DIETA WEGETARIAŃSKA NIEJEDNO MA IMIĘ – TRADYCYJNE I WSPÓŁCZESNE WERSJE DIETY BEZMIĘSNEJ
Data publikacji: Feb. 9, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

DIETA WEGETARIAŃSKA NIEJEDNO MA IMIĘ – TRADYCYJNE I WSPÓŁCZESNE WERSJE DIETY BEZMIĘSNEJ

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegetariańską. Choć w związku rosnącą popularnością tego rodzaju diety możemy mieć wrażenie, że jest to nowy sposób żywienia, nie jest to jednak prawda. Nie jest też prawdą, że pod słowem „wegetarianizm” kryje się jeden rodzaj diety. Tak naprawdę możemy wymienić kilka różnych odmian wegetarianizmu. Znajdziemy wśród nich tradycyjne odmiany, które funkcjonują od lat, a także te współczesne, co do których zdania są podzielone.

POCZĄTKI WEGETARIANIZMU

Wegetarianizm cieszy się ostatnio coraz większą popularnością, co możemy zaobserwować patrząc chociażby na rosnącą liczbę restauracji oferujących menu wegetariańskie (lub restauracji, które są całkowicie wegetariańskie), wegetariańską ofertę cateringów dietetycznych, czy liczbę blogów/portali internetowych, które zajmują się tematyką diety wegetariańskiej. Wzrastająca liczba wegetarian może sugerować nam, że jest to dieta, która pojawiła się niedawno i podbiła nasze serca jako „nowość na rynku”. Nic bardziej mylnego – pierwszy raz termin „wegetarianizm” został użyty w XIX wieku. Wtedy to w angielskim mieście powstało pierwsze towarzystwo wegetariańskie na świecie - „Vegetarian Society”. W Polsce na początku XX wieku na określenie wegetarianizmu pojawił się inny termin - „jarstwo”. Termin ten był bardziej szczegółowy niż jego angielski odpowiednik, ponieważ używano go do określenia osób, które rezygnują nie tylko z mięsa, ale także z kawy i alkoholu. Obecnie podkreśla się, że polski termin „jarstwo” nie odnosi się jedynie do propagowania diety roślinnej, ale także do diety, która dodaje nam energii, krzepy. Dlatego został on wyparty przez słowo „wegetarianizm”.

Zobacz wpis: Dieta wegetariańska - możliwe niedobory

WEGETARIANIZM NIEJEDNO MA IMIĘ!

Pod współczesnym słowem „wegetarianizm” kryje się tak naprawdę kilka różnych diet. Każda z nich kieruje się innymi zasadami. To co łączy poszczególne odmiany to fakt, że wykluczają mięso i przetwory mięsne, ryby oraz owoce morza. Natomiast to co je różni to zasady dotyczące spożycia jajek oraz mleka i produktów mlecznych.

1. Laktoowowegetarianizm

Jest to odmiana wegetarianizmu, która dopuszcza spożycie zarówno jajek, jak i mleka oraz jego przetworów.

2. Laktowegetarianizm

Laktowegetarianizm to rodzaj diety, w której znajdziemy mleko oraz jego przetwory natomiast nie znajdziemy jajek.

3. Owowegetarianizm

Owowegetarianizm to dieta, która stanowi odwrotność laktowegetarianizmu, czyli dopuszcza spożycie jajek, ale eliminuje mleko oraz produkty mleczne.

4. Weganizm

Jest to najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu, ponieważ wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie znajdziemy w niej nie tylko mięsa, ryb i owoców morza, ale także jajek, mleka i produktów mlecznych oraz miodu.

Zobacz również: Dieta wegetariańska w sporcie

WSPÓŁCZESNE FORMY WEGETARIANIZMU

W ostatnim czasie wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem dietą wegetariańską pojawia się coraz więcej jej współczesnych odmian. Zdania na ich temat są podzielone, ponieważ część osób nie widzi przeszkód, by zaliczać je do grupy diet wegetariańskich. Z kolei inni mają zupełnie odmienne zdanie i twierdzą, że nie można ich uznać za dietę wegetariańską. Jeśli pragniemy wyrobić sobie własne zdanie oraz nie chcemy pogubić się w temacie diet wegetariańskich warto poznać również te współczesne odmiany.

1. Fleksitarianizm

Nazwa „fleksitarianizm” dobrze oddaje charakter tej diety, ponieważ „fleksi” oznacza „elastyczny”. Jest to współczesna odmiana diety wegetariańskiej, na której stosowanie decydują się osoby, które są świadome walorów zdrowotnych diety wegetariańskiej jednak nie chcą lub nie są w stanie całkowicie zrezygnować z mięsa, ryb i owoców morza. Osoby stosujące tego typu dietę jedzą wspomniane produkty okazjonalnie.

2. Pollowegetarianizm

Pollowegetarianizm to odmiana diety wegetariańskiej dla osób, które chcą wykluczyć z diety jedynie mięso czerwone. Ta współczesna forma diety wegetariańskiej dopuszcza natomiast spożywacie drobiu.

3. Pescowegetarianizm (ichtiwegetarianizm)

Kolejna współczesna forma diety wegetariańskiej występuje pod nazwą „pescowegetarianizm” lub „ichtiwegetarianizm”. Ta odmiana wegetarianizmu zakłada eliminację wszystkich gatunków mięs. Jednocześnie dozwolone jest spożycie ryb oraz ich przetworów.

Zainteresowani tematyką wege? Koniecznie sprawdżcie nasze pozostałe artykuły dotyczące diety wegetariańskiej

Wegetarianizm - zalety i wady w opinii dietetyka

Wegetarianizm - zalety i wady w opinii dietetyka cz.2

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!