PREBIOTYKI – POŻYWKA DLA BAKTERII JELITOWYCH
Data publikacji: Dec. 27, 2016
Autor:
Joanna Dronka - Skrzypczak

PREBIOTYKI - POŻYWKA DLA BAKTERII JELITOWYCH

Świadomość na temat znaczenia dobrych bakterii jelitowych rośnie szybko. Coraz więcej osób przyjmuje regularnie probiotyki i potrafi wybrać te dobrej jakości. Niestety nawet najlepszy preparat probiotyczny ani kilogramy kiszonek nie pomogą jeśli flora bakteryjna jelit nie zostanie zaopatrzona w odpowiednie pożywienie, jakim jest ściślej mówiąc pożywka dla bakterii jelitowych. Na szczęście nie jest ona wymagająca, dlatego przeczytaj jak jej nie zagłodzić

DYSBIOZA JELITOWA - PRZYCZYNY

O dysbiozie jelitowej mówimy  w przypadku, kiedy równowaga mikroorganizmów żyjących w naszym jelicie jest zaburzona. Mamy wówczas do czynienia z przerostem bakterii patogennych i potencjalnie patogennych, przy jednocześnie obniżonym poziomie mikroflory ochronnej, immunostymulującej czy odżywiającej nabłonek jelita. Na ten stan wpływa wiele czynników, między innymi antybiotykoterapia, stres, alkohol. Jednak największym przewinieniem jest zagładzanie naszej mikroflory. Co zrobić, żeby nakarmić bakterie jelitowe?

Czytaj: Flora bakteryjna jelit a dieta

DIETA PROBIOTYCZNA, CZYLI JAK DBAĆ O JELITA

Prebiotyki są definiowane jako nieulegające trawieniu składniki żywności, które korzystnie działają na organizm gospodarza przez selektywną stymulacje wzrostu i/lub aktywności jednego rodzaju lub ograniczonej liczby bakterii bytujących w okrężnicy. Prebiotyki są utożsamiane przede wszystkim z błonnikiem pokarmowym, ale warto wiedzieć, że niektóre rodzaje błonnika są bardziej pożądane niż inne (czytaj: Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie). Mowa tutaj o inulinie i skrobi opornej, która odżywia między innymi dwie superbakterie produkujące śluz w jelicie: Akkermanisia Munciniphila i Faecalibacterium Prausnitzii. Bakterii tych nie da się suplementować w formie probiotyków, więc jedyną formą dbania i nie jest zapewnienie im dobrych warunków do wzrostu oraz odżywianie. Jakie produkty wprowadzić do diety aby zapewnić swoim bakteriom jelitowym stałą dostawę pokarmu?

Więcej o probiotykach we wpisie: Probiotyki a zdrowie

SKROBIA OPORNA - POŻYWKA DLA BAKTERII PROBIOTYCZNYCH

Skrobię oporną znajdziemy między innymi w ryżu, ziemniakach i makaronie. Jest tylko jeden, ważny aspekt o którym powinno się pamiętać: wszystkie te produkty powinny być dobrze schłodzone. Sałatka ziemniaczana lub makaronowa, sushi, deser z ryżu – to wszystko nie tylko smaczne potrawy, ale również dania, z których ucieszy się nasza mikroflora. Wybierając banany w sklepie lepiej sięgnąć po te lekko zielone. Są bogatsze w skrobię oporną niż te dojrzałe. Warto spożywać też produkty bogate w inulinę: szparagi, cykoria, czosnek, cebula. Inulinę można również kupić w postaci proszku, który dodaje się do dań czy np. koktajli.

Czytaj więcej o skrobii opornej

KIEDY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ Z BŁONNIKIEM?

Błonnik, chociaż tak dobry dla naszej mikroflory może czasami powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na przykład osoby z SIBO lub spowolnionym pasażem jelitowym mogą odczuwać wzmożenie objawów. Czytaj więcej w artykule: Leniwe jelito, czyli spowolniony pasaż jelitowy - kiedy po zdrowym jedzeniu boli brzuch.

Wzdęcia - skąd się biorą i jak im zaradzić?

logo_dieta1

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Karolina Misztela
Specjalizacje:
Vege
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!