FLEKSITARIANIZM – CZY TO TWÓJ SPOSÓB ODŻYWIANIA? 
Data publikacji: Feb. 28, 2017
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

FLEKSITARIANIZM – CZY TO TWÓJ SPOSÓB ODŻYWIANIA?

Czy i Ty zaliczasz się do osób, które po kawałek mięsa sięgają tylko okazjonalnie, np. będąc na obiedzie u babci lub podczas uroczystości rodzinnej? Jednak na co dzień w Twojej diecie królują warzywa, owoce, suche nasiona roślin strączkowych? Częściej niż po mięso sięgasz po nabiał, ryby? Czy taki sposób odżywiania - fleksitarianizm może ustrzec przed różnymi schorzeniami, zaliczanymi dzisiaj do chorób cywilizacyjnych?

W ostatnich czasach pojawiło się wiele doniesień na temat diety wegetariańskiej. Były to wiadomości pozytywnie nastrajające nas do tego sposobu odżywiania, ale także i takie, które niektórych mogły zniechęcić, a nawet odstraszyć. Wśród samych wegetarian pojawiły się „podgrupy”, niektórzy ze względów etycznych/zdrowotnych nie chcieli spożywać tylko mięsa czerwonego, ale mogły sobie pozwolić na ryby, jaja, nabiał, układając swój całodzienny jadłospis. Jeszcze inni zrezygnowali także ze zjadania ryb, a jeszcze inna grupa także z jaj i/lub nabiału. Dochodząc do weganizmu, w  którym to nie dopuszcza się w swojej diecie niczego co mogłoby pochodzić od zwierząt (nawet miodu lub pyłku pszczelego). Obecnie, przy odpowiedniej suplementacji i prawidłowo rozpisanym jadłospisie (przez specjalistę dietetyka) każdy, bez większego stresu, może ze spokojem wybrać swój styl życia i sposób odżywiania. Chociaż i tak zawsze przy takim wyborze na początku zalecam zacząć od konsultacji z lekarzem i dietetykiem, czy aby na pewno będzie to dla nas bezpieczna forma diety (zawsze należy pamiętać o holistycznym podejściu do naszego zdrowia).

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

CZYM JEST FLEKSITARIANIZM?

Fleksitarianizm jest to sposób odżywiania, w którym podstawą diety są warzywa, owoce i inne produkty roślinne, a wyłącznie od czasu do czasu dopuszcza się spożywanie także ryb i mięsa. Sama nazwa, pochodząca z języka angielskiego, wskazuję na pewną formę „giętkości”, elastyczności w naszym tygodniowym jadłospisie. Same osoby, praktykujące taki styl życia, wspominają, że – „w domu ich dieta należy do wegańskiej, a będąc poza nim (restauracja, czas spędzony u przyjaciół, uroczystości) pozwalają sobie na zjadanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak nie należy mylić ich z semiwegetarianami”; - „W zasadzie należałoby się zastanowić czy jest w ogóle sens nadawać takiej formie odżywiania jakąkolwiek nazwę? W obecnych czasach większość osób chcących zdrowo się odżywiać i podążających za najświeższymi  zaleceniami  żywieniowymi  (nowa piramida żywieniowa 2016) w opisany wyżej sposób się odżywia, ograniczając w swojej diecie przede wszystkim mięso i wędliny”.

Zobacz również:

Wegetarianizm - zalety i wady w opinii dietetyka, cz.1

Wegetarianizm - zalety i wady w opinii dietetyka, cz.2

ZASADY FLEKSITARIANIZMU

Fleksitarianizm, mimo swojej „elastycznej formy”, także zakłada pewne zasady związane z produktami jaki są wskazane do spożycia oraz tymi, na które warto uważać.

ZALECANE PRODUKTY SPOŻYWCZE:

Pełne ziarna zbóż

Owoce

Warzywa

Suche nasiona roślin strączkowych

Tofu

Orzechy, nasiona i ziarna – będące uzupełnieniem diety, podobnie jak nabiał i jaja.

Dodatkowo: przyprawy oraz naturalne substancje słodzące (np. ksylitol).

Zobacz również: Szczypta smaku i zdrowia w przyprawach! - Na co warto postawić w kuchni

Warto też zadbać o to by kupowane i spożywane produkty były jak najlepszej jakości, znanego pochodzenia, zachęca się do inwestowania w lokalne produkty i sezonowe.

Błędne jest twierdzenie, że dieta fleksitariańska jak i dieta wegetariańska nie dostarczają odpowiedniej ilości białka. Prawidłowo zbilansowana i zawierająca różne składniki dieta, bogata w różne produkty np. komosę ryżową, czerwoną fasolę, soję, a  w dodatku jeszcze od czasu do czasu wzbogacona kawałkiem mięsa lub ryby, może dostarczyć wszystkich potrzebnych składników w naszej diecie.

PRODUKTY SPOŻYWCZE JAKIE NALEŻY OGRANICZAĆ W DIECIE

Mięso, podroby i wędliny zaleca  się spożywAć sporadycznie - we fleksitarianizmie zwykło się mówić „okazjonalnie”. I jeżeli już to najlepiej sięgać po:

Chude rodzaje mięs, pozbawione skór i błonek, np. drób (kurczak, indyk), rzadziej wołowina lub cielęcina.

Ryby (zobacz: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka)

Warto wystrzegać się tłustych mięs, takich jak wieprzowina, baranina oraz mięso gęsi i kaczki.

POZYTYWNE STRONY FLEKSITARIANIZMU

Nie da się ukryć, że w krajach wysokorozwiniętych w ostatnich czasach można było zaobserwować, iż społeczeństwa zamieszkujące je spożywały  duże ilości mięsa. Panuje opinia, że ilości spożywanych produktów mięsnych często przekraczały zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. W dodatku, warto dodać, że spożywanie dużych ilości produktów mięsnych wiąże się często ze spożyciem dużej ilości sodu, tłuszczów nasyconych, cholesterolu… Lekarze i dietetycy alarmują i zachęcają do zmian w dotychczasowym stylu życia. Mowa tu nie tylko o „wyrwaniu się sprzed telewizora/laptopa” i odrobinie ruchu każdego dnia czy wypijania odpowiedniej ilości płynów, ale także o zwiększeniu ilości warzyw, owoców i ziaren w naszej diecie. Fleksitarianizm może okazać się dobrą alternatywą zdrowego stylu życia dla osób, którym ciężko od razu lub w ogóle pożegnać się np. z kawałkiem steka.

PLUSY

Jeżeli jesteś ogromnym fanem mięsa, nie musisz z niego zupełnie rezygnować w swojej diecie.

Nie jest restrykcyjny w sowich zasadach.

Dostarczasz większe ilości błonnika do swojego organizmu, co może mieć korzystny wpływ np. na pracę twoich jelit (regulując rytm wypróżnień).

Zjadając większe ilości warzyw i owoców dostarczasz w swojej diecie  sporą dawkę różnych witamin i składników mineralnych, zapobiegasz ich niedoborom.

Niektórzy uważają, że produkcja zwierząt dla pozyskania mięsa na świecie jest też ogromnym obciążeniem dla środowiska. Ograniczenie spożycia tego produktu może pociągnąć za sobą ograniczenie produkcji, co może przynieść duże korzyści dla środowiska.

Może Cię zainteresować również: Kuchnia pięciu przemian 

 

Piśmiennictwo:

Borawska, Maria Halina, and Magda Malinowska. Wegetarianizm: zalety i wady. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fleksitarianizm

Bitner, A. "Wegetarianizm-styl życia czy sposób odżywiania?." Ekonatura 11 (2005).

http://zdrowe-odzywianie-online.pl/artykuly/diety/dieta_flexitarian_(flexitarian_diet)_czyli_fleksitarianizm_modna_dieta_wegetarianska.html

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Karina Słota
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!