BIAŁE ZĘBY – UWAŻAJ NA TE PRODUKTY!
Data publikacji: Dec. 8, 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

BIAŁE ZĘBY - UWAŻAJ NA TE PRODUKTY!

By mieć białe zęby, niektórzy podejmują decyzję o ich wybielaniu, a to niemała inwestycja. Profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym to koszt kilkuset złotych. Decydując się na taki krok chcielibyśmy jak najdłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. W tym celu powinniśmy bezwzględnie stosować się do zaleceń stomatologa. Jednym z nich, jest przestrzeganie, tzw. „białej diety” polegającej na eliminacji produktów, które mogą sprawić, że nasz śnieżnobiały uśmiech zniknie. Dużo łatwiej byłoby stosować dietę zalecaną po zabiegu gdyby na każdym niedozwolonym produkcie była etykietka „żółte zęby - uważaj na te produkty!”. Niestety tak nie jest i dlatego warto jeszcze przed wybielaniem zębów zapoznać się z listą przeciwwskazanych produktów, aby odpowiednio zaplanować nasz jadłospis.

ŚNIEŻNOBIAŁY UŚMIECH - Z JAKICH PRODUKTÓW ZREZYGNOWAĆ TUŻ PO ZABIEGU WYBIELANIA ZĘBÓW

Zasady „białej diety” są teoretycznie bardzo proste – należy unikać produktów, które mogą odbarwić nasze zęby i zniweczyć cały wysiłek ich wybielenia. Część z niezalecanych tuż po zabiegu produktów wydaje się oczywista i z dużym prawdopodobieństwem zrezygnowalibyśmy z nich intuicyjnie obawiając się o kolor zębów (np. jagody, curry). Jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wśród produktów niewskazanych podczas „białej diety” znajdują się też takie, które nie kojarzą nam się jednoznacznie ze zmianą koloru zębów. Wobec tego co przyjrzyjmy się dokładnie z jakich produktów musimy zrezygnować tuż po zabiegu wybielania zębów.

Zobacz również: Domowe spa - produkty spożywcze na twarzy

Lista produktów, które należy WYELIMINOWAĆ podczas „białej diety”:

owoce: borówki, jagody, żurawina, jeżyny, porzeczki, wiśnie,

warzywa: kapusta czerwona, marchew, papryka, buraki, kukurydza,

żółtka jaj,

przyprawy: kurkuma, curry, papryka, chilli, cynamon i wszystkie mieszanki przypraw, które je zawierają (np. przyprawa gyros, do kurczaka, przyprawa korzenna),

czekolada i wszystkie produkty zawierające kakao,

ciemne sosy (np. pieczeniowy),

wędliny (oprócz wędlin drobiowych),

herbata, kawa, wino, soki i napoje barwione,

żółte sery, sery topione, sery twarogowe z przyprawami,

zupy,

wszystkie produkty, które zawierają w sobie barwniki (barwniki oznaczone są na opakowaniu symbolami od E100 do E199 oraz E579 i E585).

Decydując się na wybielanie zębów znamy już listę produktów, których musimy unikać po zabiegu. Czas na odpowiedź na kolejne kluczowe pytanie – na jaki czas powinniśmy wyeliminować powyższe produkty z jadłospisu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna, ponieważ zęby poszczególnych osób różnią się od siebie i nie reagują jednakowo na barwniki występujące w żywności. Według zaleceń powinniśmy stosować się do zasad „białej diety” przez okres od 3 do 14 dni. Wobec tego najbezpieczniej będzie wybrać wariant 14 dni, aby mieć pewność, że żaden produkt nie zepsuje naszego śnieżnobiałego uśmiechu. Jeśli okres dwóch tygodni okaże się dla nas zbyt długi i niemożliwy do wprowadzenia w życie, stomatolodzy dopuszczają jego ograniczenie – najlepiej do minimum siedmiu dni.

HOLLYWOODZKI UŚMIECH KOSZTEM ZDROWIA?

Czy stosując się przez 14 dni do zaleceń „białej diety” narażamy nasze zdrowie? Przyglądając się liście produktów niedozwolonych można zauważyć, że znajdują się na niej produkty pełne witamin i antyoksydantów jak chociażby jeżyny, czy jagody. Nie należy jednak wpadać w panikę na myśl, że nasz hollywoodzki uśmiech osiągany jest kosztem zdrowia. Po pierwsze „białą dietę” stosujemy jedynie przez 14 dni i po upływie tego czasu ponownie wprowadzamy niedozwolone produkty. Po drugie istnieje wiele wartościowych produktów, które nie są przeciwwskazane i możemy śmiało jeść je po zabiegu wybielania zębów. Należą do nich:

produkty zbożowe: ryż, kasza jaglana, kasza jęczmienna, otręby owsiane, płatki owsiane,

nabiał: sery twarogowe, ser kozi, ser mozzarella, jogurty naturalne, kefir naturalny, maślanki naturalne,

banany,

ziemniaki, biała kapusta, biała rzodkiew, kalarepa, czosnek, cebula, biała fasola, cukinia (bez skórki), bakłażan (bez skórki), ogórki (bez skórki), kalafior,

mięso drobiowe,

ryby i owoce morza (zobacz: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka),

wiórki kokosowe,

woda.

Zobacz również: Nieświeży oddech? - Zmień dietę!

Z pewnością jadłospis podczas dwóch tygodni po zabiegu będzie wymagał od nas  dokładniejszego planowania posiłków. Należy jednak pamiętać, że jego właściwe zaplanowanie zapewni nam nie tylko biały uśmiech, lecz także odpowiednią ilość składników odżywczych. Dużą zaletą „białej diety” jest fakt, że musimy wyeliminować wszystkie produkty zawierające sztuczne barwniki. Będzie działało to z pewnością na naszą korzyść, ponieważ często produkty te charakteryzują się niską wartością odżywczą. Co więcej mogą wywoływać katar, ból głowy, wysypkę, a także nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji. Produktami, do których najczęściej dodaje się sztuczne barwniki są wyroby z cukru, polewy cukrowe, kandyzowane owoce, czy kolorowe napoje. Być może taki dwutygodniowy „detoks” od sztucznie barwionych produktów będzie dla nas dobrym początkiem korzystnej zmiany nawyków żywieniowych!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!