NOWOTWÓR PIERSI A DIETA - ŻYWIENIOWA PROFILAKTYKA
Data publikacji: Oct. 11, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

NOWOTWÓR PIERSI A DIETA - ŻYWIENIOWA PROFILAKTYKA

Współczesny styl życia pełen stresu, niezdrowej żywności i braku ruchu nie sprzyja zdrowiu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wyższa zachorowalność na wiele chorób, m.in. nowotwory. Wśród kobiet najczęściej występującym nowotworem jest nowotwór piersi. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć, m.in. poprzez wprowadzenie odpowiednich produktów do diety.

NOWOTWÓR PIERSI – NAJCZĘŚCIEJ DIAGNOZOWANY NOWOTWÓR U KOBIET

Nowotwór piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Największe ryzyko zachorowania odnotowuje się u kobiet w wieku 50-70 lat, choć występuje on coraz częściej u osób w młodszym wieku. Jakie są czynniki predysponujące do rozwoju tej choroby? Jak już zostało to wspomniane jest to styl życia oraz wiek. Kolejnym czynnikiem są predyspozycje genetyczne. Prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wśród pań, których krewne pierwszego stopnia (tj. matka, siostra, córka) miały zdiagnozowany nowotwór piersi (szczególnie w młodym wieku). Na wystąpienie nowotworu piersi bardziej narażone są również kobiety, które posiadają, tzw. gęstą tkankę gruczołową piersi. W przypadku nowotworu piersi bardzo ważne jest wykonywanie regularnych badań, ponieważ na początku choroba przebiega bezobjawowo.

ŻYWNOŚĆ, KTÓRA POMAGA W WALCE Z NOWOTWOREM

W profilaktyce nowotworu piersi istotną rolę odgrywa nasz styl życia. Dlatego warto zadbać o jak najmniejszą ilość stresu, odpowiednią ilość ruchu, a także właściwą dietę. Istnieje szereg produktów, które zawierają cenne związki o właściwościach antynowotworowych. Nie jest to wcale wyszukana i droga żywność, więc każda z pań bez problemu może wprowadzić ją do swojego jadłospisu. Oto kilka przykładowych produktów, które pomogą nam w walce z nowotworem piersi!

1. Zielona herbata

W jaki sposób zielona herbata może uchronić nas przed nowotworem? Przede wszystkim stanowi ona źródło związków, takich jak flawonoidy, flawanole, kwasy fenolowe i antocyjanidyny. Wykazują one silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią nasz organizm przed powstawaniem, tzw. stresu oksydacyjnego. Antyoksydanty występujące w zielonej herbacie przyczyniają się do usuwania z organizmu reaktywnych form tlenu, w ten sposób chroniąc nasze DNA przed uszkodzeniami.

Przeczytaj również: Gatunek herbat a wartości odżywcze - liściasty łyk zdrowia

2. Produkty będące źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3

W diecie przeciwnowotworowej bardzo ważne miejsce zajmują produkty, które stanowią źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Należą do nich, m.in. ryby morskie (np. łosoś, makrela, sardynki), oliwa z oliwek, awokado, olej lniany. Ich działanie ochronne polega, m.in. na hamowaniu procesu wzrostu i podziału komórek nowotworowych, osłabianiu produkcji sygnałów międzykomórkowych, a także zmniejszaniu stanu zapalnego.

3. Warzywa

Warzywa to podstawa piramidy żywieniowej i produkt, którego absolutnie nie może zabraknąć w prawidłowo zbilansowanym jadłospisie. Ich spożywanie przynosi nam wiele korzyści, m.in. zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Warzywa to źródło flawonoidów, o których mówi się wiele dobrego. Wykazują one właściwości antyoksydacyjne chroniąc nas przed powstaniem, tzw. stresu oksydacyjnego, hamują podziały komórek nowotworowych, regulują gospodarkę estrogenową, a także mogą osłabiać proces angiogenezy, czyli tworzenia naczyń krwionośnych służących do odżywiania komórek nowotworowych. Spore ilości flawonoidów występują, m.in. w brokułach, jarmużu, papryce, sałacie, czy kapuście. Oprócz flawonoidów w warzywach występują również inne związki o właściwościach przeciwnowotworowych. Przed nowotworem piersi mogą uchronić nas warzywa zawierające glukozynolany. Są to związki, które regulują gospodarkę estrogenową, a także przyczyniają się do zahamowania podziału komórek nowotworowych poprzez zatrzymanie ich cyklu komórkowego. Glukozynolany znajdziemy, m.in. w brukselce, brokułach, czy kapuście.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

4. Owoce

W odpowiednio zbilansowanym jadłospisie oprócz warzyw powinny pojawić się także owoce! Są one „kopalnią” witaminy C, a także flawonoidów, czyli związków, które wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. W jakich owocach znajdziemy największe ilości tych cennych składników? Należy ich szukać, m.in. w owocach dzikiej róży, porzeczkach, truskawkach, ciemnych winogronach, czereśniach, jabłkach, owocach aronii, malinach, jagodach, czy owocach cytrusowych. Ważne jest, by spożywać świeże owoce, które posiadają najwięcej korzystnych dla zdrowia składników!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!