KUCHNIA ROŚLINNA ZE SMAKIEM – PRZYPRAWY DLA WEGAN
Kuchnia roślinna to bardzo popularny trend kulinarny. Wzrost zainteresowania tego typu sposobem żywienia możemy zaobserwować nie tylko wśród znajomych, ale także przeglądając menu lokali gastronomicznych, czy sprawdzając ilość blogów i przepisów w Internecie dotyczących diety roślinnej. Z drugiej strony część osób obawia się takiego sposobu żywienia, ponieważ utożsamia ją z mdłym, pozbawionym wyrazu jedzeniem. Nie jest to prawdą, ponieważ dieta roślinna może być naprawdę bardzo urozmaicona i pyszna! Pomóc w tym może nie tylko dobór odpowiednich produktów, ale i przypraw!
DOBRZE PRZYPRAWIONA KUCHNIA ROŚLINNA – PRZYPRAWY
Przyprawy to esencja smaku i aromatu. Źle dobrana przyprawa potrafi zepsuć smak całej potrawy natomiast dobra – zaskakująco zmienić jej smak na plus! Osoby stosujące dietę roślinną mają kilka przypraw, które używają szczególnie chętnie, ponieważ sprawiają, że dieta roślinna staje się jeszcze bardziej smaczna i urozmaicona.
1. Wędzona papryka
Wędzona papryka to przyprawa o wyraźnym aromacie oraz lekko słodkawym smaku. Nadaje potrawom delikatnie dymnego smaku i aromatu, dzięki czemu sprawdza się świetnie w warzywnym leczo. Wędzona papryka to przyprawa, która jest stosowana bardzo często przez osoby na diecie roślinnej. Oprócz tego, że jest niezastąpiona w bezmięsnym leczo to równie dobrze sprawdza się w daniach na bazie roślin strączkowych, jak np. pasty czy wegański pasztet.
Sprawdź również nasze roślinne przepisy na pasty:
2. Czarna sól Kala Namak
Czarna sól znana również pod nazwą Kala Namak do przyprawa pochodząca z dalekich Indii i Pakistanu. Szybko podbiła serca wegan, ponieważ imitując smak jajek nadaje się, np. do przygotowania tofucznicy, wegańskiego omleta, majonezu, czy past kanapkowych bez jajek. Niepowtarzalny smak i aromat to jednak nie koniec zalet czarnej soli. Na uwagę zasługuje także fakt, że jest ona stosowana w przypadku wzdęć, zgagi i problemów z trawieniem.
3. Sezam
Ziarenka sezamu są bogactwem cennych składników, m.in. witaminy E, witaminy z grupy B, żelaza, magnezu, cynku, czy wapnia. Znajdziemy w nich również przeciwutleniacze, które chronią nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Niepowtarzalny smak i cenne właściwości sezamu sprawiły, że jest on elementem niezbędnym w kuchni roślinnej. Co ciekawe na bazie ziaren sezamu można przygotować zamiennik zwykłej soli kuchennej, czyli gomasio. Jest to mieszanka przygotowywana na bazie uprażonych i zmielonych ziaren sezamu oraz soli morskiej. Doskonale nadaje się do produktów, które często pojawiają się w diecie roślinnej, czyli kaszy, ryżu oraz warzyw.
4. Czarnuszka
W dawnych czasach o czarnuszce mówiło się, że może wyleczyć wszystko oprócz śmierci. Dziś jest to przyprawa, która bardzo często pojawia się w menu osób stosujących dietę roślinną. Wykazuje, m.in. właściwości przeciwnowotworowe, antyhistaminowe (dobrze sprawdza się w diecie alergików), antybakteryjne, antywirusowe, immunoprotekcyjne. Jest również zalecana osobom z chorobami autoimmunologicznymi, niskim poziomem żelaza, depresją oraz cukrzycą. Czarnuszka to przyprawa, która dobrze sprawdzi się jako posypka do pieczywa lub dodatek do zup, sałatek i duszonych warzyw.
5. Garam Masala
Garam Masala to tak naprawdę mieszanka kilku przypraw charakterystyczna dla kuchni indyjskiej. W jej skład wchodzą najczęściej goździki, cynamon, kumin, gałka muszkatołowa, cynamon, kolendra, czarny pieprz, kozieradka oraz koper włoski. Jest to mieszanka polecana przy zaparciach, cukrzycy oraz osłabieniu odporności. W kuchni roślinnej stosowana jest najczęściej do przyprawiania dań kuchni indyjskich oraz warzyw.
Głodny smaku? Przeczytaj o innych przyprawach - niezbędnikach zdrowej kuchni!