NUTELLA – CO NA TO DIETETYK?
Data publikacji: April 6, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

NUTELLA – CO NA TO DIETETYK?

Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. I na pewno coś w tym jest, ponieważ wiele osób uwierzyło ślepo, bez zagłębiania się w szczegóły (czyli skład), że nutella jest pożywnym śniadaniem dla dzieci, pełnym orzechów laskowych. Jakże przecież zdrowych! A co tak naprawdę kryje w sobie pyszny, orzechowy krem? W poniższym artykule przybliżymy jego skład „bez owijania w bawełnę”.  

CUKIER

Patrząc na skład kremu, widzimy, że orzechy laskowe, kakao oraz mleko odtłuszczone  w proszku, to łącznie 27% produktu. Według naszego rachunku, aż 73% produktu to cukier, olej palmowy oraz aromaty, które zajmują ostatnie miejsce na liście składników, a więc jest ich najmniej. Biorąc pod uwagę, że nasz „zabójca” jest na pierwszym miejscu, oznacza to, że jest go najwięcej. Dopiero zagłębiając się w szczegółowe informacje z kalkulatorów dietetycznych dowiadujemy się, że w 100g nutelli jest 62g węglowodanów. To oznacza, że w 15g (łyżeczka do herbaty) znajduje się aż 9,3g węglowodanów, czyli prawie 40kcal. A kto z nas nie lubi grubo sobie posmarować? Tak na poprawę humoru? Zjadamy więc pod wpływem chwili niemała 100kcal w samych cukrach. Same liczby to niewiele, warto podkreślić, że cukier jest przyczyną otyłości i cukrzycy oraz próchnicy u dzieci. Zaburza ich naturalny apetyt oraz klarowność umysłu. Sprawia, że nasze pociechy, które powinny być od rana pełne energii (tak przecież obiecuje reklama) są ospałe i nie mają siły skupić się na zajęciach. Dopiero po dłuższym czasie, gdy cukier w ich diecie zajmuje ważne miejsce dzieci stają się nadpobudliwe i agresywne. Ale to chyba nie o taką energię nam chodziło?

Zobacz również: Przyczyny otyłości - odrzuć wymówki na bok

To nadal nic. Cukier powoduje egzemy niewiadomego pochodzenia oraz alergie. Wywołuje dyskomfort jelitowy, zaparcia przez co niszczy śluzówkę jelit, a co za tym idzie obniża odporność organizmu naszych dzieci. Tak! Cukier jest przyczyną większości chorób Twojego dziecka!  

OLEJ ROŚLINNY – JAK TO PIĘKNIE BRZMI

Wgłębiając się dalej w skład okazuje się, że nasz olej roślinny (roślinny - na pewno zdrowy) jest niczym innym jak olejem palmowym. W 100g produktu znajduję się go aż 30g, co daje nam 270kcal. W jednej łyżeczce od herbaty więc znajduje się go 4,5g (40,5kcal). Biorąc pod uwagę, że na jednej łyżeczce się nie kończy, to dajesz swojemu dziecku 4,5g (X kilka łyżeczek) nasyconych kwasów tłuszczowych, sprzyjających otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu i wszelkim chorobom układu krążeniowego. Zły cholesterol LDL wywołuje stan zapalny tętnic, który w konsekwencji prowadzi do udaru mózgu oraz zawału. nutella-74337_640

Zobacz również: Stan zapalny - top 10 produktów, które z nim walczą  

ORZECHY LASKOWE ZALETĄ NUTELLI

Żeby jednak nie było, że dietetycy są przewrażliwieni i wszędzie widzą same złe rzeczy. Powiedzmy trochę o orzechach laskowych. Co prawda znajduje się ich w tym produkcie tylko 13%, ale same w sobie – ŚWIEŻE orzechy są bardzo zdrowe. Zawierają cenne białko, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu oraz zdrowe tłuszcze budujące ich cewę nerwową. Dlatego producenci tak podkreślają fakt, iż ich produkt zawiera orzechy. Niestety jest to nic innego jak zwykły „chwyt” marketingowy, a ilość orzechów w produkcie nie ma szans zniwelować negatywnych skutków działania innych składników. Dietetyków więc niestety nie przekonuje ten fakt i zachęcają do przygotowania naturalnego kremu orzechowego w domu lub zjedzenia świeżych orzechów w ramach przekąski, nie zapominając o ich kaloryczności. Dziecko powinno zjadać tyle orzechów i suszonych owoców na dobę, co pomieści jego garść.  

MLEKO ODTŁUSZCZONE W PROSZKU ORAZ SERWATKA W PROSZKU I RESZTA ZŁA

Mleko w proszku czy serwatka proszku, to produkt kochany przez cukierników czy piekarzy. Pozwalają one poprawić smak wyrobów oraz zwiększyć ich objętość tanim kosztem. Zawierają niewiele białka oraz tłuszczu (o składnikach mineralnych nie wspominając), dlatego z punktu widzenia dietetyka jest jałowym produktem, nie wartym większej uwagi. Kolejnym składnikiem na naszej liście jest lecytyna (E322). Przeciwutleniacz pozwalający zwiększyć termin przydatności produktu. Emulgatory (a do nich należy E322), to substancje pozwalające utworzyć jednolitą substancję (składnik kremów, serków). Lecytyna sama w sobie jest bardzo ważnym składnikiem organizmu. Jest elementem składowym m.in. tkanki nerwowej mózgu. Stanowi barierę ochronną ścian żołądka oraz ma wpływ na gospodarkę cholesterolową. Opóźnia procesy starzenia, pełni funkcje ochronne wobec wątroby, wspomaga wykorzystanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, podnosi sprawność krążenia krwi. Lecytyna sojowa niekoniecznie musi pochodzić z genetycznie modyfikowanej soi, biorąc jednak pod uwagę cenę produktu nie dajemy sobie gwarancji, że tak właśnie jest.

chocolate-958696_1920

Docierając do końca listy spotykamy się z waniliną. Jest to nic innego jak środek zapachowy wykorzystywany podczas produkcji. U osób wrażliwych może wywołać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry. Jest to składnik chemiczny, dlatego należy go ograniczyć, dla naszego zdrowia.

Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka

Jak widać Nutella oraz wszelkie inne kremy do kanapek, których skład nie odbiega od naszego „bohatera” - to nic dobrego. Chcąc nie chcąc, nie jesteśmy w stanie wymienić ich zalet. Są to po prostu tłuste, słodkie kremy, które należy ograniczyć, dla zdrowia dziecka. Nasza pociecha szybko i intensywnie się rozwija, a więc nie należy doprowadzać do niedoborów w jej diecie. A kremy kanapkowe pełne cukru będą ograniczały wchłanianie cennych, zdrowych składników odżywczych. Zawsze alternatywą jest domowy krem, którego przygotowanie wcale nie zajmie nam dużo czasu.

Zobacz również: Wychowanie dziecka za pomocą jedzenia

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Agata Gruszczyńska
Specjalizacje:
Zaburzenia odżywiania
Choroby dietozależne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!