DIETA W CHOROBIE PARKINSONA - PROFILAKTYKA
Data publikacji: March 12, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

DIETA W CHOROBIE PARKINSONA - PROFILAKTYKA

Choroba Parkinsona została zdiagnozowana u około 0,3% mieszkańców krajów uprzemysłowionych, choć należy podkreślić, że liczby te rosną wraz z wiekiem osób badanych. Jak się okazuje w profilaktyce i leczeniu tej choroby skuteczne mogą okazać się nie tylko leki, ale także odpowiedni sposób odżywiania. Jak powinna wyglądać dieta w chorobie Parkinsona?

CHOROBA PARKINSONA – JAK POWSTAJE I JAKIE DAJE OBJAWY?

Nazwa „choroba Parkinsona” wzięła się od nazwiska Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy w 1817 roku sporządził charakterystykę tej choroby. Początkowo nazwał ją „drżączką poraźną”, co dobrze oddawało charakterystyczne objawy choroby – drżenie oraz zmniejszenie sprawności ruchowej. U podłoża choroby leżą zmiany w strukturze śródmózgowia (tj. substancji czarnej), które prowadzą do spadku dopaminy w mózgu. Niestety mimo szybkiego rozwoju medycyny, przyczyny tych zaburzeń nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Kiedyś mówiło się o tym, że za rozwój choroby Parkinsona odpowiada przedwczesne starzenie się oraz zanik komórek istoty czarnej. Obecnie istnieje koncepcja sugerująca, że w powstawaniu choroby uczestniczy szereg różnych czynników, m.in. genetycznych i środowiskowych (w tym stres oksydacyjny wywołany wolnymi rodnikami). Jakie objawy daje choroba Parkinsona? Do jej klasycznych objawów zalicza się spowolnienie ruchowe połączone z jednym z następujących objawów: zaburzeniami postawy, drżeniem spoczynkowym i/lub wzmożonym napięciem mięśniowym. U osób chorych bardzo często może dochodzić również do ślinotoku, zaparć a także zmiany charakteru pisma.

Zobacz również: Demencja starcza - czy można jej przeciwdziałać dietą?

DIETA W WALCE Z CHOROBĄ PARKINSONA

Obecnie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że nie tylko leki, ale także właściwa dieta odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu choroby Parkinsona. Jakie produkty powinny pojawić się w skutecznej diecie w walce z tą chorobą?

1. Produkty bogate w przeciwutleniacze

Wśród przyczyn rozwoju choroby Parkinsona wymienia się stres oksydacyjny. Dlatego pomocne mogą okazać się tu wszystkie produkty, które obfitują w przeciwutleniacze chroniące nas przed rozwojem stresu oksydacyjnego. Zaliczamy do nich przede wszystkim świeże owoce oraz warzywa, a w szczególności:

- porzeczki,

- truskawki,

- aronię,

- jagody,

- borówki,

- ciemne winogrona,

- śliwki,

- jarmuż,

- nać pietruszki,

- szpinak,

- marchew,

- kapustę,

- paprykę czerwoną,

- buraki.

Warto żeby świeże owoce i warzywa pojawiały się w naszej diecie jak najczęściej w postaci surówek, sałatek, dodatku do kanapek, ciepłych dań, czy świeżych soków.

Zobacz również: Dieta dla seniorów - wskazówki od dietetyka

2. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a szczególnie kwas dokozaheksaenowy (DHA) korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu, a także chronią komórki nerwowe przed działaniem substancji toksycznych. W związku z tym jest to składnik, którego nie może zabraknąć w diecie polecanej przy profilaktyce i leczeniu choroby Parkinsona. Bogatym źródłem DHA są tłuste ryby morskie, tj. łosoś, makrela, śledź, sardynka.

3. Kwas foliowy, witamina B6 i B12

W diecie do walki z chorobą Parkinsona bardzo ważne miejsce zajmują witaminy, które chronią nas przed rozwojem hiperhomocysteinemii (czyli podwyższonego stężenia jednego z aminokwasów-homocysteiny). Homocysteina może działać neurotoksycznie i prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych. Dlatego tak ważne jest włączenie do diety produktów bogatych w witaminy, które chronią nas przed nadmiarem tego aminokwasu w organizmie. Zaliczamy do nich kwas foliowy, witaminę B6 oraz B12. Gdzie szukać tych cennych składników? Kwas foliowy znajdziemy, m.in. w  brokułach, brukselce, szpinaku, kalafiorze, papryce czerwonej oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Witaminy B6 powinniśmy szukać w pełnoziarnistych produktach zbożowych, brukselce, papryce czerwonej, kapuście pekińskiej, ziemniakach oraz drobiu. Z kolei źródłem witaminy B12 jest mleko i produkty mleczne, jajka oraz mięso.

Zobacz również: Trening zdrowotny dla osób w podeszłym wieku

4. Kurkumina

Jeśli chcemy przeciwdziałać oraz wspomagać leczenie choroby Parkinsona za pomocą odpowiedniej diety warto przyprawiać nasze potrawy kurkumą (samą lub w mieszance curry). Jest to przyprawa, która zawiera bardzo cenny składnik – kurkuminę. Wykazuje ona silne właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!