MASŁO ORZECHOWE – WADY I ZALETY
Data publikacji: Aug. 23, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

MASŁO ORZECHOWE – WADY I ZALETY

Masłem orzechowym zajadają się ze smakiem nie tylko dzieci, ale także dorośli. Cieszy się ono dużą popularnością wśród sportowców. Pojawia się jednak pytanie – czy warto jeść masło orzechowe? Czy spożywanie produktu tego typu wpisuje się w zasady zdrowego żywienia?

ORZECHY ZIEMNE – PODSTAWA MASŁA ORZECHOWEGO

Podstawą masła orzechowego są orzechy ziemne występujące również pod nazwą orzechy arachidowe. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na profil lipidowy i tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Oprócz tego są źródłem witamin, głównie witaminy B3 oraz witaminy E. Pierwsza z nich wpływa korzystnie na pracę naszego układu nerwowego, a także korzystnie wpływa na profil lipidowy i bierze udział w syntezie hormonów (m.in. płciowych, kortyzolu, insuliny). Natomiast druga z wymienionych witamin, czyli witamina E zaliczana jest do witamin antyoksydacyjnych, co oznacza, że pomaga nam walczyć z wolnymi rodnikami. Jej obecność w diecie jest bardzo ważna, by nie dopuścić do rozwoju stresu oksydacyjnego, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych, neurodegradacyjnych i chorób układu krążenia. Co więcej witamina E opóźnia procesy starzenia się komórek. Oprócz witamin w orzechach ziemnych znajdują się składniki mineralne: potas, magnez, fosfor, selen. Dzięki ich zawartości orzechy ziemne wpływają korzystnie na pracę serca, gospodarkę wodno-elektrolitową, pracę układu mięśniowego oraz nerwowego i zapobiegają powstawaniu stresu oksydacyjnego. Witaminy i składniki mineralne to jednak nie wszystkie składniki, które czynią orzechy ziemne cennym elementem diety. Orzechy te zawierają również błonnik pokarmowy, który, m.in. usprawnia procesy trawienia, gwarantuje dłuższe uczucie sytości. Za obecność tego składnika, orzechy ziemne cenione są przez osoby z problemami trawiennymi i odchudzającymi się. Z kolei sportowcy cenią sobie orzechy ziemne za to, że są one źródłem białka, w tym argininy, czyli aminokwasu, który stanowi ważny budulec mięśni, a także korzystnie wpływa na wytrzymałość fizyczną.

Zobacz również: Czy orzechy są zdrowe?

CZY KAŻDE MASŁO ORZECHOWE ZAWIERA TYLKO CENNE ORZECHY ZIEMNE?

Orzechy ziemne to podstawa masła orzechowego jednak nie oznacza to, że jest to jedyny składnik z jakiego produkuje się masło orzechowe. Niestety, wiele produktów dostępnych na rynku zawiera w sobie również inne, niekorzystne dla zdrowia dodatki. Dlatego decydując się na zakup masła orzechowego powinniśmy zawsze uważnie zapoznać się z etykietą umieszczoną na opakowaniu. Najwyższej jakości masło powinno zawierać wyłącznie orzechy ziemne. Natomiast dodatek składników, takich jak: syrop glukozowy, aromaty, czy utwardzone tłuszcze roślinne powinien wzbudzić naszą czujność. Jeśli produkt zawiera te pozycje w swoim składzie, to najlepiej zrezygnować z jego zakupu, bo jego spożywanie przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.

WADY I ZALETY MASŁA ORZECHOWEGO

Wiele osób uważa masło orzechowe za produkt idealny. Warto jednak przyjrzeć się obiektywnie jak wygląda lista zalet, jak i wad tego produktu.  

WADY

- Jest to produkt wysokokaloryczny. W 100g masła orzechowego może znajdować się aż około 650 kcal. Biorąc pod uwagę, że łyżka masła waży 20g, to zjedzenie 100g, czyli 5 łyżek nie będzie stanowiło dużego wyzwania. Dlatego warto sobie uświadomić, że choć byśmy chcieli, to nie powinniśmy zajadać się masłem orzechowym w zbyt dużych ilościach. Powinni o tym pamiętać również rodzice, którzy podają masło orzechowe swoim dzieciom :) Produkt ten na pewno nie może stanowić podstawy diety, a jedynie dodatek do niektórych posiłków.

- Może zawierać dodatki, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm. Jednym z najniebezpieczniejszych dodatków są utwardzone tłuszcze roślinne będące źródłem izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Izomery trans wykazują szereg niekorzystnych właściwości, m.in. zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów (m.in. jelita grubego, piersi), podwyższają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, powodują rozwój insulinooporności, sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Są także niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą powodować wystąpienie wad rozwojowych płodu oraz zwiększać ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.

- Zawierają niekorzystny stosunek kwasów omega 3:6. O ile dodatek masła orzechowego do zbilansowanej diety nie będzi szkodliwy, o tyle zajadanie się nim w dużych ilościach może naruszać prawidłową równowagę pomiędzy poszczególnymi kwasami tłuszczowymi. To z kolei może być czynnikiem prozapalnym i odpowiadać za wiele dolegliwości, a nawet za większe nasilenia bólowe. Więcej o kwasach tłuszczowych omega-3 i prawidłowej równowadze przeczytasz w tym artykule.

ZALETY

- Może stanowić alternatywę dla osób, które nie lubią spożywać orzechów w innej postaci. Masło orzechowe może być dobrym sposobem na to, by przemycić orzechy do jadłospisu. Zdarzają się osoby, które nie mogą przekonać się do jedzenia orzechów w całości natomiast lubią masło orzechowe. W takiej sytuacji masło orzechowe będzie dobrym sposobem na to, by nie rezygnować z cennych składników znajdujących się w orzechach.

- Może dodawać odpowiednią konsystencję Masło orzechowe może dawać potrawom kremową konsystencję. Można to wykorzystać w gotowaniu owsianek lub dodawać do sosów.

- Dobry zamiennik masła czekoladowego dla dzieci. Masło orzechowe może być również alternatywą dla dzieci, które dotąd smarowały kanapki masłem czekoladowym z dodatkiem, m.in. oleju palmowego, cukru. Masło orzechowe o sprawdzonym składzie będzie dobrym sposobem na zachęcenie dzieci do zmiany nawyków żywieniowych w sposób dla nich przyjemny. Na rynku możemy spotkać, np. masło orzechowe, które posiada dodatek kakao.

Zobacz również: Nutella - co na to dietetyk?

- Dodatkowe kalorie dla niejadka W związku z tym, że masło orzechowe jest kalorycznym produktem, może stanowić łatwe uzupełnienie kaloryczne w przypadku osób, które nie mają apetytu lub które chciałyby przytyć.

Zobacz również: Jak przytyć - dieta dla chudzielca

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!