ZDROWE PRZEKĄSKI W SZKOLE
Data publikacji: Sept. 15, 2016
Autor:
Anna Szponar
Dietetyk Lublin
Specjalizacje
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ZDROWE PRZEKĄSKI W SZKOLE

Zdrowe przekąski to w mniemaniu niektórych zapracowanych wizja gotowania i ciągłego planowania. Intensywne życie, ciągły pośpiech, brak sił, czasu i motywacji skłaniają nas do kiepskich wyborów żywieniowych. Nie tylko dorośli są ofiarami długotrwałego zaniedbania żywieniowego – ten problem dotyka również dzieci. O wiele łatwiej dać juniorowi do szkoły pieniądze na posiłek lub włożyć do plecaka to co jest „pod ręką”. A taki posiłek najczęściej jest wysokokaloryczny, lecz niestety ubogi w składniki mineralne i witaminy. Czy można temu zaradzić, nie zmuszając do domowych rewolucji organizacyjnych?

ZDROWE PRZEKĄSKI? - POPULARNE WYBORY…

To co wielu ludziom kojarzy się z szybkimi i łatwymi przekąskami, to najczęściej ugruntowane  w podświadomości wybory pełne cukru i tłuszczu utwardzonego, określanego mianem tłuszczu „trans”. Jest to rodzaj tłuszczu, który ma działanie prozapalne. Obwinia się go m.in. za powodowanie miażdżycy naczyń, zaburzeń lipidowych, otyłości, mutacji prowadzących do nowotworów. Nie od dzisiaj mówi się o jego szkodliwym działaniu na zdrowie, lecz nie każdy z nas wie dokładnie, gdzie się znajduje. Takimi źródłami niebezpiecznych tłuszczów trans mogą być popularne batony, chipsy, ciastka. Jest to łatwy wybór, z którego zwykle ucieszy się Twoja pociecha – jeszcze nieświadoma istota, bez konkretnej wiedzy o możliwych konsekwencjach wyborów żywieniowych.

Ponadto cukier prosty jest powodem powstawania próchnicy, otyłości, cukrzycy, nadmiernego pobudzenia, osłabienia odporności czy nawet depresji! Silnie uzależnia, kreując przyszłe nawyki żywieniowe dzieciaków, których ciężko im się pozbyć w późniejszych latach życia. A nawet jeśli dziś Twoja aktywna pociecha, której wszędzie jest pełno, nie tyje od słodkiego, to za parę lat, gdy zmieni się jej metabolizm i sposób spędzania czasu, odwrócenie konsekwencji złej diety i zmiana wyborów żywieniowych nie będą już takie łatwe. Dlatego to dobry czas, bo wpoić swoim pociechom zdrowe przyzwyczajenia, a nie potęgować ich ochotę na niezdrowe zachcianki.

Zobacz również: Przyczyny otyłości - odrzuć wymówki na bok

SZYBKA I ZDROWA PRZEKĄSKA – CZY TO MOŻLIWE?

Okazuje się, że tak! Fit moda zaprocentowała powstaniem nowych produktów, o których kilka lat temu jeszcze nikt nie słyszał. A co powiesz na batona…? Tylko tego zdrowego! Zadaliśmy sobie trochę trudu w poszukiwaniu tej zdrowej formy słodyczy. Na rynku pojawiły się ciekawe propozycje zdrowych  batonów bez cukru, a naszą uwagę przykuł Baton Warszawski, który idealne wpisuje się w wizje szkolnej przekąski.

BATON WARSZAWSKI  - WYBÓR DLA KAŻDEGO!

Analizując skład batonów, pierwsze co rzuca się nam – dietetykom w oczy to niska zawartość cukrów prostych, czyli tego co w diecie powinny omijać dzieciaki ze względu na wyżej wspomniane skutki. Baton Warszawski posiada go tylko 11% - nawet do 6 razy mniej niż popularne batony na rynku. Ponadto mogą być spożywane przez diabetyków, ponieważ ich niski indeks glikemiczny (IG ok 30) nie wywołuje szybkiego skoku glukozy w surowicy krwi. Jest to niezwykle istotne w cukrzycy, ponieważ zaniedbywanie choroby, prowadzi do nieodwracalnych i poważnych powikłań, jak np. choroby układu krwionośnego, niewydolność nerek, utrata wzroku, czy nawet estetyczne problemy jak stopa cukrzycowa oraz problemy skórne.

Naturalny skład zapewnia niemałe ilości błonnika, bo w jednej porcji, znajduje się nawet do 25% jego zalecanej dziennej ilości spożycia. Nie tylko przyczynia się to  do wspomnianego niskiego IG, ale i zapewnia uczniowi sytość na dłuższy czas, co na pewno ma pozytywny wpływ na przyswajanie wiedzy w szkole! Spośród wielu zalet spożywania dużej ilości błonnika warto wspomnieć jeszcze o profilaktyce otyłości, która nie tylko manifestuje się zmienionym wyglądem, często nie akceptowanym przez nasze pociechy i ich rówieśników, wpływając na  pogorszenie nastroju i problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Na skutki otyłości nie czeka się długo – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, zaburzenia hormonalne i wiele innych problemów rzutujących na sprawność narządów są powszechnym towarzyszem niefizjologicznie dużej ilości tkanki tłuszczowej.

Oprócz tego, omawiana forma przekąski, wnosi do bilansu dziennego witaminy i minerały, których powszechny niedobór u naszych pociech wywołany jest m.in. mocno przetworzonym jedzeniem. Dlatego sięgając po naszą propozycję zarówno dziecko, jak i rodzice nie powinni mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. W Batonie Warszawskim (zależnie od wybranego rodzaju) znajdziemy takie składniki jak żelazo, fosfor, magnez, wapń, cynk, selen, miedź, witamina B1, B6. Warto również wspomnieć, że producent zwraca uwagę na jakość składników. Na stronie deklaruje ich pochodzenie w 68% ze źródeł „BIO”.

Jeśli Twoje dziecko ma celiakię, nietolerancję glutenu lub laktozy czy alergię na białko mleka krowiego, nie ma problemu, by podać mu do zjedzenia ten zdrowy smakołyk. Skład jest przyjazny dla najbardziej potrzebujących konsumentów, ucieszą się nawet weganie, bo niektóre z propozycji Batona Warszawskiego są przeznaczone dla właśnie takich odbiorców (wyjątkiem jest propozycja figowa z miodem, która nie zainteresuje weganina).

CODZIENNE WYBORY – SIĘGAJ PO ZDROWE PRZEKĄSKI

Jeśli przejmujesz się zdrowiem swojego dziecka i jego sposobem odżywiania, zachęcamy do korzystania ze smacznych ułatwień jak Baton Warszawski. Stojąc przed codziennymi żywieniowymi wyborami, warto pochylić się nad składem produktów spożywczych, analizując ich etykiety. My ze swojej strony polecamy właśnie tą przekąskę, ponieważ zachwyciła nas swoim naturalnym składem, wygodą i smakiem!

Zobacz również: Wychowanie dziecka za pomocą jedzenia 

Jeśli jednak masz trochę więcej czasu, by przygotować dziecku drugie śniadanie do szkoły, wypróbuj nasz przepis na muffiny jajeczne z warzywami. Pokocha je cała rodzina! 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Szponar
Specjalizacje:
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!