ŚLIWKI – DLACZEGO POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W TWOIM JADŁOSPISIE?
Data publikacji: 9 września 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

ŚLIWKI – DLACZEGO POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W TWOIM JADŁOSPISIE?

Nie da się ukryć, że takie owoce jak śliwki (nie ważne czy świeże, czy suszone), większości z nas kojarzą się prozdrowotnie, w szczególności z usprawnianiem pracy naszych jelit i walką z zaparciami. Oprócz wspomagania pracy układu pokarmowego, śliwki zawierają w sobie wiele cennych składników korzystnie wpływających na stan naszego organizmu pod każdym względem.  Nawet te słodkie i bardziej kaloryczne od świeżych, suszone śliwki znajdują swoje miejsce także w dietach odchudzających. Jeżeli jeszcze nie wprowadziłeś ich do swojego jadłospisu, a powyższy opis nadal nie przekonuje Cię do sięgnięcia po śliwkę np. do drugiego śniadania, przeczytaj więcej na temat ich prozdrowotnych właściwości.  

KILKA POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO WŁĄCZYĆ ŚLIWKI DO DIETY

Owoce śliwki, dzięki błonnikowi pokarmowego (głównie pektyny) i kwasom organicznym (m.in. winny, jabłkowy), który się w nich znajduje, wpływają na regulację procesów trawiennych, poprawiają apetyt, wspomagają perystaltykę jelit, niwelują zaparcia (w przypadku tych dolegliwości lepsze okażą się suszone owoce śliwki, choć należy zachować umiar w ich spożyciu gdyż są bardziej kaloryczne). Włączenie do diety suszonych śliwek (w rozsądnych ilościach, np. 2-3 sztuki do drugiego śniadania w sezonie zimowym/jesiennym), może zmniejszać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Najbardziej polecane w opisywanych celach są takie odmiany śliwek, jak: renklody, węgierki.

Dzięki witaminie C, A i E oraz innym związkom (polifenole, katechiny, kwas chlorogenowy), jakie się w nich znajdują chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Spowalniają procesy starzenia się komórek, korzystnie wpływają na kondycję naszej skóry. Niektórzy twierdzą, że po ich spożyciu poprawia się im także humor.

W śliwkach możemy znaleźć wiele cennych składników mineralnych, np. potas, żelazo, wapń, magnez, fosfor.

Według naukowców, włączenie śliwek do diety, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, obniża poziom „złego cholesterolu”.

Urozmaicają nasza dietę pod względem smakowym, można zajadać się nimi na surowo lub wykorzystywać na przetwory i tworzyć z nich znane nam z dzieciństwa powidła.

Według dietetyków śliwki to owoce korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu krążenia. Owoce te są dobrym źródłem potasu w wyniku czego wpływają wspomagająco na pracę serca, regulując poziom ciśnienia tętniczego krwi.

Dzięki zawartej w śliwkach witaminie C, zjadanie tych owoców wpływa wzmacniająco na naszą odporność, dlatego warto sięgać po nie szczególnie w okresie jesiennym.

Śliwki to także źródło witamin z grupy B. Owoce te doskonale wpływają na nasz układ nerwowy, wspomagają pamięć i koncentrację.

Według kosmetologów, którzy propagują wykorzystanie naturalnych składników w swojej pracy, śliwki to owoce, z których można przygotować maseczkę działającą wygładzająco. Wystarczy rozgnieść dojrzale śliwki (wcześniej pozbawione pestek), następnie wymieszać z ubitą pianą z białej jaja kurzego i nałożyć na skórę, zmyć po 20 minutach.

ŚLIWKI W TWOJEJ KUCHNI – CO Z NICH PRZYGOTOWAĆ?

Zanim zabierzemy się za „pichcenie” w kuchni i eksperymentowanie ze śliwkami, zacznijmy prawidłowo, od początku! Czy będąc w sklepie jesteś świadom swoich wyborów, pod względem zakupu odmian owoców np. śliwek? Czy wiesz do jakich dań nadaje się każda z nich? Takie rzeczy warto wiedzieć, by przygotować smaczny posiłek. Wicie, że na świecie możemy zliczyć ponad 6000 odmian śliwy domowej (Prunus domestica)?!  Wszystkie te odmiany należą do krzyżówek śliw: ałyczy, lubaszki (tzw. mirabelki), tarniny. Śliwki z tych właśnie drzew, które porastały tereny Europy już w czasach neolitu, tak zainteresowały ogrodników z Bliskiego Wschodu, że postanowili oni stworzyć odmiany także jadalne. Wraz z biegiem lat, śliwki  stały się większe i słodsze. Śliwki możemy podzielić, w zależności od ich kształtu i wielkości, na:

mirabelki,
renklody,
węgierki,
śliwki okrągłe, jajowate, owalne.

Do przygotowania deserów i przetworów, idealnie nadadzą się, m.in.:

śliwka zielona,
śliwka ulena,
śliwka zwykła,
śliwka łowicka,
śliwka herman,
śliwka kirka,
śliwka królowa Wiktoria,
śliwka brzoskwiniowa.

Uwaga! Wyłącznie do przygotowania przetworów nadaje się odmiana śliwek, jaką jest mirabelka. Natomiast do suszenia nadają dojrzałe śliwki węgierki. Podczas zakupu śliwek, należy uważać by nie trafić na sztukę gnijącą, uszkodzoną, gdyż może zawierać pleśń i rakotwórcze mykotoskyny. Gdy już dokonasz zakupu, czas na przygotowanie czegoś smacznego ze śliwek, do czego się nadadzą? Ze śliwek możesz przygotować, m.in.:

śliwowicę,
tarniówkę,
bałkańską rakiję,
kompot,
dżem,
marmoladę,
powidła,

Śliwki to także dobry dodatek do ciast, ciasteczek, sorbetów, pierogów, knedli, sosów i marynat.

Zobacz naszą propozycję na śliwkę w przepisie na Sernik śliwka w czekoladzie

sernik na dzień babci  

WARTO WIEDZIEĆ

Jak się okazuje, pestki śliwek są trujące dla naszego organizmu, ponieważ zawierają związek jakim jest amygdalina (składnik tzw. kwasu pruskiego). Jeżeli należysz do osób, zajadających się owocami „w całości” dosłownie, lepiej zmień swoje nawyki. Dodatkowo wybierając śliwki, sięgaj po te, od których łatwo odchodzi pestka. Podobnie postępuj przygotowując domowe przetwory – do kompotów używaj wydrylowanych śliwek. 1 malutka śliwka (13 g) to około 6 kcal 1 śliwka suszona to około 19 kcal Kupując suszone śliwki w sklepie, zwracaj uwagę na skład podany na etykiecie, unikaj śliwek zawierających dodane substancje siarkowe, które m.in. mogą podrażniać przewód pokarmowy, wywoływać reakcje na skórze. Szukaj produktów naturalnych, ekologicznych np. w sklepach ze zdrową żywnością.  

KTO POWINIEN ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ W SPOŻYCIU ŚLIWEK?

Zbyt duże zjedzenie jednorazowo śliwek (nie pamiętanie o zasadzie związanej z umiarem we wszystkim, także jedzeniu), możemy nabawić się niemiłych dolegliwości, m.in.:

wzdęcia
bóle brzucha
biegunki

Kobiety karmiące piersią powinny zwracać uwagę jak czują się one, a przede wszystkim ich dziecko gdy zjedzą kilka śliwek. Substancje antyodżywcze zawarte w śliwkach mogą przechodzić do mleka matki i dalej do przewodu pokarmowego dziecka, które później może miewać dolegliwości trawienne. Nie jest to regułą, jednak zaleca się ostrożność i powolne wprowadzanie śliwek u kobiet w ciąży, przede wszystkim podobnie jak w przypadku innych produktów monitorując jak nowy składnik diety wpływa na kobietę i dziecko, zachowując przy tym rozsądek i nie przejadając się. Osoby z cukrzycą, lepiej by sięgały po świeże śliwki, powinny również uważać na przetwory z tych owoców i unikać słodkich dżemów, powideł, kompotów. Zobacz również: Owoce egzotyczne - czyli jakie właściwości ma tropikalna słodycz?    

Piśmiennictwo:

Aktywnosc przeciwutleniajaca wybranych odmian sliwek [Prunus domestica] uprawianych w kraju D Walkowiak-Tomczak… - Żywność Nauka …, 2007 - yadda.icm.edu.pl

http://www.ilewazy.pl/produkty/page/1/q/%C5%9Bliwki/s/date/k/desc/

Wpływ metody odwadniania śliwek (Prunus domestica" Valor") na zawartość polifenoli i zdolność przeciwutleniającą D Walkowiak-Tomczak - Zeszyty Problemowe Postępów Nauk …, 2010 - yadda.icm.edu.pl

Przechowalnictwo zaczyna się w sadzie-śliwki M Sitarek - Sad Nowoczesny, 2014 - yadda.icm.edu.pl  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Joanna Morawiec
Specjalizacje:
Gluten Free
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!