JAK UTRZYMAĆ DIETĘ PODCZAS WYPADU NA NARTY?!
Data publikacji: Feb. 13, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK UTRZYMAĆ DIETĘ PODCZAS WYPADU NA NARTY?!

Okres zimowy to czas, kiedy część z nas decyduje się na wypad na narty. Często zdarza się tak, że oprócz dylematu jaki kurort narciarski wybrać, w jakim hotelu zamieszkać, jaki sprzęt zakupić pojawia się w naszej głowie pytanie o to jak utrzymać dietę podczas wypadu na narty?! Nie jest to zadanie niemożliwe i przy odrobinie przygotowania powinniśmy sobie dać radę i z tą kwestią.

PIERWSZY ETAP – PLANOWANIE PODRÓŻY

Przy planowaniu podróży zastanawiamy się przede wszystkim gdzie chcemy jechać, gdzie będziemy spać i ile zapłacimy za nasz wyjazd. A czy zastanawiamy się co i gdzie będziemy jeść? Jeśli nie, to warto to zmienić, gdy zależy nam na utrzymaniu diety podczas wyjazdu. Najlepiej rozpocząć etap planowania już w domu, ponieważ na miejscu może okazać się, że nie ma na to czasu, możliwości (bo mamy problem z internetem), czy po prostu brakuje nam energii po intensywnych zjazdach na nartach. To co możemy zrobić jeszcze w zaciszu naszego domu to zastanowić się, czy:

- Chcemy zamówić posiłki w miejscu noclegu, a jeśli tak to przeczytać opinie na ich temat oraz uprzedzić z wyprzedzeniem kuchnię jeśli, np. stosujemy dietę wegetariańską, wegańską itp.;

- Będziemy mieć możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków, w miejscu noclegu – jeśli tak to warto zapytać o dostępny sprzęt i zaplanować sobie jakie posiłki możemy przygotować na miejscu;

- Czy w pobliżu miejsca, w którym będziemy nocować oraz spędzać większość czasu dostępne są lokale gastronomiczne oferujące zdrowe posiłki;

W dobie Internetu i łatwego przepływu informacji odpowiedź na powyższe pytania nie jest trudna. Warto więc poszukać jej jeszcze przed wyjazdem.

Sprawdź również nasz artykuł dotyczący zdrowych przekąsek na ferie

DRUGI ETAP – DROGA DO MIEJSCA DOCELOWEGO

Nasza dieta może zostać wystawiona na próbę już w czasie drogi do miejsca docelowego. Dlatego na taką ewentualność warto również się przygotować. Zaplanujmy sobie czas wyjazdu i sprawdźmy ile będzie w przybliżeniu trwała nasza podróż. Pozwoli nam to na zaplanowanie zdrowych posiłków, które nie będą mocno odbiegać od codziennej diety. Jeśli nie wyjeżdżamy wcześnie rano to pamiętajmy, że w chaosie przygotowań warto zadbać o zjedzenie śniadania. Z kolei jeśli wyruszamy skoro świt i wiemy, że nie będziemy w stanie przygotować śniadania o tak wczesnej porze to warto zadbać o to, by zrobić je poprzedniego dnia wieczorem. Możemy w ten sposób uszykować pożywne śniadanie, które zjemy tuż przed wyjściem lub zapakujemy w pojemnik na żywność i weźmiemy w podróż. Jeśli wiemy, że nasza podróż będzie trwała kilka lub kilkanaście godzin to dobrze jest przygotować sobie odpowiednią ilość fit posiłków. Ewentualnie możemy sprawdzić, czy na naszej trasie pojawią się lokale gastronomiczne oferujące zdrowe posiłki, a nie jedynie stacje benzynowe z hot-dogami. W przypadku gdy decydujemy się na samodzielne przygotowanie posiłków, które zjemy w drodze pamiętajmy, że nie powinny one zawierać produktów tłustych, ciężkostrawnych oraz takich, które szybko ulegają psuciu. Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości płynów (najlepiej w postaci wody mineralnej lub herbaty/kawy bez cukru).

Jesteś mamą albo tatą? Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące najlepszych przekąsek dla dzieci w podróży

OSTATNI ETAP – DIETA NA MIEJSCU

Przestrzeganie zasad zdrowej diety będzie prostsze jeśli zaplanujemy sobie pewne rzeczy już w domu. Warto pamiętać, że na wyjeździe również obowiązuje zasada regularnych posiłków. Jeśli ich odpowiednio nie zaplanujemy i nasz dzień będzie wyglądał tak, że zjemy śniadanie przed wyjściem na stok, a obfitą obiadokolację po powrocie to nie wróży nam to nic dobrego. Lepiej sprawdzić, czy w okolicy stoku narciarskiego są lokale oferujące zdrowe posiłki, a jeśli nie to zadbać o zaopatrzenie się w pożywne dania na wynos. Nie musi być to nic wyszukanego, ponieważ z pewnością podczas wyjazdu nie będziemy mieli dużo czasu na zakupy i gotowanie. Dlatego w trakcie przerwy na stoku dobrze sprawdzą się szybkie i zdrowe przekąski, które nie zaburzą naszej diety, a jednocześnie dodadzą energii do dalszych zjazdów. Mogą być to, np.:

- gotowe batony zbożowe o sprawdzonym składzie (sprawdźmy, czy dany baton ma krótki skład i czy nie ma w nim dodatku cukru, utwardzonych tłuszczów roślinnych, czy sztucznych dodatków);

- batony zbożowe upieczone w domu (w bardzo łatwy i szybki sposób możemy przygotować domowe batony o sprawdzonym składzie jeszcze przed wyjazdem); 

Sprawdź naszą propozycję na domowe batony zbozowe

- owoce (zarówno świeże, np. banany, jabłka jak i suszone);

- „mieszanki studenckie” (mogą być to mieszanki kupne lub domowe przygotowane na bazie suszonych owoców, orzechów, migdałów);

- pełnoziarniste kanapki (najlepiej jeśli będą przygotowane samodzielnie z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem, np. pasty warzywnej, sera twarogowego, warzyw).

Przeczytaj również: Dieta osoby aktywnej fizycznie zimą

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!