Anna Szponar
Dietetyk
Nie oszukujmy się, nie każdy lubi jeść warzywa i wielu z nas od nich stroni. Jednak są na tyle wartościowymi składnikami diety, że powinny się w niej znaleźć w jak największych ilościach. Co zrobić, by ich jedzenie nie wywoływało grymasu na twarzy? Poniżej przedstawiamy wskazówki na to jak przemycić warzywa do diety!
Jeżeli nie odchudzasz się, ani nie masz cukrzycy, insulinooporności lub problemów z profilem lipidowym, zacznij miksować zielone koktajle. Dodatek owocu nadaje smaku i słodkości, a miksowanie pozbywa się ich struktury, nie zawsze akceptowanej przez warzywnych niejadków.
Czasem sama wiedza nie wystarczy.
Osiągnij swój cel z profesjonalnym wsparciem i spersonalizowaną dietą. Pomoże Ci w tym jeden ze 173 zweryfikowanych dietetyków na Kcalmar.com
Jeżeli sałatki stanowią dla Ciebie wyzwanie, a chciałbyś zacząć je spożywać, zadbaj o dobry sos/dressing, który odwróci smak Twojej przekąski o 180 stopni! Do tego może posłużyć Ci masło orzechowe, musztarda, sok z cytryny, miód, tahini i przede wszystkim różne przyprawy!
Super smaczne są warzywa upieczone bez tłuszczu lub z jego minimalną ilością. Podane z pysznym dipem staną się Twoją ulubioną przekąską do filmu! Jako dip możesz użyć guacamole z awokado, sos przygotowany z tahinii, hummus lub sos pomidorowy.
Dopóki nie przyzwyczaisz się do jedzenia warzyw w żadnej postaci, zrób pierwszy kok i zgrilluj je. W takiej postaci smakują lepiej i mają więcej aromatu. Już sam zapach zachęci Cię do ich zjedzenia. Jednak zanim zapałasz do nich entuzjazmem, nie spożywaj ich samych, a jako dodatek do innych dań, np. makaronowych, czy do mięsa/ryb.
Zrób domowe pesto! Do niego dodaj duże ilości bazylii lub innej zieleniny (np. liści rzodkiewki). Jednak bazylia nadaje najlepszego smaku, a Ty jedząc pesto z makaronem, dostarczasz w „bezbolesny” sposób zieleninę!
Wypróbuj nasz przepis na pesto z liści rzodkiewki
Ugotowane i zmiksowane warzywa z dodatkiem różnych przypraw zmienią Twoje nastawienie do tej grupy produktów. Poszukaj przepisów na zupy krem z dyni, brokuła, kalafiora czy pomidorową z soczewicą. Dodatkowo, porcję zupy możesz zapiec z grzankami i serem mozzarella, a przed podaniem posypać ulubionymi dodatkami. Spróbuj posiekanych orzechów i koperku :)
Jesli szukasz przepisu, koniecznie zobacz naszą propozycję na zupę krem z buraka i kiełkami
Kluczem do smaku warzywnych roladek jest ich farsz, którymi można je wypełnić. Możesz go przygotować z różnych past np. twarogowej ze szczypiorkiem, z tuńczyka, łososia, makreli albo nasion roślin strączkowych, jak np. hummus. Następnym krokiem jest wybranie warzywa. Świetnie nada się cukinia i bakłażan. Obrane w podłużne plastry należy zgrillować na patelni, dzięki czemu zyskają nowy smak i plastyczność do zawijania z pastą. Taka przekąska sprawdzi się na imprezowym stole lub jako propozycja do filmu.
Dobrym sposobem na „ukrycie” smaku warzyw jest połączenie ich ze składnikami które są lubiane. Na szaszłyki możesz nabijać zgrillowane warzywa z mięsem, serem feta, łososiem lub po prostu połączyć warzywa z owocami. Szaszłyki to poręczne i małe przekąski, po które łatwo się sięga. Jeżeli to jeszcze dla Ciebie za mało, przygotuj odpowiedni sos – na słono lub słono-słodko jeśli bez owoców a jeśli z ich dodatkiem - na słodko.
Nie zamykaj się na potrawy z warzywami i z góry nie potępiaj ich smaku za to że nie smakują Ci w surowej odsłonie. Pamiętaj o dodatkach takich jak sosy i przyprawy. To one nadają nowe smaki zwykłym produktom, z pozoru mdłym i niesmacznym. Weź pod uwagę, że grillowane lub miksowane z innymi dodatkami (np. robiąc pasty kanapkowe) są mało wyczuwalne, dlatego znajdź chwilę czasu na kulinarne eksperymenty :) Do dzieła!
Opublikuj ten post