POLE NAMIOTOWE A DIETA – CO JEŚĆ NA BIWAKU?
Data publikacji: 3 lipca 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

POLE NAMIOTOWE A DIETA - CO JEŚĆ NA BIWAKU?

Podczas letnich wyjazdów nasza dieta wygląda zazwyczaj inaczej niż ta, którą stosujemy w domu. Najczęściej wynika to z tego, że podczas urlopu czujemy się zrelaksowani, oderwani od rzeczywistości i pozwalamy sobie na więcej. Jednak nawet, gdy jesteśmy gotowi przestrzegać diety, przeszkodą mogą okazać się warunki, w jakich spędzamy urlop (np. gdy wybieramy na nocleg pole namiotowe). Co zrobić, aby dieta biwakowa nie odbiegała za bardzo od zasad zdrowego żywienia?

PO PIERWSZE – PRZYGOTUJ SIĘ WCZEŚNIEJ!

Najczęściej z wyprzedzeniem planujemy czas i miejsce urlopu. Warto, więc zadbać o to, aby zaplanować również inne kwestie z wyprzedzeniem. Jedną z nich jest wcześniejsze zaplanowanie zakupów. Idealnym rozwiązaniem będzie przygotowanie dobrze przemyślanej listy zakupów, z którą następnie udamy się do sklepu. Będziemy wtedy mieć pewność, że kupiliśmy wszystko, czego nam potrzeba. Oprócz tego unikniemy nadmiaru zakupów, ponieważ bez listy możemy łatwo dać się namówić na zakup nadprogramowej żywności (zobacz: Zdrowe produkty na liście zakupów). Co warto wziąć pod uwagę sporządzając listę zakupów na biwak?

Sprzęt do przyrządzania posiłków jakim będziemy dysponować podczas biwaku. Zastanówmy się, czy weźmiemy ze sobą przenośną kuchenkę gazową, grilla, lodówkę turystyczną.

Stopień trwałości produktów. Sporządzając listę zakupów na biwak musimy wziąć pod uwagę to, że podczas biwaku nie najlepiej sprawdzą się produkty, które szybko mogą psuć się w wysokich temperaturach (np. wędliny, jogurty).

Dostępność sklepów i punktów gastronomicznych w okolicy pola namiotowego. Jeśli mamy taką możliwość warto sprawdzić, czy w okolicy miejsca, gdzie będziemy biwakować znajdują się jakieś sklepy i punkty gastronomiczne. Jeśli tak, to może okazać się, że, np. tylko śniadania i kolacje będziemy jeść we własnym zakresie, a obiad zjemy w lokalnej restauracji.

POLE NAMIOTOWE A DIETA - CO JEŚĆ NA BIWAKU?

Jak wygląda dieta biwakowa w praktyce? Jakie potrawy możemy zaserwować podczas biwakowych posiłków?

Zobacz również wpis z innymi propozycjami na jedzenie w podróży - Zdrowe przekąski (nie tylko) na ferie

ŚNIADANIE, II ŚNIADANIE, PODWIECZOREK I KOLACJA

Przyrządzanie zdrowego śniadania, II śniadania, podwieczorku, czy kolacji podczas biwaku jest mniejszym wyzwaniem niż w przypadku zdrowego obiadu. Mimo wszystko wizja przygotowywania tych posiłków poza domem może napawać nas lękiem, że przez kilka dni będziemy skazani wyłącznie na chleb tostowy z konserwą. Nie jest to prawda, ponieważ istnieje wiele zdrowszych i smaczniejszych propozycji na te posiłki, np.:

Płatki zbożowe z orzechami i owocami. Przyrządzenie tego typu dania wcale nie musi być takie trudne, nawet gdy nie mamy dostępu do własnej kuchni! Do przygotowania takiego śniadania będzie nam potrzebna jedynie turystyczna kuchenka gazowa, naczynie w którym zagotujemy wodę do zalania płatków oraz gotowa mieszanka orzechów i owoców suszonych, którą bez problemu kupimy w sklepie. Do tak przygotowanego śniadania można dodać również jakiś świeży owoc, np. jabłko, które ze względu na swoją twardość jest wygodne w podróży.

Sałatka warzywna. W ramach śniadania, II śniadania, czy posiłku możesz przygotować również sałatkę warzywną, do której dodasz, np. nasiona słonecznika, czy pestki dyni. Do biwakowej sałatki można wykorzystać, np. sałatę, paprykę, ogórka, rzodkiewkę.

Dania z grilla. Najczęściej są one serwowane podczas kolacji. Warto przy tym pamiętać, aby na grilla wybierać chude gatunki mięs (kurczak, indyk) i podawać je w towarzystwie warzyw, np. szaszłyki z mięsem i warzywami, czy mięso z grilla plus sałatka warzywna.

Suszone owoce i orzechy jako przekąska, np na II śniadanie, czy podwieczorek.

Domowe batony zbożowe. W internecie można znaleźć sporo przepisów na proste w przygotowaniu, a nawet nie wymagające pieczenia zdrowe batony zbożowe. Oczywiście nikt nie mówi tu o tym, by przygotowywać je na biwaku, ponieważ byłoby to nie lada wyzwanie. W związku z tym, że są to produkty trwałe, a przy tym zdrowe, szybkie do zrobienia i do zjedzenia, to warto pomyśleć o ich przygotowaniu przed wyjazdem.

Proponujemy przepis na batony zbożowe bez cukru, które idealnie sprawdzą się na pole namiotowe :)

Przepis na batony zbożowe bez cukru to idealna propozycja na przekąski, które można zabrać ze sobą na pole namiotowe

Zobacz również: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia

OBIAD

Jeśli nasze pole namiotowe będzie znajdować się z dala od cywilizacji, to prawdopodobnie będziemy zmuszeni przygotować obiad we własnym zakresie. Jakie dania obiadowe świetnie sprawdzą się podczas biwaku?

Dania na bazie kaszy kuskus. Jest to jedyna kasza, która nie wymaga gotowania, więc jest najszybsza w przyrządzaniu! Wystarczy tylko zalać ją wrzątkiem i odczekać kilka minut. Do kaszy możemy dodać, np. paprykę, świeży szpinak, czy warzywa z puszki (np. kukurydzę, fasolę). Jeśli mimo prostoty w przygotowaniu nie lubimy kaszy kuskus możemy oczywiście wybrać inne kasze, które również wzbogacą biwakowe posiłki w wartość odżywczą.

Sałatka z tuńczykiem. Ryba w puszce to dobre rozwiązanie na wyjazd, ponieważ nie należy do produktów, które łatwo się psują w podróży. Dobrym wyborem może okazać się tuńczyk (choć jeśli jeździmy na biwak często, warto wybrać też inną rybę, ponieważ tuńczyka nie należy spożywać w dużych ilościach). Do tuńczyka możemy dodać, np. ugotowany ryż i warzywa lub po prostu sałatę i warzywa, które aktualnie mamy pod ręką.

Zobacz również wpis: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka

Ryba z grilla. Jeśli dysponujemy grillem i lubimy łowić ryby to świetnym pomysłem na obiad będzie ryba z grilla z dodatkiem warzyw.

Przeczytaj również nasz inny urlopowy artykuł: Dietetyczny kosz piknikowy - czym go wypełnić?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!