WŁAŚCIWOŚCI PŁATKÓW OWSIANYCH - ZALETY ICH REGULARNEGO SPOŻYWANIA
Płatki to często nieodłączny składnik naszych śniadań. Bardzo dobrze, że płatki pojawiają się w naszym jadłospisie jednak trzeba wiedzieć, że korzyści zdrowotne nie płyną z jedzenia każdego rodzaju płatków. Na pewno dobrym wyborem NIE BĘDĄ płatki smakowe (np. czekoladowe, cynamonowe), czy większość dostępnych w sklepach gotowych mieszanek płatków. Doskonałym wyborem będą natomiast płatki owsiane. Jakie są właściwości płatków owsianych?
PŁATKI OWSIANE KONTRA SMAKOWE PŁATKI ŚNIADANIOWE
Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej płatków i niestety często dajemy złapać się w marketingową pułapkę. Ufamy reklamom które powołują się na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych w płatkach śniadaniowych. Nikt jednak nie mówi, że przy okazji płatki w kuszącej polewie czekoladowej, z cynamonem, miodem, czy mieszanki płatków śniadaniowych dostarczają nam nie mających nic wspólnego ze zdrowiem dużych ilości cukrów prostych, czy tłuszczów trans. W zakupie płatków należy kierować się zasadą taką jak w przypadku innych produktów spożywczych - im krótszy skład produktu, tym lepiej! Najlepiej jeśli będziemy kupować „surowe” płatki, czyli po prostu płatki zbożowe (owsiane, żytnie, jęczmienne itd.) bez dodatków. W domu, bez problemu możemy wzbogacić ich smak dodając do nich świeże, bądź suszone owoce, czy orzechy. Dziś skupiamy się na zaletach regularnego jedzenia płatków owsianych dlatego w tym momencie należy zaznaczyć, że również to, jakie płatki owsiane wybierzemy jest bardzo ważne. Wśród płatków owsianych znajdziemy trzy rodzaje: błyskawiczne, płatki owsiane górskie oraz zwykłe. Ostatnie z nich charakteryzują się najmniejszym stopniem przetworzenia, więc to właśnie ten rodzaj płatków powinniśmy wybierać. Płatki błyskawiczne, choć są najszybsze w przygotowaniu (nie trzeba ich gotować, wystarczy tylko zalać wodą) są najbardziej przetworzone i mają wyższy indeks glikemiczny niż płatki zwykłe, więc powinny ich unikać osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Zobacz również: Quiz - Co wiesz o cukrzycy?
PŁATKI OWSIANE – BOGATE ŹRÓDŁO β-GLUKANÓW
Płatki owsiane to świetne źródło β-glukanów, czyli związków zaliczanych do rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Oznacza to, że spożycie płatków owsianych powoduje zwiększone wydalanie kwasów tłuszczowych, opóźnia wchłanianie triacylogliceroli, a także obniża stężenie cholesterolu we krwi. Korzystny wpływ na obniżanie cholesterolu przez β-glukany wynika z tego, że zwiększają one lepkość treści pokarmowej, absorbują cholesterol egzogenny wytwarzany w naszym organizmie, a także tworzą warstwę ochronną na powierzchni jelita cienkiego, która utrudnia wchłanianie cholesterolu. Biorąc pod uwagę korzystny wpływ regularnego spożywania płatków owsianych na profil lipidowy wykazano, że mogą one zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. Korzyści wynikające z zawartości β-glukanów nie kończą się jednak na pozytywnym wpływie na profil lipidowy. Związki te wzmacniają również nasz układ immunologiczny, korzystnie wpływają na jelito grube - są pożywką dla mikroflory jelita grubego, zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, a także mają pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową.
WŁAŚCIWOŚCI PŁATKÓW OWSIANYCH, WPŁYWAJĄCE NA GOSPODARKĘ WĘGLOWODANOWĄ
Płatki owsiane zalecane są w diecie osób chorujących na cukrzycę jednak ich pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową może odczuć każdy z nas. Płatki owsiane, dzięki dużej zawartości frakcji rozpuszczalnej błonnika pokarmowego regulują odpowiedź glikemiczną po posiłku. Ich spożycie pomaga uniknąć nagłych wyrzutów insuliny do krwi, przez co poziom glukozy nie spada gwałtownie po posiłku. Dzięki temu dłużej odczuwamy sytość. Warto podkreślić, że wśród płatków zbożowych, płatki owsiane charakteryzują się najkorzystniejszym indeksem glikemicznym (IG=58) w porównaniu do płatków jęczmiennych, których IG=69 i kukurydzianych, których IG=87 (dowiedz się w naszym wpisie czym jest indeks glikemiczny). Należy jednak zwrócić uwagę na to jakie płatki owsiane kupujemy, ponieważ płatki owsiane błyskawiczne mają wyższy indeks glikemiczny równy 66.
Zobacz również: Cukrzyca - ważne wskazówki
PŁATKI OWSIANE JAKO CENNE ŹRÓDŁO PRZECIWUTLENIACZY, WITAMIN I SKŁADNIKÓW MINERALNYCH
Oprócz pozytywnego wpływu na profil lipidowy, gospodarkę węglowodanową, czy jelito grube warto sięgać po płatki owsiane regularnie ze względu na to, że są one cennym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych. Przeciwutleniacze występujące w płatkach owsianych pod postacią związków polifenolowych oraz witaminy E zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, a także spowalniają procesy starzenia się organizmu (zobacz: Jak opóźnić proces starzenia dietą?). Poza przeciwutleniaczami płatki owsiane dostarczają także witaminy B1 oraz B5. Pierwsza z nich odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (nazywana bywa „witaminą szczęścia”, ponieważ jej niedobór może powodować stany depresyjne), a także prawidłowy przebieg przemian energetycznych i metabolizmu węglowodanów. Z kolei witamina B5 odgrywa istotną rolę w metabolizmie białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Płatki owsiane to także cenne źródło składników mineralnych, takich jak cynk, żelazo, fosfor, magnez oraz wapń. Ich odpowiednia ilość w diecie jest ważna, m.in. ze względu na prawidłowy stan kości i zębów, sprawne funkcjonowanie naszego układu nerwowego i mięśniowego, czy dobrej odporności.
Wypróbuj nasz przepis z wykorzystaniem płatków owsianych: Placuszki owsiane z karobem