JEDZENIE WARZYW – JAK ZACHĘCIĆ DO NICH DZIECKO?
Data publikacji: Oct. 31, 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JEDZENIE WARZYW - JAK ZACHĘCIĆ DO NICH DZIECKO?

O walorach zdrowotnych warzyw mówi się dużo, więc nic dziwnego, że zatroskani rodzice starają się wprowadzić je do codziennego jadłospisu swoich pociech. Niestety często pierwsze próby kończą się odmową, krzykiem, płaczem i rezygnacją rodziców. Co zrobić, by jedzenie warzyw było dla dziecka przyjemne?

JEDZENIE WARZYW W CIĄŻY, CZYLI PREFERENCJE SMAKOWE KSZTAŁTUJĄ SIĘ JUŻ W BRZUCHU MATKI!

Receptory smakowe rozwijają się w drugim trymestrze ciąży, co oznacza, że preferencje smakowe kształtują się już w brzuchu matki! Jeśli kobieta w ciąży spożywała, np. dużo pomidorów istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej dziecko polubi pomidory, ponieważ już wcześniej poznało i zaakceptowało ich smak. Istotnym okresem w kształtowaniu preferencji smakowych jest również czas karmienia piersią. Wiele z substancji smakowych przechodzi z pożywienia matki do mleka, którym karmi dziecko, co ma wpływ na kształtowanie preferencji smakowych u niemowlaka. Pierwsze dwa lata życia to najważniejszy okres w kształtowaniu jego smaku dlatego ważne jest, aby jak najszybciej wprowadzić warzywa do codziennego jadłospisu. Należy podawać je stopniowo i w odpowiedniej formie, ponieważ ich nieodpowiednie podanie może spowodować niepożądane dolegliwości (np. nudności, ból brzucha), a w konsekwencji zniechęcić dziecko do ich spożywania nawet do końca życia! Wynika to z prostego mechanizmu powiązania danego produktu z nieprzyjemną sytuacją.

Kiedy zacząć wprowadzać warzywa do diety dziecka? Według najnowszego schematu żywienia dzieci opracowanego przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zasady są następujące:

5-6 m.ż. - gotowane, zmiksowane warzywa

9-12 m.ż. - posiekane, surowe warzywa oraz miękkie kawałki warzyw podawane do ręki

Ważne jest, aby nie przegapić tego momentu, ponieważ wprowadzanie warzyw do diety u czteromiesięcznego niemowlaka jest prostsze niż u starszych dzieci. Kilkumiesięczne dzieci rzadziej wykazują neofobię - lęk przed nowymi potrawami.

Zobacz również: Wychowanie dziecka za pomocą jedzenia

SPOSOBY NA NIEJADKA, CZYLI O TYM JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW

Jeśli przegapiliśmy najlepszy moment na przekonanie dziecka do smaku warzyw musimy zdać sobie sprawę, że ich przemycenie do jadłospisu będzie nieco trudniejsze. Nie jest to jednak niemożliwe, dlatego należy uzbroić się w determinację i cierpliwość, szczególnie, że chodzi o zdrowie naszych dzieci. Na szczęście istnieje wiele sposobów na niejadka, które pozwolą nam na przekonania dziecka do jedzenia warzyw!

Zobacz również: Potrawy z cukinii - jak urozmaicić jadłospis jednym warzywem?

PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY!

Należy zacząć od jednej podstawowej kwestii - nawet najbardziej kolorowe rzeźby z warzyw na talerzu nie przekonają dziecka do jedzenia warzyw, jeśli nie będzie miało przykładu z góry. Dziecko to baczny obserwator dlatego tak ważne jest, by rodzice nie tylko mówili o tym, że warzywa jeść warto, ale pokazywali to na swoim przykładzie. Jeśli mama, czy tata stronią od surówek, a podczas obiadu nakładają na talerz jedynie mięso i ziemniaki to dlaczego dziecko ma zachowywać się inaczej? Jeśli natomiast cała rodzina zasiada do wspólnego stołu, a dziecko widzi, że rodzice z przyjemnością zjadają warzywa to będzie łatwiej zaakceptować mu nowe smaki i przekonać się, że skoro mama i tata jedzą surówkę to nie może być ona zła.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

BEZ STRESU!

Przy wprowadzaniu warzyw do diety dziecka należy uzbroić się w cierpliwość i spokój. Krzyk, płacz  z pewnością przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli będziemy dziecko zmuszać do jedzenia warzyw, stosować ultimatum w postaci „nie odejdziesz od stołu dopóki nie zjesz warzyw” nasza pociecha zamiast polubić warzywa, znienawidzi je, ponieważ będą kojarzyły jej się z negatywnymi emocjami, karą. Zamiast negatywnych emocji znajdźmy sposób, aby połączyć warzywa z pozytywnymi emocjami, np. zaproponujmy dziecko wspólne gotowanie na wesoło. Pamiętajmy, aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do warzyw, podając je na początku w małych ilościach, które z czasem, w miarę akceptacji smaku będziemy zwiększać. Sprytnym rozwiązaniem na początek jest połączenie warzywa ze znanym, lubianym przez dziecko smakiem.

Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni

JEDZENIE WARZYW TO PRZYJEMNOŚĆ!

Podstawowym, bardzo poważnym błędem jest wymuszanie na dzieciach jedzenia warzyw, przez co budzą one negatywne emocje i stają się „straszakiem”. Jeśli chcemy, aby dla naszego dziecka jedzenie warzyw stało się przyjemnością możemy wypróbować kilka sprawdzonych sposobów:

zaproponujmy dziecku wspólne gotowanie - możemy zasugerować, aby dziecko było szefem kuchni i zadecydowało jakie warzywa podamy,

jeśli mamy ku temu warunki stwórzmy domowy ogródek,

zadbajmy o to, aby warzywa podane były w kolorowy, trafiający do dziecka sposób, np. warzywne zwierzątka,

testujmy różne konsystencje - może okazać się, że dziecko nie lubi gotowanej marchewki, ale dobrze toleruje ją w postaci zupy kremu,

pokażmy dzieciom, że warzywa nie muszą być nudne i zróbmy warzywne wersje ulubionych potraw dziecka, np. warzywne frytki z sosami.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!