POŚWIĄTECZNE OCZYSZCZANIE
O ile nasz umysł z przyjemnością przyjmuje fakt, iż nastanie świąteczny okres: czas odpoczynku, relaksu, spotkań z rodziną i bezkarnego obżarstwa, to nasz organizm drży z niepokojem, ponieważ to on poniesie konsekwencje. Metaforyczny wstęp może i śmieszyć, niestety jest on zabarwiony „czarnym humorem”.
O CO CHODZI?
Największemu wyzwaniu podczas bezkarnego objadania się podczas Świąt jest poddawana wątroba. Dość spory organ przypominający kształtem kapelusz grzyba. Duży, bo ważący w zależności od masy ciała od 1300g do 1800g, położony w prawym podżebrzu. Pełni przede wszystkim funkcję ochronną – unieszkodliwia toksyczne substancje. Uczestniczy we wszystkich rodzajach przemiany tłuszczy, białek, węglowodanów, witamin, minerałów. Wspiera tworzenie żółci, bez której nie może przebiegać prawidłowe trawienie. Bierze udział w przemianie energetycznej wyżej wymienionych substancji i składników odżywczych. Na koniec uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi i reguluje gospodarkę kwasowo – zasadową. Podsumowując wątroba ma naprawdę ważne zadanie w utrzymaniu homeostazy organizmu. Obciążanie jej może mieć drastyczne skutki.
Zobacz również: Potrawy z cukinii - jak urozmaicić jadłospis jednym warzywem?
OCZYSZCZANIE NIE TYLKO ORGANIZMU...
Oczyszczenie organizmu, to jeden ze sposobów przywracania w organizmie równowagi. Jest tyle metod, ile ich twórców. Na pewno ważnym jest, by kontrolować swój organizm i stale obserwować reakcje ciała. W każdej filozofii oczyszczania dużo mówi się o pozytywnym myśleniu. O wierze w leczniczą działalność pewnych postępowań. Każdy dietetyk sceptycznie do tego podejdzie. Udowodniona jednak jest moc pozytywnego myślenia i warto stosować je biorąc pod uwagę ogólnodostępność bez recepty.
DIETA LEKKOSTRAWNA
Mając już pozytywne myślenie „we krwi”, możemy przejść etap dalej. Przede wszystkim, jeśli nie mamy czasu na oczyszczanie, głodówki lub inne niekonwencjonalne metody wspierania organizmu dietą czy ziołami, to dieta lekkostrawna jest idealną metodą, by odciążyć organizm. O diecie tej pisane było nie raz. Warto ograniczyć podczas jej stosowania smażone, ostre i tłuste potrawy oraz cukry proste. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów w postaci nie tylko wody mineralnej, ale również ziołowych herbat. Tutaj warto się skonsultować, ponieważ nie wszystkie zioła będą miały dla nas lecznicze właściwości. Na pewno nie zaszkodzi rumianek, czystek czy ostropest. Zielona herbata również pobudzi procesy oczyszczania i wesprze organizm w walce. Warto postawić na surowe oraz gotowane na parze warzywa czy owoce w dużych ilościach.
Zobacz: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki
OCZYSZCZANIE SOKAMI
Oczyszczanie organizmu w dosłownym tego słowa znaczeniu, to proces o wiele bardziej złożony. Szczególnie efektywne są soki. Oczyszczają nie tylko wątrobę, ale przede wszystkim cały organizm. Jednocześnie, jako forma dietoterapii leczą choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. Soki sprzyjają normalizacji pracy organów wewnętrznych. Podczas leczenia mogą wystąpić objawy świadczące o intensywnym oczyszczaniu. Są to min. mdłości, wymioty, rozstrój pracy jelit czy zawroty głowy. Warto podkreślić, że soki kupowane w sklepie spożywane są na marne. W sokolecznictwie stosuje się tylko świeżo wyciskane.
Przejdźmy do kilku podstawowych zasad.
1. Wszystkie soki powinny być spożywane od razu po zrobieniu. Wyjątkiem jest sok buraczany, który należy odstawić do lodówki na ok. 3 godziny.
2. Wszystkie warzywa i owoce należy dokładnie umyć. Zaleca się nawet stosować mydło lub inne lekkie detergenty, a na koniec należy wypłukać 4 – 5 razy w chłodnej wodzie.
3. Nie należy łączyć soków warzywnych i owocowych. Zaleca się stosowanie ich osobno.
MONODIETY
Internet huczy od diet oczyszczających, w których przeważa jeden składnik. Możemy spotkać diety na bazie kefirów czy kaszy jaglanej. Zarówno kefir jak i kasza jaglana, wnoszą do diety wiele cennych składników. Sfermentowany nabiał pozwala wzmocnić florę bakteryjną, a kasza to cenne źródło nie tylko witamin z grupy B, ale również minerałów takich jak cynk, magnez czy potas. Na pewno nie wszystkie formy są dla wszystkich ludzi. Aktualnie panuje moda na ograniczanie nabiału, ze względu na kazeinę, która zagrzybia i ma właściwości zaśluzowujące organizm. Osoby zdrowe na pewno mogą zastosować taką jednodniową kurację. Odciąży ona przede wszystkim organy. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, każdą dietę alternatywną należy przerwać.
GŁODÓWKI
Głodówka to nadal kontrowersyjny sposób leczenia. Udowodnione są jednak korzyści z niej płynące. W trakcie tej terapii układ trawienny i wydalniczy całkowicie odpoczywają. Ograniczona jest również praca serca. Głodówek nie należy przeprowadzać samemu. Do każdej terapii należy się przygotować i przed jej zastosowaniem stworzyć w organizmie rezerwy zasadowych soli organicznych. Jest to spowodowane tym, że podczas każdej głodówki w organizmie wytwarzane są kwasowe produkty. Dlatego przed podjęciem takiej terapii należy być 2-3 dni na diecie oczyszczającej (warzywno – owocowej). Do tego dochodzą lewatywy, których nie należy nadużywać z punktu widzenia dietetyka oraz wypijanie bardzo dużych ilości wody, ewentualnie naparu z rumianku. Każdą głodówkę należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem oraz być pod stałą obserwacją profesjonalisty. Z każdej tego typu terapii należy wychodzić stopniowo.
KONTROWERSYJNE OCZYSZCZANIE ASKORBINIANEM SODU
Askorbinian sodu, to popularna witamina C, którą popularyzuje w swoich teoriach Jerzy Zięba. Warto podkreślić, że człowiek ten nie ma medycznego wykształcenia. W dużej mierze tłumaczy zagraniczne badania. Askorbinian sodu jest substancją, która ma neutralne pH, co ma duży wpływ na gospodarkę kwasowo – zasadową. Coraz częściej wspomina się o jej pozytywnych właściwościach. U ciężko chorych stosuje się ten składnik domięśniowo lub w postaci iniekcji. Wróćmy jednak do oczyszczania. Askorbinian sodu ma właściwości wiążące metale ciężkie. Dr Thomas E. Levy uważa, że wywoływanie biegunki witaminą C, podając ją w ilościach, których przewód pokarmowy nie jest w stanie przetrawić jest wskazane. Oczyszcza to bowiem jelita oraz wzmacnia je. Z punktu widzenia żywieniowca jest to logiczne, choć wciąż mało wiemy na ten temat. Na pewno spożywanie tej substancji doda nam wiele energii i wzmocni odporność. Jak widać form oczyszczania jest wiele. Można by napisać o nich książkę. Z punktu widzenia dietetyka zaleca się stosowanie samemu diet na bazie warzyw i owoców. Inne sposoby powinny być skonsultowane z profesjonalistą, który poprowadzi pacjenta przez cały okres terapii. Warto jednak poświęcić temu czas częściej niż w okresie poświątecznym. Oczyszczajmy się regularnie.
Zobacz również: Węgiel aktywny - bezpieczny nowy trend?