OLIWA Z OLIWEK – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY JEJ ZAKUPIE?
Data publikacji: Jan. 8, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

OLIWA Z OLIWEK – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY JEJ ZAKUPIE?

Oliwa z oliwek cieszy się dużą sympatią odkąd kilka lat temu zaczęto mówić o jej prozdrowotnych właściwościach. Jest nieodłącznym elementem polecanej przez dietetyków diety śródziemnomorskiej co sprawia, że kupujemy ją coraz chętniej. Jednak na sklepowych półkach możemy znaleźć różne rodzaje oliwy z oliwek. Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy wyborze oliwy z oliwek.

KILKA SŁÓW O TYM JAK POWSTAJE OLIWA Z OLIWEK

Co roku na Świecie produkuje się około 2 miliony ton oliwy z oliwek! Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego produktu, ponieważ wiele mówi się o jego cennych właściwościach. Jednak nie jest to wcale żadna nowość na rynku, ponieważ właściwości oliwy z oliwek znane były już w starożytności. W dawnych czasach wykorzystywano ją jako kosmetyk, produkt spożywczy, lekarstwo, a nawet paliwo! A jak powstaje oliwa z oliwek? Produkowana jest z owoców drzewa oliwnego, czyli oliwek, które zbiera się na przełomie listopada oraz grudnia. Sam zbiór oliwek jest bardzo ważnym elementem w cyklu produkcji oliwy z oliwek, ponieważ to od niego w głównej mierze zależy jakość produktu. Z nie do końca dojrzałych oliwek uzyskuje się oliwę o intensywnym smaku natomiast z dojrzałych powstaje oliwa o delikatnym smaku. Zbiór oliwek na oliwę z oliwek to proces wymagający dużej precyzji, ponieważ produkt wysokiej jakości powstaje wyłącznie z oliwek nieuszkodzonych i zdrowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zbiór ręczny. Po zakończeniu zbioru, oliwki transportowane są do miejsca tłoczenia. Proces tłoczenia, czyli pozyskiwania oliwy z oliwek przebiega w dwóch etapach – tłoczenia oraz ekstrakcji. Następnie świeżo wytłoczoną oliwę z oliwek przelewa się do odpowiednich naczyń. Najlepszym rozwiązaniem jest ceramika lub szkło. Warto zwrócić  uwagę na to w jakiej temperaturze przechowywana jest oliwa z oliwek. Dla zachowania jej jakości zaleca się temperaturę 15-18°C. Ważne jest również to, by chronić oliwę z oliwek przed promieniowaniem słonecznym.

KATEGORIE OLIWY Z OLIWEK, CZYLI OLIWA OLIWIE NIE RÓWNA!

Przyglądając się oliwom stojącym na półkach sklepowych możemy odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z zupełnie innym produktem. Niby wszystkie mają napis „oliwa z oliwek” lub „olive oil, ale na tym napisie podobieństwa często się kończą. Wynika to z tego, że tak naprawdę dostępnych jest kilka kategorii oliwy z oliwek, które różnią się od siebie.

1. Extra Virgin – jest to oliwa pozyskiwana w wyniku tłoczenia świeżych oliwek. Co ważne przy jej pozyskiwaniu nie ma mowy o żadnych metodach chemicznych. Jej smak oraz barwa zależą bezpośrednio od odmiany oliwek, z których jest produkowana. Oliwy zaliczane do tej kategorii muszą spełnić specjalne wymagania chemiczne dotyczące, m.in. poziomu kwasowości, który decyduje o jakości produktu. W przypadku oliwy extra virgin kwasowość nie może być większa niż 0,8 mg na 100g. W Polsce możemy spotkać się również z określeniem „oliwa z oliwek ekstra z pierwszego tłoczenia”, które odnosi się do tej samej oliwy. Ta kategoria oliwy z oliwek to zdecydowanie najlepszy wybór!

2. Virgin – to oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia o kwasowości nie większej niż 2 mg na 100g. Oliwę tej kategorii rzadko możemy spotkać w sklepie jako osobny produkt, ponieważ najczęściej dodaje się ją w celu wzbogacenia oliwy rafinowanej.

3. Rafinowana oliwa z oliwek – otrzymywana jest w wyniku rafinacji oliwy z oliwek, która przez brak odpowiedniej jakości nie może być zakwalifikowana jako „extra virgin”. W wyniku rafinacji oliwa traci swój charakterystyczny aromat, smak i kolor. Dlatego dodaje się do niej pewne ilości oliwy virgin, aby nadać jej odpowiednich cech organoleptycznych.

4. Oliwa z wytłoczonych oliwek – tego typu oliwę z oliwek można spotkać pod nazwami „sansa” lub „pomace”. Otrzymuje się ją poprzez wymieszanie rafinowanej oliwy z oliwek pochodzącej z wytłoczyn oliwek z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Dwa rodzaje oliwy miesza się ze sobą głównie po to, by uzyskać lepszy smak. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to oliwa z oliwek najniższej kategorii, której powinniśmy unikać! Jest pozyskiwana przy użyciu substancji chemicznych i wykazuje najmniejszą wartość odżywczą.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!