POSTANOWIENIA NOWOROCZNE: JAK ICH DOTRZYMAĆ?
Data publikacji: Dec. 25, 2016
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE: JAK ICH DOTRZYMAĆ?

Co roku obiecujemy sobie, że 1. stycznia będzie początkiem zupełnie nowego życia. Porzucimy wszystkie złe nawyki, zaczniemy ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i ograniczymy zbędne wydatki. Kobiety często mówią" Nowy rok nowa ja". Niestety zazwyczaj już po kilku tygodniach okazuje się, że brakuje nam wytrwałości oraz cierpliwości, a postanowienia noworoczne idą w zapomnienie. Radzimy zatem co zrobić by w tym roku było inaczej.

NOWY ROK: POSTAW NA KONKRET

Postanowienia noworoczne w stylu: schudnę, zacznę prowadzić zdrowy tryb życia to ogólniki,  które oznaczać mogą niemal wszystko. Zakładając coś takiego nie bardzo wiemy co mamy robić, a czego unikać. Od niekonkretnych postanowień łatwiej się też wykręcić i usprawiedliwić przed samym sobą. Sprzyjają one szukaniu wymówek i naciąganiu faktów. Jeśli natomiast postanowienia będą brzmiały: chodzę na fitness w poniedziałki środy i piątki, zawsze kładę się przed północą, wypijam codziennie minimum 2l wody, to dużo łatwiej jest ocenić czy się ich trzymamy czy nie. Jeśli postanowień jest kilka to dobrze je sobie zapisać i umieścić w mieszkaniu w widocznym miejscu tak by o nich ciągle pamiętać.

Na początek dobrze zaznaczać w kalendarzu czy danego dnia wypełniliśmy postanowienie, czy nie - stawiając np: plusy i minusy. Zobaczycie, że po miesiącu widok kartki, na której dominują plusy niezwykle zmotywuje was do dalszej wytrwałości.

WYBIERZ NAJWAŻNIEJSZE POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

Zwykle na fali noworocznej energii tworzymy tasiemcową listę rzeczy, które chcemy zmienić w swoim życiu. W praktyce dotrzymanie tych postanowień okazuje się niemożliwe, gdyż tak wielu zmian nie da się wprowadzić z dnia na dzień. Zastanówmy się zatem czy bardziej zależy nam na kursie salsy, chodzeniu na siłownię, czy nauce nowego języka. Każda z tych rzeczy wymaga systematyczności i regularnego poświęcania czasu. Jeśli Wszystkie wieczory zapełnią nam jakieś zajęcia dodatkowe, nie będziemy mieć czasu na wypoczynek i w efekcie bardzo szybko się wypalimy. Wkrótce większość nowo podjętych aktywności wypadnie z naszego organizera. Badania pokazują, że najpóźniej w marcu większość postanowień noworocznych przestaje być przestrzegana.

MIERZYĆ SIŁY NA ZAMIARY...

Nie stawiajmy przed sobą zadań niewykonalnych np do wiosny zrzucić 20 kg. Do obranego celu lepiej dążyć małymi kroczkami. Wyznaczajmy sobie drobne cele pośrednie gdyż osiągnięcie każdego z nich przyniesie nam satysfakcję motywującą do dalszej pracy nad sobą. Jeśli do tej pory jedliśmy dużo słodyczy to drastyczne wyeliminowanie cukru z naszej diety będzie bardzo trudne. Batoniki i czekoladki będą nas stale kusić, a walka z tą pokusą może się okazać niezwykle wyczerpująca i frustrująca nie tylko dla nas, ale i dla naszego otoczenia, które z pewnością odczuje skutki naszego rozdrażnienia. Dlatego lepiej zmiany wprowadzać stopniowo. Jeśli słodkości gościły na naszym stole codziennie pozwólmy sobie na nie tylko 3 razy w tygodniu. Następnie po miesiącu ograniczmy ilość dni ze słodyczami do jednego lub dwóch. W ten sposób nasz organizm stopniowo odzwyczai się od dużych dawek cukru i zauważymy, że przestanie się ich domagać. Postarajmy się też popularne słodycze zastępować ich zdrowszymi odpowiednikami np: owsianymi ciasteczkami, batonikami musli i suszonymi owocami.

KARY I NAGRODY

System kar i nagród sprawdza się nie tylko w szkole ale i w dorosłym życiu.  Psycholodzy potwierdzają, że w procesie uczenia się potrzebujemy zarówno wzmocnień pozytywnych jak i negatywnych. Dlatego chcąc wytrwać w swoim postanowieniu powinniśmy fundować sobie drobne nagrody za jego przestrzeganie przez dłuższy czas, ale i karać się za jego niedotrzymanie. Nie można przy tym oczywiście przesadzać. Zbyt duże nagrody mogą zaprzepaścić efekty przestrzegania postanowienia . Zbyt surowe kary mogą nas zniechęcić do jego dotrzymywania. Nagrodą może być wyjście do teatru lub na koncert. Jeśli naszym postanowieniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów to idealną nagrodą będzie  zakup kreacji, w którą wcześniej byśmy się nie zmieścili. Karą może być odmówienie sobie jakiejś codziennej przyjemności albo nadprogramowy trening.

ZNAJDŹ KOMPANA

Nie od dziś wiadomo, że wspólnie łatwiej się działa niż w pojedynkę. Również realizowanie postanowień noworocznych może być łatwiejsze jeśli namówisz do tego jeszcze partnera, kogoś z przyjaciół albo rodziny. Jeśli postanowieniem na rok 2017 będzie zwiększenie aktywności fizycznej to we dwójkę na pewno będzie wam raźniej chodzić na siłownie, basen albo jogę. Jeśli od wyjścia z domu odstręcza cię zimowa aura to świadomość, że ktoś na Ciebie czeka może wyciągnąć Cię spod koca bardziej skutecznie niż wisząca na lodówce lista postanowień noworocznych.

Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej

Jeśli planem na nadchodzący rok jest nauka hiszpańskiego to również we dwójkę będzie wam łatwiej. Oprócz nauki słówek i zasad gramatycznych na własną rękę, spotkania, podczas których będziecie rozmawiać po hiszpańsku, wyjścia na hiszpańskie filmy czy koncerty na pewno pomogą Wam obojgu.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Łukasz Osiak
Specjalizacje:
Cukrzyca
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!