NAJLEPSZE PRZEKĄSKI DLA DZIECI W PODRÓŻY
Data publikacji: Jan. 29, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

NAJLEPSZE PRZEKĄSKI DLA DZIECI W PODRÓŻY

Ferie zimowe, zielone szkoły, czy kolonie letnie to dla dzieci okazja do przeżycia niezapomnianej przygody! To także okazja, by zapakować do plecaka paczkę chipsów, butelkę napoju gazowanego i przetestować asertywność opiekunów na prośby o zatrzymanie się w lokalach z daniami fast-food. W kompletowaniu plecaka pomagają dzieciom rodzice, którzy niejednokrotnie chcąc wynagrodzić pociechom trudy podróży zgadzając się na ich zachcianki. Niestety plecak pełen produktów wysoko przetworzonych to nienajlepsze rozwiązanie na podróż! Jakie produkty będą stanowić najlepsze przekąski dla dzieci podczas podróży?

ŚNIADANIE TO PODSTAWA! JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ŚNIADANIE PRZED PODRÓŻĄ?

Śniadanie to podstawa dlatego należy zadbać o to, by nie zapomnieć o nim w gorączce przygotowań przed podróżą. Bardzo ważne jest, by dziecko nie wyszło z domu głodne, choć jednocześnie musimy nastawić się na to, że w dniu podróży apetyt dziecka może być mniejszy (czytaj: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia). Wynika to przede wszystkim ze stresu, który towarzyszy podróży. Jak powinno wyglądać śniadanie przed podróżą, aby zachęcić dziecko do jego zjedzenia i nie narazić go na nieprzyjemne dolegliwości podczas podróży?

Powinno być podane w apetyczny, atrakcyjny sposób, co zachęci dziecko do jedzenia pomimo zmniejszonego apetytu wywołanego stresem. Ciekawym sposobem, wzbudzającym zainteresowanie dziecka może być, np. opowiedzenie do posiłku historii o tym, że dziś serwowane jest specjalne śniadanie, które jedzą mali podróżnicy i poszukiwacze przygód!

Powinno być łatwostrawne, pozbawione produktów, które mogą wywołać wzdęcia i gazy. Należy unikać potraw smażonych, tłustych, ostro przyprawionych, roślin strączkowych, warzyw kapustnych, cebuli, czosnku.

Powinno różnić się od przekąsek, które pakujemy dziecku do plecaka na podróż, ponieważ jeśli w drodze dziecko zobaczy, że znów dostało to samo może zniechęcić się do jedzenia.

Powinno być zjedzone w spokoju, bez pośpiechu i presji żeby nie dokładać dziecku stresu przed podróżą.

Jeśli chodzi o napoje, powinniśmy zrezygnować z podawania słodkich napojów gazowanych, a także mocnej herbaty (czytaj: Gatunek herbat a wartości odżywcze - liściasty łyk zdrowia). Dobrym rozwiązaniem przed podróżą będzie herbata imbirowa, ponieważ imbir zmniejsza mdłości, które często towarzyszą podróżom autokarem.

PRZYKŁADY NIEPOLECANYCH I POLECANYCH PRZEKĄSEK NA PODRÓŻ

Chipsy, czekoladowe batoniki, słodkie napoje gazowane to najpopularniejsze produkty, które z pewnością znaleźlibyśmy w niejednym plecaku (zobacz: Lody, żelki i cukierki, czyli co je Twoje dziecko?). Rodzice i opiekunowie, którzy dbają o to, by dziecko zabrało wszystkie niezbędne rzeczy powinni pamiętać, że ważne jest zabranie ze sobą nie tylko odpowiedniej odzieży i obuwia, ale także wartościowego jedzenia na podróż (zobacz: Rodzice winni otyłości dzieci?). Jakie przekąski dla dzieci są nieodpowiednie, a które powinny stanowić zdrowe źródło energii?

NIEPOLECANE PRZEKĄSKI - PRZYKŁADY

chipsy, popcorn, krakersy, paluszki i inne słone, wysoko przetworzone przekąski,

batoniki czekoladowe,

owocowe jogurty pitne (zawierają duże ilości cukrów prostych),

cukierki, żelki,

kanapki z szynką, jajkiem, rybą (lepiej będzie jeśli przygotujemy dziecku kanapki z dodatkami, które nie psują się szybko w wysokiej temperaturze oraz takimi, które nie wydzielają intensywnych zapachów),

słodkie pieczywo (np. drożdżówki, pączki, rogaliki z nadzieniem),

słodkie napoje gazowane, napoje owocowe, napoje energetyzujące (czytaj: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?).

Zobacz również: Wychowanie dziecka za pomocą jedzenia

POLECANE PRZEKĄSKI DLA DZIECI - PRZYKŁADY

kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem, np. pasty warzywnej (najlepiej przygotowanej w domu), sera twarogowego oraz świeżych warzyw,

zdrowe słodycze, np. domowe batony na bazie płatków zbożowych, suszonych owoców; domowe ciasteczka jaglane; domowe muffinki na bazie kaszy z dodatkiem owoców! Słodkie przekąski wcale nie muszą być wysokoprzetworzonymi produktami ze sklepów. Mogą być pyszne, własnoręcznie wykonane (do ich przyrządzenia możemy zaangażować dzieci) oraz wartościowe ze względu na dodatek owoców, orzechów, kasz i płatków zbożowych! Warto również ładnie zapakować dziecku takie zdrowe słodkości, co z pewnością jeszcze bardziej podniesie ich atrakcyjność i sprawi, że dziecko nie będzie postrzegało ich jako produkty gorsze od kolorowo zapakowanych produktów ze sklepów! Internet i książki kucharskie pełne są przepisów na takie zdrowe słodkości warto, więc poświęcić chwilę na ich odszukanie! (zobacz również: Wyposażenie kuchni a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia kuchenne)

Chipsy warzywne własnoręcznie pieczone, przygotowane z plasterków buraków, marchewki, batatów, czy jarmużu z dodatkiem ulubionych przypraw. Będzie to smaczny i zdrowy zamiennik dla sklepowych chipsów. Tak jak w przypadku zdrowych słodyczy warto zaangażować dziecko w przygotowanie chipsów warzywnych oraz pięknie je zapakować (np. w pojemniczek z ulubionymi postaciami z bajek), by jeszcze bardziej podnieść ich atrakcyjność (zobacz: Jedzenie warzyw - jak zachęcić do nich dziecko?).

Gotowe dania w pojemniczkach, np. domowe muesli z jogurtem naturalnym (tj. jogurt naturalny z płatkami zbożowymi, owocami, orzechami), kasza/ryż z dodatkiem warzyw. Są to propozycje raczej dla dzieci starszych, ponieważ u młodszych dzieci przy tego typu daniach istnieje ryzyko, że dziecko wysypie/wyleje zawartość pojemnika na ubrania, czy nieszczelnie zamknie pojemnik (jeśli jednak wiemy, że młodsze pociechy poradzą sobie i z tego typu daniami nie ma konieczności żeby z nich rezygnować).

Zobacz również: Zdrowe przekąski w szkole

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!