NIEŚWIEŻY ODDECH? – ZMIEŃ DIETĘ!
Data publikacji: June 14, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

NIEŚWIEŻY ODDECH? - ZMIEŃ DIETĘ!

Pasty do zębów o mocnym miętowym smaku, odświeżające płyny do płukania jamy ustnej, miętowe gumy do żucia, drażetki i odświeżacze oddechu w sprayu... Lista produktów na nieświeży oddech, które pomagają nam w zapobieganiu powstawania przykrego zapachu z ust jest długa. W utrzymaniu świeżego oddechu może pomóc nam również odpowiednia dieta.

Zobacz również: Białe zęby - uważaj na te produkty

NIEPRZYJEMNY ZAPACH Z UST - CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ?

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele - niewłaściwa higiena jamy ustnej, określone pokarmy w naszej diecie, a nawet choroba, której nie podejrzewalibyśmy o to, że spowoduje nieświeży oddech. Instrukcje dotyczące właściwej higieny jamy ustnej zostawmy stomatologom, natomiast skupmy się na wpływie tego, co jemy na świeżość oddechu. Z pewnością większość z nas wie już, że na liście produktów, które nie sprzyjają świeżemu oddechowi znajdują się czosnek, cebula, czy ryby. Biorąc pod uwagę jakich składników dostarcza nam każdy z tych produktów nie należy ich jednak eliminować z diety, lecz po prostu unikać ich spożywania w nieodpowiednich momentach (np. przed rozmową o pracę), a także pamiętać o dokładnym umyciu zębów po ich zjedzeniu i łączeniu ich z produktami, które korzystnie wpływają na świeżość oddechu (np. z natką pietruszki). Złym rozwiązaniem będzie połączenie wymienionych produktów z ostrymi przyprawami, które również przyczyniają się do powstawania przykrego zapachu z ust. Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być nadmiar produktów działających zakwaszająco na poziomie przewodu pokarmowego jak np. mięso, sery, jajka, produkty zbożowe, produkty z dużą zawartością cukrów prostych (m.in. słodycze, słodkie napoje gazowane), kawa, herbata, kakao, a także niektóre owoce: suszone śliwki, czy borówki. Do tej kategorii należą zwłaszcza produkty odzwierzęce, których nadmiar w diecie może stać się przyczyną nieświeżego oddechu.

Kolejną przyczyną odpowiedzialną za nieświeży oddech jest ketoza, powodująca powstanie charakterystycznego zapachu z ust, przypominającego zgniłe jabłka. Ketozę obserwuje się najczęściej u osób chorujących na cukrzycę, ale jej przyczyną może być także, m.in. zapalenie trzustki, zakażenia bakteryjne i wirusowe, czy zaburzenia hormonalne, choroby wyniszczające z rozwiniętą kacheksją (wyniszczenie organizmu, często wspominane w aspekcie choroby nowotworowej). Przyczyną nieświeżego oddechu może być także halitoza, charakteryzująca się przykrym oddechem z ust wywołanym głównie przez związki lotne siarki, które produkowane są przez bakterie. Istotną informacją jest to, że przyczyną halitozy jest nie tylko niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby przyzębia. Jej przyczyną mogą być także choroby przewodu pokarmowego (m.in. refluks żołądkowo-jelitowy, uchyłki przełyku, czy niewydolność wątroby), a także choroby układu oddechowego, przyjmowane leki, stres, palenie papierosów i spożywanie alkoholu (zobacz: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka?). Innym rodzajem brzydkiego zapachu z ust jest nadmiar żelaza w organizmie, towarzyszący pacjentom z hemochromatozą, czy też osobom, które jedzą dużo mięsa. W związku z tym w przypadku, gdy przykry zapach z ust towarzyszy nam przez dłuższy czas, a modyfikacje diety zawodzą powinniśmy rozważyć wykonanie diagnostyki w kierunku chorób, które mogą przyczyniać się do powstania przykrego zapachu z ust.

JAKIE PRODUKTY POMAGAJĄ ZACHOWAĆ ŚWIEŻY ODDECH?

Przykry zapach z ust, z którym nie radzimy sobie pomimo właściwej higieny jamy ustnej i odpowiedniej diety może być sygnałem choroby. Dlatego pomimo tego, że nieświeży oddech może wydawać się sprawą niegroźną nie należy go ignorować. Przyczyną nieświeżego oddechu nie musi być jednak choroba, lecz niewłaściwa dieta. Jak to już zostało wspomniane błędem żywieniowym, który może zaważyć na świeżości naszego oddechu jest zbyt duża ilość produktów działających zakwaszająco na poziomie przewodu pokarmowego. Powyżej zostały zaprezentowane przykłady takich produktów więc czas teraz na przedstawienie produktów, które działają alkalizująco na przewód pokarmowy. Jeśli chcemy, aby nasz oddech był świeży nie może ich zabraknąć w naszej diecie! Do produktów o takim działaniu zaliczamy kaszę jaglaną, migdały, warzywa i większość owoców.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

Istnieje również grupa produktów, które są neutralne dla naszej równowagi kwasowo-zasadowej. Zaliczamy do nich mleko, masło, śmietankę, serwatkę, a także oleje roślinne. Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu poprzez odpowiednią dietę to jednak nie wszystko co możemy zrobić, aby cieszyć się świeżym oddechem. Istotną kwestią jest także obecność w jadłospisie produktów bogatych w cynk, np. pestek dyni, migdałów, fasoli białej, nasion słonecznika, kaszy gryczanej. Oprócz tego warto włączyć do jadłospisu produkty zielone będące źródłem chlorofilu, np. natkę pietruszki, której dodatek do potraw na bazie czosnku, cebuli, czy ryb może uchronić nas przed nieprzyjemnym zapachem z ust. Ważnym elementem diety jest również wypijanie odpowiedniej ilości wody, która nawilża nasze błony śluzowe, a także nie robienie zbyt długich przerw pomiędzy posiłkami. Dobrym patentem na walkę z nieświeżym oddechem są także napary z ziół, szczególnie z szałwii, rumianku i mięty (zobacz: Mięta - wyjątkowa roślina), które mają właściwości bakteriobójcze i wpływają na regenerację błony śluzowej.

Może Cię zainteresować: Odświeżacz powietrza - przyjemny zapach przyczyną nieprzyjemnych powikłań

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!