5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO JEŚĆ CZEKOLADĘ
Data publikacji: Aug. 3, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO JEŚĆ CZEKOLADĘ

Najczęściej możemy spotkać się z pytaniem - „dlaczego warto zrezygnować z czekolady?”. Warto jednak przyjrzeć się drugiej stronie medalu i wyjaśnić dlaczego warto jeść czekoladę? Naukowcy coraz baczniej przyglądają się właściwościom prozdrowotnym czekolady. Odkrywając kolejne jej zalety należy jednak zachować ostrożność i przypomnieć o umiarze oraz o tym, że tylko spożywanie czekolady dobrej jakości może przynieść nam korzyści.

HISTORIA CZEKOLADY – OD AROMATYCZNEGO NAPOJU DO KOSTKI

Choć współczesnym ludziom czekolada kojarzy się z kostkami, to pierwotnie spożywana była ona w formie płynnej. Jej odkrycie zawdzięczamy ludom, które 3 tysiące lat temu zamieszkiwały obszar dzisiejszego Meksyku. Odkryli oni, że z ziaren kakaowca, które uprawiali można przygotować smaczny i aromatyczny napój. Jego podstawą były ziarna kakaowca, a dodatkiem miód, wanilia, chilli i mąka pozyskiwana z kukurydzy, która służyła do zagęszczania napoju. Do Europy czekolada trafiła dopiero w XVI wieku, a jej produkcja na skalę przemysłową rozpoczęła się w roku 1819 w Szwajcarii. Jest to kraj, który obok Belgii do dziś słynie z produkcji czekolady najwyższej jakości. Nic dziwnego, więc, że roczne spożycie czekolady w tych krajach wynosi 12 kg na jednego mieszkańca! Jednak nie tylko Belgowie i Szwajcarzy pokochali czekoladę, o czym świadczy prężnie rozwijający się przemysł czekoladowy, a także fakt, że 4 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czekolady!

CZEKOLADA GORZKA, CZEKOLADA DESEROWA, A MOŻE CZEKOLADA MLECZNA?

Wybór czekolady w sklepach jest dziś ogromny. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych smaków swoich wyrobów. Oprócz smaku coraz istotniejszy jest również wygląd czekolady, który ma za zadanie wyróżnić ją spośród setek innych. Dlatego nikogo nie dziwi już fakt, że możemy spotkać w sklepie „czekoladę z bąbelkami”, czy czekoladę mleczną z domieszką białej, która ma imitować łatki krowy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że choć wygląd i smak takich czekolad jest z pewnością kuszący, to mają one mało wspólnego z prawdziwą czekoladą. Warto również pamiętać, że to prawdziwa czekolada może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie. Właściwości prozdrowotne czekolady wynikają przede wszystkim z zawartości miazgi kakaowej. Czekolada gorzka posiada jej najwięcej, nieco mniej ma jej czekolada deserowa, a najmniejszą ilość posiada czekolada mleczna, która jest najpopularniejsza. Niestety zła wiadomość dla fanów czekolady białej jest taka, że ma ona śladowe ilości miazgi kakaowej. Pozytywny wpływ czekolady na nasze zdrowie zależy od zawartości miazgi kakaowej, ale także od rodzaju dodatków (niekorzystne będą wszelkie dodatki wzmacniające smak i aromat czekolad owocowych i innych smakowych), rodzaju i pochodzenia ziaren kakaowca, sposobu obróbki ziaren kakaowca. Dlatego odpowiadając na pytanie dlaczego warto czasem sięgać po czekoladę należy zaznaczyć, że bierzemy tu pod uwagę przede wszystkim czekoladę gorzką.

Zobacz również naszą propozycję na to jak wpleść czekoladę do zdrowego menu: przepis na czekoladowy pudding z tapioki

czekoladowy pudding z tapioki

DLACZEGO WARTO SKUSIĆ SIĘ CZASEM NA KOSTKĘ CZEKOLADY?

Przechodząc do sedna sprawy czas na odpowiedź na nurtujące nas pytanie – dlaczego warto jeść czekoladę? Oto 5 odpowiedzi!

1. CZEKOLADA TO DOBRE ŹRÓDŁO POLIFENOLI

Czekolada gorzka to bardzo dobre źródło polifenoli! Zawarte w niej epikatechiny, katechiny oraz proantocyjanidyny chronią nas przed rozwojem stresu oksydacyjnego. Tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby neurodegradacyjne, a także opóźniają procesy starzenia się komórek. Czekolada gorzka może zawierać aż 170mg polifenoli na 100g natomiast czekolada mleczna zawiera ich około 70 mg na 100g. Jest to lepszy wynik niż w przypadku 100ml wina czerwonego! Warto wspomnieć również o tym, że ważna jest nie tylko sama ilość polifenoli, ale także ich przyswajalność. Te pochodzące z czekolady mają bardzo wysoką przyswajalność!

Zobacz również: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC

2. CZEKOLADA TO ŹRÓDŁO ŻELAZA!

Czekolada może uzupełniać nasza dietę w żelazo. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości żelaza w gorzkim kakao, które w 100g może dostarczać nawet 150% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Żelazo to bardzo ważny składnik mineralny, ponieważ wchodzi on w skład hemoglobiny, a tym samym zapewnia transport tlenu do każdej z komórek i jej prawidłowe funkcjonowanie. Oczywiście sama czekolada nie będzie aż tak zasobna w żelazo jak kakao, natomiast wpleciona w jadłospis wzbogaci go nie tylko w smak, ale również w ten minerał. Jeżeli w doborze czekolady kierujemy się zawartością żelaza, sięgnijmy po tą gorzką, o jak najwyższej zawartości kakao (powyżej 90%).

Zobacz również: Niedobory żelaza - co jeść?

3. CZEKOLADA TO ŹRÓDŁO MAGNEZU!

Czekolada to także źródło innego ważnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastka jakim jest magnez. Zapewnia on za prawidłową pracę naszych mięśni oraz układu nerwowego. Jest także składnikiem kości i zębów oraz odpowiada za termoregulację. Gorzka czekolada w 100g dostarcza nawet ok 50% dziennego zapotrzebowania na magnez.

Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości

4. CZEKOLADA TO ŹRÓDŁO MIEDZI!

Miedź to mikroelement, który jest składnikiem wielu enzymów w związku z czym reguluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Jest niezbędna, m.in. do usuwania wolnych rodników, syntezy białek, czy neuroprzekaźników. Porcja 44g gorzkiej czekolady może pokryć 35% zapotrzebowania na ten pierwiastek.

5. CZEKOLADA JAKO AFRODYZJAK!

Czekolada znana jest od lat jako afrodyzjak. Po jej spożyciu uwalnia się neuroprzekaźnik, który odpowiada, m.in. za uwalnianie dopaminy i wprowadza nas w stan podobny do zakochania!

Zobacz również: Afrodyzjaki na talerzu

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!