ZAKUP PIECZYWA – 4  PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Data publikacji: Jan. 16, 2018
Autor:
ZAKUP PIECZYWA – 4  PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ZAKUP PIECZYWA – 4  PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Zakup pieczywa wydaje się sprawą banalną. Być może jeszcze kilka lat temu faktycznie nie przysparzał nam problemów, ale obecnie jego ogromny wybór sprawia, że możemy łatwo się pogubić. Jeśli nie chcemy spędzić dużej ilości czasu na zastanawianiu się nad jego wyborem warto dowiedzieć się, czym należy kierować się przy zakupie pieczywa.

4 PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE ZAKUP PIECZYWA BĘDZIE PROSTSZY!

Stojąc przed półką pełną pieczywa mamy niekiedy duży problem z jego wyborem. Zastanawiamy się, które z nich wybrać, co sprawia, że w ostatecznej decyzji często kierujemy się wyłącznie ceną. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne aspekty dotyczące zakupu pieczywa.

1. IM KRÓTSZY SKŁAD, TYM LEPIEJ!

Wybieraj produkt o jak najkrótszym składzie! Chleb najwyższej jakości powinien składać się wyłącznie z wody, soli, mąki oraz zakwasu (lub drożdży). Tymczasem przeglądając skład bochenków stojących na sklepowych półkach widzimy, że często ich skład nie ogranicza się do czterech składników. Pamiętajmy, że składniki na etykiecie wymieniane są w kolejności malejącej, więc ten, który wymienia się jako pierwszy będzie występował w największej ilości.

Zobacz również: Chleb na zakwasie czy na drożdżach – codzienny dylemat konsumenta

2. NIE KIERUJ SIĘ WYŁĄCZNIE NAZWĄ!

Widząc, że na etykiecie pieczywa znajduje się określenie „wieloziarnisty”, „fit”, „bezglutenowy” itp. jesteśmy pewni, że kupując tego typu pieczywo dokonujemy dobrego wyboru. Tymczasem takie określenia nie zawsze idą w parze z wysoką jakością pieczywa. Ze względu na dowolność nazewnictwa producenci mogą określać swoje produkty jak chcą. Dlatego często wykorzystują określenia, które utożsamiane są z produktem wysokiej jakości, choć wcale taki nie jest. To od nas zależy, czy damy się złapać na taki chwyt marketingowy, czy jednak wnikliwie przeczytamy skład i przeanalizujemy swój zakup. Dla przykładu coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego pieczywa bezglutenowego. Niestety nie każde pieczywo bezglutenowe dostępne w sklepie ma wysoką wartość odżywczą. Jeśli zajrzymy w jego skład okaże się, że możemy znaleźć w nim, m.in. wodorowęglan sodu, syrop glukozowo-fruktozowy, czy olej palmowy.

Zobacz również: Pieczywo chrupkie okiem dietetyka

3. NIE KIERUJ SIĘ WYŁĄCZNIE BARWĄ PIECZYWA!

Jednym z najpopularniejszych zaleceń żywieniowych jest to, które mówi o tym, że powinniśmy wybierać ciemne pieczywo. Jest to potoczna nazwa, którą używa się w odniesieniu do pieczywa żytniego. Niestety część osób bierze sobie to zalecenie zbyt mocno do serca i wybiera je na zasadzie – im ciemniejsze, tym lepsze. Wiedzą o tym producenci, którzy celowo dodają do pieczywa pszennego, np. karmel, którego zadaniem jest nadanie mu ciemnego koloru. W konsekwencji zamiast polecanego pieczywa żytniego kupujemy pszenne, które imituje pieczywo żytnie. Dlatego przy wyborze odpowiedniego pieczywa nie powinniśmy kierować się wyłącznie jego barwą. Tak naprawdę zbyt intensywna barwa powinna wzbudzić naszą podejrzliwość, a nie zachęcać nas do zakupu.

4. ZWRÓĆ UWAGĘ NA MĄKĘ, Z KTÓREJ POWSTAŁO PIECZYWO!

Wybierając pieczywo dostosowane do naszych potrzeb powinniśmy zwrócić uwagę na to z jakiej mąki powstaje. Nie dla każdego dobrym wyborem będzie najczęściej polecane pieczywo żytnie. Powinny unikać go osoby na diecie z ograniczoną ilością błonnika pokarmowego, a także osoby na diecie bezglutenowej. Dla tych, którzy muszą zmniejszyć ilość błonnika lepszym wyborem będzie pieczywo mieszane (z połączenia mąki pszennej i żytniej) lub pieczywo pszenne. Z kolei osoby na diecie bezglutenowej powinny postawić na pieczywo produkowane na bazie mąki bezglutenowej, np. gryczanej, ryżowej. Istotną kwestią jest również typ mąki, z której wypiekane jest pieczywo. Im wyższy typ mąki, tym lepiej ponieważ wyższy oznacza to, że zawiera ona więcej wartości odżywczych. Warto zatem postawić na pieczywo wypiekane, np. z mąki typu 1850, 2000.

Przeczytaj również o typach mąki

ZAKUP PIECZYWA – PODSUMOWANIE

Pieczywo stanowi jeden z podstawowych składników naszej diety dlatego jego właściwy wybór jest tak ważny. Czynnikiem, który staje się wyznacznikiem jego wyboru nie powinna być wyłącznie cena, ponieważ prędzej, czy później odbije się to na naszym zdrowiu. Warto zatem czytać wnikliwie skład pieczywa i to od niego uzależnić nasz zakup!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
ZAKUP PIECZYWA – 4  PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!