JAK POPRAWIĆ WZROK DIETĄ?
Data publikacji: Dec. 1, 2016
Autor:
Maciej Pokarowski

JAK POPRAWIĆ WZROK DIETĄ?

Narządy zmysłów umożliwiają nam odpowiednie i komfortowe funkcjonowanie w otaczającym nas środowisku. Każdy z nich pełni kluczową rolę dla naszego organizmu i w momencie gdy ulegają one osłabieniu czy chorobie dostrzegamy jak bardzo są dla nas ważne. W przypadku wzroku już zwykłe przemęczenie utrudnia życie i powoduje nieprzyjemne uczucie dyskomfortu. Z tego powodu warto zadać sobie pytanie - jak poprawić wzrok dietą? - i bliżej przyjrzeć się składnikom pokarmowym o takim działaniu.

CO NA ZMĘCZONE OCZY?

W ziołolecznictwie na przemęczony wzrok zaleca się kompresy z naparów z różnych ziół. Pomocne będą tu m.in. takie zioła jak świetlik lekarski, chaber bławatek, nagietek lekarski, dziewanna czy rumianek pospolity. Wszystkie z nich wykazują działanie przeciwzapalne i uszczelniające naczynia krwionośne, łagodzą podrażnienia oraz nadmierne łzawienie. Dodatkowo stosuje się również rośliny zawierające berberynę, która niszczy bakterie oraz zwęża naczynia krwionośne, co eliminuje przekrwienie oczu i ból. Substancję tą znajdziemy np. w gorzkniku kanadyjskim.

NIEKORZYSTNE WARUNKI ŚRODOWISKA

Chcąc odpowiednio chronić nasz wzrok nie można zapominać o negatywnym oddziaływaniu środowiska. W kontekście niekorzystnych warunków środowiska zewnętrznego należy wymienić: promieniowanie UV, zbyt długi okres patrzenia w ekran komputera bądź telewizora, czy szkodliwy dym papierosowy. Natomiast jeśli chodzi o czynniki endogenne w naszym organizmie, zagrożeniem dla wzroku będą niedobory składników odpowiadających za prawidłowe widzenie.

JAK POPRAWIĆ WZROK? - ANTYUTLENIACZE!

Remedium zwłaszcza na wspomniane wyżej zaburzenia związane z nadmierną ilością wolnych rodników w ustroju będzie dieta bogata w przeciwutleniacze! Znajdziemy je w takich produktach jak brokuły, papryka, sałata, natka pietruszki, owoce cytrusowe, marchew, jarmuż i inne. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim czarne jagody, które zawierają aż 14 rodzajów antocyjanów, bardzo silnych utleniaczy, które zwiększają elastyczność naczyń, chronią enzymy oka i poprawiają ostrość widzenia. Jagody często stosuje się przy schorzeniach oczu powstałych na tle cukrzycowym.

CHOROBY OCZU A LUTEINA I ZEAKSANTYNA

Luteina i zeaksantyna to barwniki należące do szerokiej grupy karotenoidów. Gromadzą się w siatkówce oka, gdzie pełnią rolę filtra dla promieniowania niebieskiego i ultrafioletowego. Zapobiegają tym samym takim chorobom jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Udowodniono również protekcyjne działanie w kierunku takich chorób jak zatory i zakrzepy tętnic gałki ocznej. Luteinę i zeaksantynę znajdziemy w produktach tj.: pomarańczowe i zielone warzywa, nektarynki, jeżyny, agrest czy awokado.

OCHRONA WZROKU Z WITAMINAMI

Witamina A (a właściwie beta-karoten) szeroko obecna w owocach i warzywach  wykazuje potężne działanie przeciwutleniające. Skutecznie zwalcza wolne rodniki, które uszkadzają wzrok. Odgrywa też duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki oka (odpowiadają za widzenie po zmroku i w dzień). Niedobór witaminy A w diecie może doprowadzić  do tzw. kurzej ślepoty, a w przypadku jej chronicznego  niedoboru często dochodzi do rozwoju zespołu suchego oka, blizn rogówki oraz licznych owrzodzeń. Dla procesu widzenia bardzo istotne jest współdziałanie witaminy A i C. Witamina C  jest  niezbędna do syntezy kolagenu, który zapewnia odpowiednią stabilizację dla naczyń krwionośnych oka.  Niedobór tej witaminy powoduje m.in. kruchość naczyń spojówki, co w konsekwencji może doprowadzić do krwotoków podspojówkowych oraz wylewów, uszkadzających tym samym wzrok. Kolejną niezbędną dla oczu witaminą jest witamina E. Zwiększa ona wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim, oraz chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, co zachowuje szczelność błon komórkowych.

Źródła w diecie:

A (beta-karoten) – marchew, pomidory, warzywa ciemno-liściaste, brzoskwinie;

C – natka pietruszki, cytrusy, papryka, warzywa kapustne, czarne porzeczki, kiwi, truskawki;

E – oleje roślinne (głównie słonecznikowy), orzechy, pestki słonecznika, dyni, sezam.

Zobacz również: Mniej znane oleje roślinne

MINERAŁY

Cynk, selen, miedź i mangan to kluczowe minerały w ochronie naszego narządu wzroku. Najważniejszym z nich jest cynk, który bierze udział m.in. w wytwarzaniu rodopsyny (dzięki niej widzimy po zmierzchu oraz rozróżniamy odcienie szarości). Cynk katalizuje również działanie enzymów wymiatających wolne rodniki oraz umożliwia wykorzystanie wątrobowych zapasów witaminy A. Selen, miedź i mangan wykazują działanie antyoksydacyjne (najsilniejsze takie działanie wykazuje selen). Ponadto miedź stabilizuje wiązania kolagenowe, co zapewnia trwałość naczyń krwionośnych oka.

Źródła w diecie:

Cynk – zarodki pszenne, pieczywo pełnoziarniste, jaja, ryby;

Miedź – awokado, orzechy, owoce morza;

Mangan – ciemne pieczywo, orzechy, fasola, czarne jagody, groch;

Selen – owoce morza, ryby morskie, orzechy (zwłaszcza brazylijskie) , czosnek, kiełki pszenicy, cebula.

PODSUMOWANIE

W większości przypadków dieta bogata w wyżej wymienione składniki w połączeniu z ochroną przed szkodliwymi czynnikami środowiska pozwala cieszyć się dobrym wzrokiem do późnej starości.  Już wiesz jak poprawić wzrok dietą, dlatego nie zapominaj o codziennej porcji owoców i warzyw, które stanowią najbogatsze źródło cennych witamin i minerałów chroniących nasz narząd wzroku.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

 

Autor wpisu: Maciej Pokarowski

 

PIŚMIENNICTWO:

Romanowska B.: Dla dobra oczu, Mój Piękny Ogród, Nr 4/2010.

Zabezpiecz wzrok na przyszłość, Menedżer Zdrowia, Nr 12/2013.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-bogata-w-luteine-poprawi-wzrok-i-wzmocni-oczy-dieta_36930.html (dostęp z dnia 23.10.16, godz. 14.20).

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-korzystna-dla-oczu_37365.html (dostęp z dnia 23.10.16, godz. 14.15).

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Michał Kaczorowski
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!