WĘGIEL AKTYWNY – BEZPIECZNY NOWY TREND?
Data publikacji: March 22, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

WĘGIEL AKTYWNY – BEZPIECZNY NOWY TREND?

Żyjemy szybko, więc poszukujemy szybkich rozwiązań w każdej dziedzinie. Jedną z nich jest dietetyka, którą również dosięgnął trend poszukiwania jak najszybszych rozwiązań. Musimy jednak pamiętać, że kwestia żywienia to kwestia naszego zdrowia wobec tego łatwość i szybkość nie powinna być tu stawiana na pierwszym miejscu. Pomimo tego w dietetyce pojawia się bardzo dużo propozycji łatwych i szybkich rozwiązań, a jednym z najnowszych z nich jest odchudzanie i oczyszczanie organizmu za pomocą węgla aktywnego. Czy węgiel aktywny to bezpieczny nowy trend?

WĘGIEL AKTYWNY – JAKIE JEST JEGO PRZEZNACZENIE?

Węgiel aktywny po podaniu doustnym pokrywa błonę śluzową naszego przewodu pokarmowego warstwą, która chroni go przed działaniem szkodliwych substancji. Węgiel aktywny posiada silne właściwości absorbujące. Wykazuje zdolność do wiązania gazów jelitowych, związków toksycznych, substancji drażniących oraz niektórych leków, przez co hamuje ich wchłanianie. O jego silnych właściwościach absorbujących świadczy fakt, że 1g węgla aktywnego jest w stanie zaabsorbować 800 mg morfiny, czy 300 mg etanolu. Ze względu na swoje właściwości węgiel aktywny zalecany jest w przypadku zatruć spowodowanych przez niektóre leki oraz związki chemiczne, a także w objawowym leczeniu biegunek i wzdęć.

Zobacz również: Złote mleko - kurkuma z mlekiem w medycynie ajurwedyjskiej 

WĘGIEL AKTYWNY JAKO CUDOWNY ŚRODEK NA ODCHUDZANIE I OCZYSZCZANIE ORGANIZMU

Węgiel aktywny znamy przede wszystkim z tych nieprzyjemnych momentów, gdy walczymy z zatruciami i biegunką. Jednak ostatnio jego zastosowanie zyskało nowy wymiar, ponieważ przedstawiany jest on również jako cudowny środek na odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Fenomen węgla aktywnego według osób, które stosują go w procesie odchudzania polega na tym, że można jeść wszystko na co ma się ochotę, ponieważ i tak zaabsorbuje on kwasy tłuszczowe i zapobiegnie ich wchłanianiu. W związku z tym zmiana nawyków żywieniowych staje się niepotrzebna, ponieważ po co mamy coś zmieniać jeśli za pomocą kilku tabletek możemy schudnąć. Co więcej zwolennicy węgla aktywnego zachwalają fakt, że oprócz tego, że związek ten absorbuje kwasy tłuszczowe, zapobiega również wchłanianiu toksyn i oczyszcza nasz organizm. Te dwie właściwości - ułatwianie procesu odchudzania oraz oczyszczanie organizmu są obecnie bardzo pożądane dlatego fakt, że węgiel aktywny posiada zarówno jedną jak i drugą z nich sprawia, że stał się obiektem dużego zainteresowania. Zwolennicy jego stosowania podkreślają również fakt, że stosowanie węgla aktywnego jest całkowicie bezpieczne, a jego jedyną wadą jest to, że powoduje zaparcia. Niektórzy powołują się również na to, że węgiel aktywny stosowany był już przez nasze prababki, przez co można uznać go za sprawdzony środek wywodzący się z medycyny ludowej. Na pierwszy rzut oka zastosowanie węgla aktywnego w celu odchudzania i oczyszczania może wyglądać zachęcająco jednak tak jak w przypadku wszystkich „złotych środków” warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy jego stosowanie jest rzeczywiście całkowicie bezpieczne i czy przynosi same korzyści?

Zobacz również:

Dlaczego nie mogę schudnąć

Tabletki odchudzające vs zbilansowana dieta

CZY PRZYJMOWANIE WĘGLA AKTYWNEGO JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNE?

Stosując węgiel aktywny musimy wziąć pod uwagę fakt, że wchodzi on w interakcje z wieloma lekami osłabiając tym samym ich wchłanianie. Do takich leków należą, m.in.:

salicylany (wchodzą w skład niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykorzystywane są również w leczeniu, m.in. zakażeń dróg moczowych),

barbiturany (stosowane, m.in. w leczeniu bezsenności oraz padaczki),

glutetymid (stosowany, m.in. w leczeniu bezsenności).

Węgiel aktywny prawdopodobnie zmniejsza również wchłanianie leków antykoncepcyjnych, antybiotyków oraz leków przeciwzakrzepowych. Oprócz tego, że wchodzi on w interakcje z wieloma lekami może wywoływać inne skutki niepożądane: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (przede wszystkich ma silne działanie zapierające), wymioty (szczególnie u dzieci), a także nudności. Na węgiel aktywny powinny uważać także kobiety ciężarne, ponieważ znalazł się on w kategorii C leków dozwolonych w ciąży. Oznacza to, że nie istnieją dowody na brak jego szkodliwego działania na płód. Biorąc pod uwagę niepożądane skutki wynikające z przyjmowania węgla aktywnego musimy wziąć pod uwagę również jeszcze jeden bardzo ważny fakt. Stosowanie węgla aktywnego jako „złotego środka na odchudzanie” daje nam poczucie, że możemy jeść, co tylko chcemy. Pamiętajmy jednak, że takim postępowaniem narażamy się na niebezpieczne obniżenie jakości spożywanych przez nas produktów, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Jeśli przestaniemy zwracać uwagę na jakość naszego jadłospisu narazimy się na niedobory składników ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także tych, które mają duże znaczenie w profilaktyce chorób. W związku z tym skutkiem ubocznym przyjmowania węgla aktywnego mogą być nie tylko interakcje z lekami, czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ale także niedobory białka, węglowodanów złożonych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, czy przeciwutleniaczy. Zanim sięgniemy po węgiel aktywny musimy zastanowić się, czy rzeczywiście powinniśmy stawiać na łatwość i szybkość tego typu metod. Pamiętajmy, że w dłuższej perspektywie tego typu rozwiązania mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku!

Zobacz również: Kuchnia pięciu przemian

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!