MIĘTA – WYJĄTKOWA ROŚLINA
Data publikacji: Sept. 26, 2016
Autor:
Maciej Pokarowski

MIĘTA - WYJĄTKOWA ROŚLINA

Mięta znana jest już od XVII wieku, została stworzona jako krzyżówka trzech innych odmian. Bez wątpienia należy do jednej z najstarszych roślin leczniczych. Wspominano o niej na łamach literatury, w mitologii greckiej, a nawet w czasach starożytnego Egiptu gdzie odcisnęła swój ślad nawet na balsamowanych miętą mumiach. Istnieje ok 25 jej gatunków. W naszym kraju spotkamy aż 8 rodzajów. W Polsce zaczęto ją uprawiać po I wojnie światowej i ten dobry zwyczaj stosuje się z powodzeniem do dziś. Posiada charakterystyczny smak i aromat, przynosi orzeźwienie, a starożytni Rzymianie uważali także, że sprzyja myśleniu.

SZEROKIE ZASTOSOWANIE

Ta bardzo znana roślina, najczęściej używania jako herbatka lub jako przyprawa poprawiająca smak i aromat mięs. Olejek miętowy, czyli mentol jest podstawowym składnikiem gumy do żucia. Szeroko wykorzystywana jest także w przemyśle cukierniczym oraz kosmetycznym (pasty do zębów, dezodoranty). Niezwykle orzeźwiająca, często dodawana do napojów i drinków, szczególnie w upalne dni.

Zobacz również: Nieświeży oddech? - Zmień dietę!

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI

Z pewnością każdy słyszał o leczniczym działaniu tej rośliny. Jako herbatka powszechnie stosowana jest na dolegliwości żołądkowe (zobacz też: Herbaty ziołowe na co dzień). Podstawowe jej zadanie to ułatwianie trawienia. Dzięki takiemu działaniu spożywane przez nas pokarmy ulegają szybszemu przyswojeniu. Mięta pomaga likwidować wzdęcia, gazy, odbijanie oraz  nieprawidłową pracę pęcherzyka żółciowego. Ponadto bywa niezastąpiona przy dolegliwościach nerwowych, bezsenności, przeziębieniach itp. Może być także stosowana zewnętrznie przy różnego rodzaju podrażnieniach skóry. Sprzyja osobom chorującym na nadciśnienie.

MIĘTA ZMNIEJSZA STANY ZAPALNE!

Według najnowszych badań mięta wykazuje bardzo pozytywne działanie w kierunku zmniejszania występujących w organizmie stanów zapalnych np. bólu gardła czy stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Z tego względu może być stosowana przy przeziębieniach, kurczach i bólach zębów.

Zobacz również: Stan zapalny - Top 10 produktów, które z nim walczą

MIĘTA - NATURALNY ANTY ANDROGEN!

Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym Phytotherapry wykazały, że herbatka miętowa pita w ilości dwóch szklanek dziennie, po pięciu dniach spowodowała zmniejszenie ilości androgenów (odpowiadają w głównej mierze za występowanie męskich cech w organizmie np. owłosienie na twarzy) w organizmie kobiet biorących udział w eksperymencie. Co za tym idzie jest to kluczowa informacja dla kobiet mających problemy hormonalne, charakterystyczne np. dla zespołu policystycznych jajników (PCOS). W tym wypadku dieta bogata w kwasy omega-3, uzupełniona spożywaniem herbaty miętowej może przynieść ogromny skutek w walce z tą chorobą!

ZASTOSOWANIE

Miętę możemy dodawać nawet do sosów jogurtowych. Wspaniale smakuje z lodem i cytryną jako dodatek do wody mineralnej. Można z niej przygotować napar, który ma przyjemnie intensywny charakter bądź stosować w postaci świeżo suszonych liści. Przygotowanie naparu zajmuje zaledwie 15 minut. Suszone liście zalewa się wrzącą wodą. W celach wzmożenia wydzielania żółci stosujemy 3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem. Natomiast w innych okolicznościach, popijamy napar po jedzeniu. W przypadku mieszanek inhalacyjnych, garść suszonych liści mięty zalewa się wrzątkiem i wdycha. Mięta jest niezwykle łagodną rośliną, nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Można ją zażywać bez obaw o własne zdrowie. Bez ograniczeń nie stosuje się tylko olejku miętowego, którego ponadto nie należy podawać dzieciom z obawy przed skurczem krtaniowym.

Autor wpisu: Maciej Pokarowski
 

Piśmiennictwo: 1. Gurbacka K.: 17 ziół i przypraw wspomagających odchudzanie. Warszawa 2005.

2. Skarżyński A.: Zioła czynią cuda. Warszawa 1994.

3. Lecznicze dary natury. pod red. Jacka Fronczaka, Warszawa 2003.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Falisz
Specjalizacje:
Vegan
Odchudzanie
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!