HERBATY ZIOŁOWE NA CO DZIEŃ – JAKIE NIOSĄ ZE SOBĄ KORZYŚCI ZDROWOTNE?
Data publikacji: 24 lutego 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

HERBATY ZIOŁOWE NA CO DZIEŃ – JAKIE NIOSĄ ZE SOBĄ KORZYŚCI ZDROWOTNE?

Fitoterapia (inaczej ziołolecznictwo, fitofarmakologia) to odrębna dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem i wykorzystywaniem produktów naturalnych do celów leczniczych. Lecznicze właściwości ziół wykorzystywane były od bardzo dawna, jeszcze zanim wymyślono i wprowadzono do sprzedaży wiele powszechnie stosowanych dziś leków. Medycyna ludowa pełna jest metod leczenia przeróżnych dolegliwości i chorób za pomocą ziół. Na szczęście pomimo aptek na każdym rogu nie zapomnieliśmy całkiem o leczniczej mocy roślin (o czym świadczy chociażby wyodrębnienie fitoterapii). Herbaty ziołowe to najczęściej wybierana postać ziół. Jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą ich spożywanie?

Zobacz również: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?

HERBATA Z POKRZYWY

Pokrzywa kojarzy nam się raczej negatywnie, ponieważ większość z nas w dzieciństwie doświadczyła z czym wiążę się dotknięcie jej liści. Mimo może nie najlepszych wspomnień warto, choć raz na jakiś czas skusić się na wypicie herbaty przygotowanej z liści pokrzywy. Jest to roślina posiadająca wiele cennych właściwości. Działa moczopędnie, przez co pomaga oczyścić organizm z toksyn i wskazana jest w zapaleniu pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Pokrzywa zwiększa również wydalanie kwasu moczowego, przez co jest zalecana do picia osobom cierpiącym na dnę moczanową (podagrę). Herbata z pokrzywy będzie miała również pozytywny wpływ na przewód pokarmowy (warto pić ją podczas biegunek, czy wzdęć), a także na układ oddechowy (czytaj: Zioła lecznicze w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych). Związki zawarte w liściach pokrzywy mają właściwości ściągające i oczyszczające, pomagają w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych. Działanie herbaty z pokrzywy powinno szczególnie zainteresować kobiety, ponieważ jej regularne picie pozytywnie wpływa na kondycję włosów i paznokci (zobacz: Odżywka do paznokci?...Odpowiednia dieta!). Picie herbaty z pokrzywy polecane jest również kobietom karmiącym, ponieważ pobudza ona laktację. Niestety nie wszystkie panie będą mogły skorzystać z plusów picia herbaty z pokrzywy. Przeciwwskazaniem do jej spożywania są choroby dróg rodnych (cysty na macicy, nowotwór macicy, krwawienia wywołane obecnością polipów), a także przyjmowanie niektórych leków stosowanych w cukrzycy, przewlekłe choroby nerek i zabiegi chirurgiczne.

Zobacz również: Pokrzywa - 5 ciekawostek

HERBATA Z SZAŁWII

Właściwości lecznicze szałwii były cenione już w starożytności szczególnie jeśli chodzi o jej zdolności walki z chorobami zakaźnymi. Szałwia stosowana była również jako „odmładzający tonik” (czytaj: Jak opóźnić proces starzenia? - zatrzymać czas dietą). Herbata przygotowana z liści szałwii jest polecana przy infekcjach dróg oddechowych ze względu na to, że posiada silne właściwości antyseptyczne. Taka herbata działa również wykrztuśnie, przez co pomaga w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych z flegmy. Co więcej związki znajdujące się w liściach szałwii wzmacniają układ odpornościowy naszego organizmu, przez co walka ze wszelkimi infekcjami staje się łatwiejsza. Picie herbaty z szałwii polecane jest w zapaleniu zatok, zapaleniu migdałków, czy astmie. Szałwia nie pozostaje również obojętna dla naszego układu pokarmowego. Substancje gorzkie w niej zawarte pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych i żółci, przez co usprawniają procesy trawienia. Szałwia może zwiększać apetyt, a także przeciwdziałać mdłościom i biegunkom (czytaj: Poznaj sposoby na poranny brak apetytu). Ponadto herbata z szałwii może przynosić ulgę podczas bólów menstruacyjnych oraz dolegliwościach związanych z menopauzą. Nie powinny jej jednak pić kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Zobacz również: Czystek - pić czy nie?

ZIOŁA NA USPOKOJENIE - HERBATA Z MELISY

Melisa znana jest ze swoich właściwości odprężających i uspokajających, choć jej liście skrywają w sobie dużo więcej cennych właściwości. W starożytności dodawano ją do eliksirów stosowanych przy epilepsji, ospałości, a nawet chorobach umysłowych. Później melisa stała się jednym z głównych składników średniowiecznych napojów stosowanych na wzmocnienie serca i przywrócenie witalności. Jak widać lista pozytywnych właściwości melisy jest długa i nie opiera się wyłącznie na jej działaniu uspokajającym. Herbata z melisy będzie pomocna również przy bólach różnego pochodzenia, m.in. bólach dróg moczowych, bólach głowy, czy bólach menstruacyjnych (zobacz: Produkty przyprawiające o ból głowy - na co uważać przy migrenach). Picie herbaty z melisy może okazać się zbawienne także podczas nieżytu żołądka oraz podczas gorączki (zobacz również: Rosół z kury - czy aby na pewno najlepszy sposób na infekcje?). Melisa ma działanie napotne i antyseptyczne dlatego picie herbaty z jej liści zalecane jest podczas przeziębień, czy grypy (czytaj: Dieta dla dziecka z gorączką). Herbata z melisy znajduje zastosowanie również w chorobach wirusowych oraz alergiach - ma działanie przeciwhistaminowe (zobacz również wpis o alergiach krzyżowych). Będzie ona również idealnym napojem przed snem, ponieważ działa odprężająco i nasennie.

Czytaj również: Mięta - wyjątkowa roślina

PODSUMOWANIE

Przedstawione powyżej właściwości herbat ziołowych są dowodem na to, że nie tylko rozsławiona herbata zielona wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm (zobacz: Zielona herbata Matcha - czy już ją znasz?). Dla urozmaicenia „zwykła herbata” może być zastąpiona przez herbaty ziołowe (zobacz: Gatunek herbat a wartości odżywcze - liściasty łyk zdrowia). Warto o nich pamiętać przy wszelkich dolegliwościach i chorobach, ponieważ w ziołach kryje się wiele związków, które pomogą nam z nimi walczyć. Nie bez powodu herbaty ziołowe znalazły szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Należy jednak pamiętać, że zioła mogą również szkodzić lub wchodzić w interakcje ze stosowanymi lekami. Przed zastosowaniem takiej herbaty lepiej skonsultować to z lekarzem.

Czytaj: Herbata Yerba mate - co na to dietetyk?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!