OBJAWY MENOPAUZY KONTRA DIETA
Data publikacji: Dec. 29, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

OBJAWY MENOPAUZY KONTRA DIETA

Uderzenia gorąca, bezsenność, stany depresyjne, czy zwiększona drażliwość to tylko wybrane objawy menopauzy. Istnieją różne metody, które stosuje się w celu ich złagodzenia. Jedną z nich jest odpowiednia dieta.

NAJCZĘSTSZE OBJAWY MENOPAUZY

Okres menopauzy to czas wielkich zmian w organizmie kobiety. Zmianom tym towarzyszą różne objawy. Ich rodzaj i nasilenie to kwestia indywidualna. Istnieje jednak grupa objawów, które zdecydowanie najczęściej towarzyszą menopauzie. Są to dolegliwości związane z zaburzeniami naczynioruchowymi, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, czy zaczerwienienie twarzy i szyi. Panie w okresie menopauzy bardzo często skarżą się również na obniżenie nastroju, zwiększoną drażliwość, a także bezsenność. Zmiany jakie zachodzą w organizmie nie pozostają obojętne również dla wyglądu zewnętrznego. Spadek stężenia hormonów prowadzi do osłabienia syntezy kolagenu i zaniku gruczołów łojowych, co sprawia, że skóra staje się sucha i cienka. W tym czasie może dojść również do nadmiernego wypadania włosów. Okres menopauzy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób. Zmiany w metabolizmie lipidów prowadzą do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego, czy zwiększonej krzepliwości. Wiąże się to z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Kobiety w okresie menopauzy narażone są również na rozwój osteoporozy, co wynika ze spadku stężenia estrogenów. Należy jednak podkreślić, że menopauza to nie choroba, więc wszystkie działania jakie podejmuje się w tym okresie mają na celu jedynie łagodzenie objawów, ponieważ samej menopauzy nie możemy zatrzymać.

NIEKONWENCJONALNE SPOSOBY NA LEPSZE SAMOPOCZUCIE

Standardową metodą postępowania przy łagodzeniu objawów menopauzy jest zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Nie jest to jedyne wyjście, ponieważ pojawia się coraz więcej doniesień na temat skuteczności niekonwencjonalnych metod. Zalicza się do nich odpowiednio skomponowany jadłospis bogaty w produkty, które zawierają związki łagodzące objawy menopauzy.

FITOESTROGENY

Fitoestrogeny to, tak zwane estrogeny pochodzenia roślinnego. Nazwa wynika z tego, że ich struktura chemiczna jest podobna do estrogenów, przez co mogą wywoływać w organizmie odpowiedź estrogenową lub efekt antyestrogenowy. Przyjrzyjmy się w jakich produktach możemy szukać tego typu związków.

1. Soja

Soja to jedno z najbogatszych źródeł izoflawonów zaliczanych do wspomnianych fitoestrogenów. W sklepach możemy spotkać wiele produktów na bazie soi, a zawartość cennych związków w poszczególnych z nich waha się od 560 do 3810 mg/kg. Jednym z lepszych źródeł izoflawonów jest mąka sojowa, czy tofu. Co daje nam spożywanie produktów bogatych w te związki? Wykazano, że dzięki nim można zredukować uderzenia gorąca, a także obniżyć ryzyko rozwoju osteoporozy oraz chorób nowotworowych.

2. Nasiona lnu

Nasiona lnu są źródłem innej grupy związków, które zaliczane są do estrogenów pochodzenia roślinnego. Są to lignany, które korzystnie wpływają na profil lipidowy, działają ochronnie na wątrobę, a także zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Choć nasiona lnu są jednym z najbogatszych źródeł tych związków (około 80mg na 100g produktu), to możemy znaleźć je również w produktach takich jak, m.in. orzechy, oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, truskawki, szczypiorek, czy nasiona sezamu, które zawierają sezaminę – prekursor dla lignanów.

Przeczytaj więcej o nasionch lnu

3. Pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta (inaczej europejska) to roślina, która stosowana była już przez Indian w celu zmniejszenia bólów okołoporodowych. Europejczycy odkryli jej zalety dopiero w XVII/XVIII wieku i używali jej jako lek na bóle głowy, stany zapalne stawów, czy nerwobóle. Obecnie coraz więcej mówi się o jej zastosowaniu w łagodzeniu objawów menopauzy. Wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje gospodarkę hormonalną, korzystnie wpływa na stan kości przeciwdziałając osteoporozie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

4. Inne źródła fitostrogenów

Przedstawione powyżej produkty to tylko wybrane źródła fitoestrogenów. Znajdziemy je w wielu innych produktach, które warto włączyć do diety kobiet zmagających się z objawami menopauzy. Są nimi, m.in. herbata zielona, rośliny strączkowe, otręby, czosnek, marchewka, szparagi, brokuły, gruszki, śliwki, czy rabarbar.

Zobacz również: Rośliny strączkowe - czy warto włączyć je do swojej diety?

PODSUMOWANIE

Odpowiednio zbilansowana dieta może znacznie poprawić samopoczucie kobiety przechodzącej menopauzę. Oprócz włączenia produktów bogatych w fitoestrogeny warto pomyśleć również o wprowadzeniu do diety pokarmów bogatych w wapń i witaminę D, antyoksydanty oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Istotnym elementem jest również dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!