DIETA NISKOTŁUSZCZOWA - SPECJALNY SPOSÓB ŻYWIENIA
Dieta niskotłuszczowa jak sama nazwa mówi zakłada ograniczenie ilości tłuszczu w diecie. Wiele osób stosuje tego typu dietę na własną rękę tylko dlatego, że o tłuszczu mówi się same złe rzeczy. Trzeba jednak wiedzieć, że dietę niskotłuszczową należy stosować rozważnie, a całkowita eliminacja tłuszczu z jadłospisu nie jest zalecana. Do czego jest nam potrzebny tłuszcz, jak wygląda dieta niskotłuszczowa i kiedy jest zalecana?
DIETA NISKOTŁUSZCZOWA, ALE NIE BEZTŁUSZCZOWA!
Dieta niskotłuszczowa, nie jest wcale dietą beztłuszczową, ponieważ całkowita eliminacja tłuszczu z diety pozbawiłaby nas bardzo cennego składnika odżywczego! Dlaczego nasz organizm potrzebuje tłuszczu, jakie funkcje spełnia ten owiany złą sławą składnik pokarmowy?
Kumulując się w postaci tkanki tłuszczowej (której określona ilość również jest nam potrzebna - przeczytaj dlaczego) zapewnia rezerwy energetyczne i chroni przed utratą ciepła (czytaj: Dlaczego ciągle mi zimno?).
Jest niezbędny do syntezy hormonów płciowych oraz hormonów steroidowych kory nadnerczy.
Stanowi składnik błon komórkowych.
Ułatwia przełykanie pokarmu.
Wchodzi w skład płynów ustrojowych (przede wszystkim w połączeniach z białkami).
Razem z węglowodanami stanowi źródło energii niezbędnej do prawidłowej pracy naszego organizmu.
Zapewnia prawidłowe wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K.
Jako tłuszcz okołonarządowy stabilizuje narządy wewnętrzne (m.in. nerki).
DIETA Z OGRANICZENIEM TŁUSZCZU – KIEDY JEJ STOSOWANIE JEST ZASADNE?
Drastyczne obniżanie ilości tłuszczów w diecie może nam przynieść więcej szkody niż pożytku, patrząc na to ile funkcji spełnia tłuszcz w naszym organizmie. Osobom zdrowym, których celem jest zgubienie nadmiernych kilogramów zaleca się przyjmowanie tłuszczu w ilości 20-30% energii. Inną kwestią jest natomiast dieta niskotłuszczowa w przypadku chorób, gdy ilość tłuszczu dobiera się indywidualnie do stanu chorego i jednostki chorobowej.
DIETA NISKOTŁUSZCZOWA W PROCESIE ODCHUDZANIA
Osobom, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy zaleca się obniżenie ilości tłuszczu. Jednak pomimo pewnych restrykcji, ilość tłuszczu w diecie powinna być dobrana tak, by z tłuszczu pochodziło nie mniej niż 20% energii. Bardzo istotną kwestią jest również to, jakie kwasy tłuszczowe pojawią się w naszej diecie. Oprócz ograniczenia całkowitej ilości tłuszczu zaleca się również obniżenie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych (<7% energii) oraz izomerów trans (<1% energii). Poza tym, że zmniejszamy ilość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz izomerów trans, musimy dbać o to, by dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwzapalnie (przeczytaj o diecie przeciwzapalnej) i korzystnie wpływają na profil lipidowy, co ma bardzo istotne znaczenie w przypadku otyłości.
Dowiedz się więcej o:
Wielonienasyconych kwasach tłuszczowych
Jednonienasyconych kwasach tłuszczowych
DIETA NISKOTŁUSZCZOWA W CHOROBACH
Nieco inaczej wygląda kwestia diety niskotłuszczowej w chorobach. U osób chorych ilość tłuszczu w diecie dobierana jest indywidualnie. Ograniczenie tłuszczu w diecie to podstawowe zalecenie przede wszystkim w chorobach, w których zaburzone zostaje trawienie i wchłanianie tłuszczu. W jakich chorobach zaleca się dietę niskotłuszczową?
Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
Trzustka to bardzo ważny narząd w naszym organizmie, który wytwarza sok trzustkowy zawierający enzymy trawiące, m.in. tłuszcze. Dlatego jeśli mamy do czynienia z chorobą w obrębie trzustki, trawienie i wchłanianie tłuszczów zostaje zaburzone. W związku z tym zachodzi potrzeba ich ograniczenia w diecie. W ostrym zapaleniu trzustki, zazwyczaj w pierwszych dwóch dniach dopóki nie ustąpią silne objawy bólowe całkowicie eliminuje się tłuszcze stosując dietę płynną beztłuszczową. Tłuszcze wprowadza się stopniowo, powoli rozszerzając ich ilość w zależności od indywidualnej tolerancji tłuszczów. W pierwszym tygodniu ich ilość wynosi około 15-20g na dobę, a w okresie rekonwalescencji zwiększana jest do około 60-80g na dobę. Natomiast w przewlekłym zapaleniu trzustki, gdy mamy do czynienia z trwałym uszkodzeniem tego narządu musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli ograniczyć ilość tłuszczów w diecie do około 50g na dobę i unikać produktów bogatotłuszczowych. W przypadku trudnych do leczenia biegunek tłuszczowych może dojść do sytuacji, gdy tłuszcz będziemy musieli zastąpić triglicerydami o średniej długości łańcucha (MCT) i suplementować witaminę A, D, E i K.
Stłuszczenie wątroby
Jest to choroba w przebiegu, której dochodzi do gromadzenia się tłuszczu w komórkach wątroby. Konsekwencją tego może być włóknienie hepatocytów, a nawet marskość wątroby dlatego właściwa dieta połączona z leczeniem farmakologicznym jest bardzo ważna! W przypadku stłuszczenia wątroby zaleca się ograniczenie tłuszczu do 25% energii oraz zmniejszenie ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i zwiększenia ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie.
Inne przykłady chorób
choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
zapalenie wątroby,
wrzodziejące zapalenie jelita grubego w okresie zaostrzenia oraz inne stany zapalne jelit.