ODŻYWKA DO PAZNOKCI?…ODPOWIEDNIA DIETA!
Data publikacji: Jan. 25, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ODŻYWKA DO PAZNOKCI?...ODPOWIEDNIA DIETA!

Mocne paznokcie to marzenie wielu kobiet. Niejedna przedstawicielka płci pięknej wydaje niemałą sumę pieniędzy na zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyki, a także suplementy diety, które mają spełnić to marzenie. Jednak zamiast kupować kolejną odżywkę, czy suplement diety może warto pomyśleć o naturalnych, lepiej przyswajalnych źródłach składników, które pomogą nam utrzymać paznokcie w dobrej kondycji? Odżywka do paznokci? Jasne, ale najlepiej to ta od wewnątrz.  Jakie produkty są najlepsze dla paznokci i co powinna zawierać nasza dieta żebyśmy mogły cieszyć się mocnymi paznokciami bez wizyty w drogerii, czy aptece?

DIETETYCZNA ODŻYWKA DO PAZNOKCI - GDZIE JEJ SZUKAĆ?

Przeglądając skład suplementów diety, których celem jest wzmocnienie paznokci można zauważyć, że najczęściej powtarzającymi się składnikami są: aminokwasy siarkowe, witaminy z grupy B, biotyna oraz składniki mineralne: miedź, cynk, żelazo. Zobaczmy, które produkty są ich dobrym źródłem i z powodzeniem mogą zastąpić odżywki i suplementy diety.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

AMINOKWASY SIARKOWE

Do aminokwasów siarkowych zaliczamy metioninę i cysteinę. Cysteina wytwarzana jest z metioniny, natomiast metionina jest aminokwasem egzogennym, czyli takim, którego nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować i musi on być dostarczany z pożywieniem. Aminokwasy siarkowe są podstawowym składnikiem keratyny - białka budującego paznokcie. Niedobór keratyny sprawia, że paznokcie stają się kruche.

Gdzie szukać aminokwasów siarkowych? Oto lista produktów, które nam je dostarczą:

ryby,

jajka,

drób,

orzechy,

cebula,

czosnek,

rzodkiewka

nasiona roślin strączkowych,

zarodki pszenne,

otręby pszenne.

WITAMINY Z GRUPY B

Nasze paznokcie z pewnością polubią witaminy B₁, B₂, B₆ i B₁₂, ponieważ dzięki nim stają się mocniejsze, a także rosną szybciej! Warto zatem włączyć do diety pokarmy bogate w witaminy z grupy B tym bardziej, że nie powinno to być trudne zadanie biorąc pod uwagę produkty, w których witaminy te występują.

Źródła pokarmowe witaminy B₁:

pieczywo pełnoziarniste,

drożdże,

soja,

kasza gryczana (lepszym źródłem witaminy będzie kasza gryczana niepalona, tzw.”biała”),

zielony groszek,

fasola,

mięso wieprzowe.

Źródła pokarmowe witaminy B₂:

drożdże,

mleko i przetwory mleczne,

pełnoziarniste produkty zbożowe,

makrela,

ser twarogowy,

ser żółty,

jajka,

cielęcina,

rośliny strączkowe.

Źródła pokarmowe witaminy B₆:

drożdże,

mięso (przede wszystkim wołowina i wieprzowina),

rośliny strączkowe,

pełnoziarniste produkty zbożowe,

warzywa liściaste.

Źródła pokarmowe witaminy B₁₂:

mięso,

ryby,

jajka,

mleko i produkty mleczne,

żywność wzbogacana w witaminę B₁₂ (ze względu na to, że witamina B₁₂ znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, alternatywnym źródłem tej witaminy dla wegan są produkty, do których dodawana jest syntetyczna forma tej witaminy, np. mleko ryżowe, mleko sojowe, płatki śniadaniowe).

Zobacz również: Witaminy z grupy B - witamina B12

WITAMINA H - BIOTYNA

Witamina H nazywana jest witaminą piękna, ponieważ mocno wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Wzbogacenie jadłospisu o produkty bogate w biotynę może sprawić, że rozwiąże się nasz problem z kruchymi i łamliwymi paznokciami. Witamina H to dobry przykład na to, że aby cieszyć się mocnymi paznokciami nie musimy wydawać majątku na odżywki i suplementy diety, a jedynie zadbać o urozmaicenie diety. Nasze zapotrzebowanie na „witaminę piękna” nie jest aż tak duże, a jej występowanie w żywności jest dość powszechne. Odpowiednio skomponowana dieta będzie wystarczającym źródłem witaminy H.

Jakie produkty zawierają najwięcej biotyny? Są to:

drożdże,

mąka sojowa,

orzechy włoskie,

orzechy ziemne,

jajka,

kalafior.

SKŁADNIKI MINERALNE: MIEDŹ, CYNK, ŻELAZO

Miedź to pierwiastek, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej struktury keratyny, a więc białka budującego nasze paznokcie. Co więcej miedź jest niezbędna w gospodarce żelazem, czyli kolejnym pierwiastkiem wzmacniającym paznokcie (zobacz: Niedobory żelaza - powszechny problem?). Wszystkie trzy składniki mineralne: miedź, cynk i żelazo zapobiegają łamliwości paznokci, a oprócz tego stymulują ich wzrost. Jakie produkty są ich najlepszym źródłem?

Produkty najbogatsze w miedź:

orzechy,

rośliny strączkowe,

kasza jaglana,

pełnoziarniste produkty zbożowe.

Produkty będące dobrym źródłem cynku:

mięso,

rośliny strączkowe,

pełnoziarniste produkty zbożowe,

kasza gryczana,

sery żółte,

zarodki pszenne

Produkty bogate w żelazo:

rośliny strączkowe,

zielone warzywa liściaste,

buraki,

pestki dyni,

pełnoziarniste produkty zbożowe,

jajka,

kakao,

nasiona chia,

nać pietruszki,

mięso czerwone.

W przypadku żelaza niehemowego (pochodzącego ze źródeł roślinnych) warto zwiększyć jego przyswajalność poprzez skomponowanie dania tak, by było ono bogate również w witaminę C.

Zobacz: Niedobory żelaza - co jeść?

DIETETYCZNA ODŻYWKA DO PAZNOKCI - PODSUMOWANIE

Jak widzimy witaminy i składniki mineralne, które najczęściej pojawiają się w suplementach diety na mocne paznokcie powszechnie występują również w pożywieniu. Pamiętajmy, że składniki występujące w formie naturalnej są łatwiej przyswajalne, a co więcej ich odpowiednia ilość wzmocni nie tylko nasze paznokcie, ale i cały organizm!

Zobacz również: Domowe spa - produkty spożywcze na twarzy 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!