DIETA DLA DZIECKA Z GORĄCZKĄ
Data publikacji: Feb. 27, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

DIETA DLA DZIECKA Z GORĄCZKĄ

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ DIETA DZIECKA GORĄCZKUJĄCEGO ?

Gorączka to nieprawidłowo podwyższona temperatura ciała powyżej 38C. Większość chorób wieku dziecięcego (łagodnych – infekcje wirusowe grypopodobne, zapalenia gardła/ ucha, typowe wirusowe choroby wieku dziecięcego np. ospa wietrzna, różyczka odra, świnka, nieżyt nosa; jak i poważnych – zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zakażenie dróg moczowych), przebiega najczęściej  z brakiem apetytu (ograniczenie przyjmowania przez dziecko posiłków) i zmniejszoną chęcią przyjmowania płynów.

Zobacz również: Brak apetytu - jak temu zaradzić?  

PAMIĘTAJ O UZUPEŁNIANIU PŁYNÓW PODCZAS  GORĄCZKI

Podwyższona temperatura ciała zwiększa parowanie przez skórę, w wyniku czego może dojść do odwodnienia, co więcej stan ten pogorszy się u dziecka, u którego dodatkowo występują wymioty i/lub biegunka. Najważniejsze w tym okresie jest odpowiednie uzupełnianie braków (tzw. „dopajanie”) chorego malucha płynami  nazywanymi przez pediatrów obojętnymi tj. niegazowaną wodą mineralną i lekko osłodzoną herbatą. Najlepiej by podawane płyny miały temperaturę pokojową (pamiętajmy, że gorące będą nasilać odruch wymiotny), w małych ilościach (nawet po kilka łyżeczek, a u niemowląt po łyżeczce).  

JAKIE POSIŁKI PODAĆ DZIECKU KIEDY TEMPERATURA CIAŁA SPADNIE?

Kiedy temperatura spadnie dzięki pomocy środków przeciwgorączkowych (zaleconych przez pediatrę) lub fizycznych (chłodne kompresy), można rozpocząć nakłanianie dziecka do zjedzenia lekkostrawnego posiłku (m.in. kleiku, kaszki, jogurtu, kisielu, budyniu lub lekkiej zupy). Jeżeli stany gorączkowe trwają dłużej i dziecko odmawia przyjmowania posiłków, to zaleca się stosowanie gotowych preparatów wysoko energetycznych (po wcześniejszej konsultacji z pediatrą lub lekarzem), a przy tym lekkostrawne (np. Nutridrinki lub Peptamen).

Zobacz również: Rosół z kury - czy aby na pewno najlepszy sposób na infekcje?  

ZACHĘĆ DZIECKO DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW DBAJĄC O ESTETYKĘ PODANIA SERWOWANYCH DAŃ

W  czasie kiedy dziecko ma obniżony apetyt wielkim trudem może okazać się przemycenie porcji witamin i składników mineralnych. Co ciekawe w zmiksowanych posiłkach, przy użyciu blendera,  może okazać się to o wiele łatwiejsze, gdy nadasz jej przyjazny dziecku kształt i kolor. Pomocna wskazówka – zmiksowany obiad (składający się np. z gotowanego mięsa i ugotowanych warzyw) możesz przełożyć do foremki na babeczki, i przełożyć na talerz. Soki warzywno owocowe podawaj w ciekawych kubkach (najlepiej przezroczystych), możesz nadać im ciekawe nazwy (np. "Sok mocy super bohatera”), które zachęcą dziecko do ich wypicia.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki  

WŁAŚCIWA TECHNOLOGIA PRZYGOTOWANIA DAŃ

Staraj się aby posiłki jakie zaczniesz podawać dziecku były łatwo strawne. Wyeliminuj na ten czas produkty smażone i staraj się podawać mięso/ryby/warzywa  w postaci gotowanej (w wodzie lub na parze). Staraj się unikać produktów wzdymających (np. cebula, suche nasiona roślin strączkowych, kapusta).

Piśmiennictwo:

http://www.imid.med.pl/pl/

Disease – Proof Your Child. Feeding Your Kids Right, dr. Joela Fuhrmana

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Monika Tartak
Specjalizacje:
Cukrzyca
Zaburzenia odżywiania
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!