ODŚWIEŻACZ POWIETRZA – PRZYJEMNY ZAPACH PRZYCZYNĄ NIEPRZYJEMNYCH POWIKŁAŃ
Data publikacji: Jan. 31, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ODŚWIEŻACZ POWIETRZA - PRZYJEMNY ZAPACH PRZYCZYNĄ NIEPRZYJEMNYCH POWIKŁAŃ

Zapach morza, łąki, aromat polnych kwiatów, owoców tropikalnych, czy pieczonego jabłka z cynamonem. Zapachy pochodzące z odświeżacza powietrza przywodzą na myśl konkretne miejsce, sprawiają, że czujemy się odprężeni, a pomieszczenia zyskują na przytulności. Wykorzystują to nawet wielkie sieci handlowe, które przed Świętami, aby wytworzyć odpowiednią atmosferę rozpylają świąteczne zapachy w powietrzu. Innym produktem będącym źródłem przyjemnych zapachów są świece zapachowe, które oprócz przyjemnego zapachu pomagają w stworzeniu romantycznej atmosfery. Odświeżacze powietrza i świece zapachowe kojarzą nam się z czymś przyjemnym jednak, czy ich skład jest równie przyjemny? Niestety przyjemny zapach może być przyczyną nieprzyjemnych powikłań.

ODŚWIEŻACZ POWIETRZA - NIEBEZPIECZEŃSTWO W POWIETRZU!

Odświeżacze powietrza, czy świece zapachowe oprócz tego, że są źródłem przyjemnego zapachu mogą być również źródłem niebezpiecznych związków. Oto czarna lista groźnych dla zdrowia substancji chemicznych, które wchodzą w skład odświeżaczy powietrza i świec zapachowych:

destylaty ropy naftowej,

formaldehyd,

benzyna,

limonen,

alkohol benzylowy,

dichlorobenzen,

kamfora,

naftalen,

fenol.

Jakie działanie wykazują związki wymienione na powyższej liście? Po pierwsze ich wdychanie może prowadzić do zmian czynnościowych w płucach, a tym samym do rozwoju astmy. Innymi powikłaniami, które mogą być spowodowane działaniem wspomnianych substancji są infekcje układu oddechowego, podrażnienia oczu i błony śluzowej nosa, zaburzenia hormonalne, uszkodzenia kości, a nawet mutacje DNA prowadzące do rozwoju nowotworów. Formaldehyd, który produkowany jest przez odświeżacze powietrza w dużych ilościach może przyczynić się do rozwoju nowotworu gardła oraz nosa. Istnieją również doniesienia o tym, że świeczki zapachowe i kadzidła z drewna sandałowego i agarowego mogą być bardziej niebezpieczne niż dym nikotynowy i powodować mutacje DNA, a w konsekwencji nowotwory.

A PRODUKTY ZAWIERAJĄCE INFORMACJĘ O NATURALNYM SKŁADZIE?

Niestety producenci chcąc uśpić naszą czujność często decydują się na umieszczenie na produkcie informacji o tym, że zawiera on wyłącznie naturalne składniki. Niech nas jednak nie zwiodą informacje o tym, że produkt jest naturalny. W rzeczywistości odświeżacz powietrza, bądź świeca zapachowa opisywana jako produkt składający się wyłącznie z naturalnych składników zawiera flatany. Są one bazą dla innych składników występujących w produkcie. Nie są one jednak neutralne dla naszego zdrowia dlatego nawet stosowanie produktów opisywanych jako zawierające naturalne składniki niesie za sobą ryzyko. Flatany to związki, których zgodnie z prawem unijnym nie wolno dodawać do kosmetyków i zabawek dla dzieci. Taka informacja powinna sprawić, że w naszej głowie pojawi się czerwone światło dla takich substancji. Jak flatany wpływają na nasz organizm? Mogą powodować zaburzenia hormonalne (mają niewielkie działanie estrogenne), mogą również uszkadzać wątrobę, nerki i płuca. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci.

PRZYJEMNY I ZDROWY ZAPACH Z NATURY - OLEJKI ETERYCZNE

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem warto zadbać o to, by chemii było jak najmniej nie tylko w naszej żywności, ale i we wszystkich produktach, które nas otaczają i których używamy. Jak widać okazuje się, że nawet niepozorne, dobrze kojarzone przez nas produkty, takie jak świece zapachowe i odświeżacze powietrza nie są obojętne dla zdrowia. Dla naszego dobra powinniśmy szukać, jak najbardziej naturalnych rozwiązań w odniesieniu do wszystkich produktów. Chemiczne produkty, które zapewniają ładny zapach naszych domów wcale nie są niezastąpione. Jeśli chcemy cieszyć się ładnym zapachem możemy poszukać źródeł przyjemnych (i nieszkodliwych!) zapachów w naturze. Poniżej kilka pomysłów na zdrowszą wersję odświeżacza powietrza.

PACHNĄCE POJEMNICZKI: Pojemniczki (np. dekoracyjne szklane słoiczki), szczelnie przykryte dekoracyjnym papierem, bądź tkaniną z dziurkami, wypełnione sodą oczyszczoną wymieszaną z olejkami eterycznymi. Soda oczyszczona doskonale chłonie inne zapachy dlatego wymieszana z ulubionymi olejkami eterycznymi i zamknięta w dekoracyjnym pojemniczku będzie dobrym zamiennikiem gotowych odświeżaczy powietrza!

NATURALNY ODŚWIEŻACZ W SPRAYU: Wymieszaj wodę i olejki eteryczne. Zamknij zapach w butelce ze spryskiwaczem.

ŻELOWY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA: Słoik/szklanka/filiżanka wypełnione kulkami żelowymi do nawadniania roślin, zalanymi wodą z dodatkiem olejów zapachowych (jeśli nie mamy kuleczek żelowych możemy wykorzystać żelatynę, którą przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, mieszamy z olejkami zapachowymi i wlewamy do naszego domowego odświeżacza).

POTPOURRI: Dekoracyjnie wymieszane fragmenty roślin, kwiaty, suszone owoce (można kupić gotowe mieszanki do ich przygotowania jednak najlepiej skomponować je samodzielnie). Do zrobienia potpourri możemy wykorzystać, np. naturalny aromat suszonych plastrów jabłek, goździki, laski wanilii, szyszki, a nawet liście laurowe.

Może Ci zainteresować: Nieświeży oddech? - Zmień dietę!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!