczyni się do zmniejszenia chęci „sięgnięcia po coś do zjedzenia” (ma to związek z poziomem greliny – hormonu głodu). Tak więc, zastosowanie w ustalonym programie żywieniowym cheat meal pobudzi organizm do pracy, przyspieszy metabolizm, a w ostateczności stanie się pomocne w spadku masy ciała. Dodatkowo, wprowadzenia oszukanego posiłku ma za zadanie wpływać  korzystnie na samopoczucie i układ nagrody (pobudzając wydzielanie hormonu szczęścia).

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie? 

Druga grupa specjalistów uważa, że przyzwolenie pacjentowi na stosowanie oszukanego posiłku oddala go od osiągnięcia celu, zwiększa szanse na porzucenie treningów i diety oraz na pojawienie się trudności w kontrolowaniu liczby spożytych cheat meal, co może rozbudzać apetyt osoby walczącej z nadwagą/otyłością. Faktycznie, u niektórych osób wprowadzanie do harmonogramu cheat meal może grozić przekształceniem się w cheat week. Nie trudno  jest przekroczyć granicę i utracić kontrolę oraz odpuścić sobie, w konsekwencji powracając do starych złych nawyków. Z pewnością nie należy zalecać cheat meal osobom, które walczą nie tylko z otyłością ale także stosują dietę w związku ze współistnieniem określonej jednostki chorobowej jak np. nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, ale także tym, którzy mają słabą wolę i zjedzenie kawałka ulubionej pizzy spowoduje wycofanie się z podjętych działań.

PODSUMOWUJĄC...

Osoby walczące z nadwagą/otyłością bez dodatkowych jednostek chorobowych, w porozumieniu z dietetykiem, z którym współpracują, mogą jeden raz w tygodniu wprowadzić oszukany posiłek do swojego planu żywieniowego i nie powinno to nikomu zaszkodzić, a wręcz pomóc - tym, u których spadek masy ciała zatrzymał się. W takiej sytuacji zaproponowanie metody cheat meal, może okazać się idealnym sposobem na przyspieszenie metabolizmu i dalszego spadku masy ciała. Należy jednak pamiętać, by taką decyzję podjąć świadomie i kontrolować ilość zajadanych niewskazanych produktów w ciągu danego dnia. Najważniejsze by zachować zdrowy rozsądek!

Piśmiennictwo:

http://www.drlifestyle.pl/odzywianie/cheat-meal-cheat-day-oszukac-organizm/

Omar Manejwala. Shame, Cheat Meals and That New Weight Loss Solution

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Joanna Klepacz
Specjalizacje:
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!