3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO JEŚĆ RYBY
Data publikacji: March 5, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO JEŚĆ RYBY

Dietetycy podkreślają, że regularne spożywanie ryb niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Niestety nie zawsze jesteśmy przekonani do ich jedzenia i zdarza się, że pojawiają się one na naszych stołach jedynie od święta. Jeśli tak jest to sprawdźmy dlaczego warto to zmienić! Przedstawiamy 3 powody, dla których warto jeść ryby. 

POWÓD NUMER 1. - RYBY TO BOGATE ŹRÓDŁO WIELONIENASYCONYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3

Ryby to jedno z najbogatszych źródeł wielonienasyconych kwasów omega-3, które bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu i chronią nas przed wieloma chorobami. Warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty dostarczają tych kwasów, ponieważ we współczesnej diecie przeważają kwasy omega-6. Niestety jeśli równowaga pomiędzy ilością kwasów omega-6, a omega-3 zostanie zachwiana to kwasy omega-6 zaczynają działać na naszą niekorzyść i wykazują działanie prozapalne. Dlatego warto włączyć do jadłospisu także produkty bogate w kwasy omega-3 tak, aby nie zaburzać tej równowagi. Wielonienasycone kwasy omega-3 wykazują szereg działań prozdrowotnych:

- normalizują ciśnienie tętnicze krwi;

- obniżają stężenie triacylogliceroli we krwi;

- hamują rozwój choroby wieńcowej oraz choroby niedokrwiennej serca;

- działają przeciwzapalnie;

- działają przeciwalergicznie;

- działają przeciwnowotworowo;

- korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego;

- pozytywnie wpływają na pracę mózgu, koncentrację, proces zapamiętywania;

- działają przeciwdeperesyjnie;

- dobrze wpływają na stan skóry (m.in. łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry – AZS);

- wspomagają proces odchudzania dzięki hamowaniu lipogenezy;

Tak obszerna lista powinna być wystarczającym argumentem za tym, by włączyć ryby do naszego menu. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy gatunek ryby jest tak samo bogaty w kwasy omega-3. Najwięcej cennych składników zawierają tłuste ryby morskie, czyli łosoś, makrela, sardynka, śledź. Bogatym źródłem kwasów omega-3 jest również pstrąg.

POWÓD NUMER 2. - RYBY DOSTARCZAJĄ NAM PEŁNOWARTOŚCIOWEGO BIAŁKA

Informacja ta może okazać się szczególnie atrakcyjna dla sportowców, którzy kładą duży nacisk na zawartość białka w diecie. Jednak również osoby, które nie trenują intensywnie powinny poszukać źródeł pełnowartościowego białka, które jest elementem niezbędnym do wzrostu i rozwoju organizmu, produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał. Zawartość białka w mięsie ryb zależy od gatunku i wygląda następująco (ilość białka została podana w przeliczeniu na 100g ryby):

- halibut świeży: 20,1 g;

- łosoś świeży: 19,9 g ;

- łosoś wędzony: 21,5 g;

- mintaj świeży: 16,6 g;

- makrela świeża: 18,7 g;

- makrela wędzona: 20,7 g;

- dorsz świeży: 17,7 g;

- morszczuk świeży: 17,2 g;

POWÓD NUMER 3. - RYBY TO DLA NAS ŹRÓDŁO WITAMIN

Ryby są dla nas także źródłem witaminy A oraz D. Są to witaminy bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu dlatego w diecie nie powinno zabraknąć produktów, które są ich źródłem. Witamina A wpływa korzystnie na wzrost i regenerację komórek, działa ochronnie na błony śluzowe i skórę, bierze udział w produkcji białek oraz przemianach tłuszczów, a także wspomaga proces widzenia i wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Z kolei witamina D  reguluję gospodarkę wapniowo-fosforanową (jej obecność jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu), a także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, nowotworów, czy depresji. Jest to witamina, która pochodzi nie tylko z pożywienia, ale może być także wytwarzana w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niestety niewielka ilość dni słonecznych w naszym kraju często prowadzi do jej niedoborów. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie witaminy D w żywności. Zarówno witaminę A, jak i D znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach morskich.

Wypróbuj również nasz przepis na azjatyckie kotleciki rybne

2 RZECZY, O KTÓRYCH MUSIMY PAMIĘTAĆ WŁĄCZAJĄC RYBY DO JADŁOSPISU

Ryby to źródło wielu cennych dla naszego organizmu składników dlatego warto włączyć je do naszego jadłospisu. Należy przy tym pamiętać, że jeśli jedzenie ryb ma sprzyjać zdrowiu trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podajemy ryby oraz jakie gatunki wybieramy. Jeśli chodzi o przygotowanie ryb to z pewnością naszemu dobremu samopoczuciu nie będą służyć ryby podane w formie panierowanych, smażonych filetów lub paluszków rybnych. Natomiast co do wyboru gatunku ryby, należy unikać tych, które pochodzą z zanieczyszczonych akwenów i hodowane są w złych warunkach (m.in. tilapia, panga, łosoś hodowlany).

Zobacz równiez: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe? - Zalecenia od dietetyka

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!