ZGAGA W CIĄŻY – JAK ZAPOBIEGAĆ ?
Data publikacji: Feb. 18, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

ZGAGA W CIĄŻY - JAK ZAPOBIEGAĆ ?

Zgaga jest to przykra dokuczliwość, określana przez wielu pacjentów jako palenie/pieczenie w przełyku. Uważa się, że głównym czynnikiem sprzyjającym jej powstawaniu jest zawartość żołądka (wydzielany kwas żołądkowy), która cofa się do przełyku, w wyniku refluksu żołądkowo – przełykowego. To kwas solny podrażnia ściany przełyku, co w efekcie daje uczucie silnego bólu – pieczenia w klatce piersiowej, które promieniuje do gardła, często towarzyszy temu poczucie gorzkiego/kwaśnego smaku w ustach.  

CO JEST PRZYCZYNĄ POJAWIENIA SIĘ ZGAGI ?

Zgaga może pojawić się u każdej osoby np. po spożyciu posiłku obfitującego w tłuszcz. Niestety jeżeli pojawia się często i jej objawy obniżają komfort naszego życia, należy zwrócić się po pomoc do specjalisty (lekarza rodzinnego oraz dietetyka). Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zgagi zaliczyć można, m.in.

- Stres
- Kofeinę (zawarta w kawie, herbacie, coli)
- Kakao, czekoladę i jej wyroby
- Alkohol
- Nikotynę
- Wysiłek po spożyciu posiłku, szczególnie kiedy zmuszeni jesteśmy do częstego nachylania się
- Przyjęcie pozycji leżącej po spożyciu obfitego posiłku
- Palenie papierosów
- Ostre przyprawy
- Owoce cytrusowe
- Ciąża
- Otyłość

Wiele kobiet skarży się na częste odczuwanie zgagi w ciąży (szczególnie w trzech ostatnich miesiącach ciąży), co spowodowane jest zwiększeniem ciśnienia śródbrzusznego, zaburzeniami pracy dolnego zwieracza przełyku, u większości osób ustępują po porodzie.

Zobacz również: Czego nie jeść w ciąży?  

ZGAGA W CIĄŻY - JAK LECZYĆ ?

Lekarze najczęściej zalecają stosowanie środków alkalizujących (obniżających odczyn kwaśny treści żołądkowej). Jednakże najlepszym sposobem jest zmiana stylu życia, wyeliminowanie produktów/czynności nasilających wystąpienie objawów, w związku z czym warto wybrać się do dietetyka i uzyskać szczegółowe zalecenia żywieniowe dobrane indywidualnie do potrzeb kobiety ciężarnej zmagającej się ze zgagą.  

JAK ZAPOBIEGAĆ „KWAŚNEMU ODBIJANIU”? – PROSTE ZALECENIA DIETETYCZNE

Najlepiej by skonsultować z dietetykiem co warto wykluczyć z codziennego jadłospisu, tak by było to odpowiednio dobrane do obecnego stanu zdrowia i stanu fizjologicznego, ale także preferencji smakowych danej pacjentki.

Zgaga w ciąży - ogólne zalecenia dietetyczne:

1. Spożywanie większej liczby posiłków – zgodnie z zasadą: „częściej i mniej”. Liczba posiłków może osiągnąć wartość 5-6, a odstęp miedzy posiłkami może wynosić 2 godziny. Jeść wolno, w spokojnym miejscu, w sprzyjającej atmosferze. Unikanie objadania się na noc – ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż na 2 godziny przed snem.
2. Posiłki nie powinny być zbyt gorące.
3. Wykluczenie z diety produktów obfitujących w tłuszcz np. pączki, wieprzowina, wołowina, smalec, frytki, czipsy, produkty smażone w głębokim tłuszczu. Zaleca się gotowanie/duszenie bez tłuszczu/ pieczenie bez tłuszczu.
4. Nie zaleca się wypijania płynów w trakcie spożywania posiłków. Zaleca się zwiększenie wypijania wody mineralnej niegazowanej.
5. Unikanie ostrych przypraw, m.in. pieprz, ostra papryka i zastąpienie ich świeżymi ziołami (zobacz: Szczypta smaku i zdrowia w przyprawach! - Na co warto postawić w kuchni).
6. Rezygnacja z alkoholu i palenia papierosów.
7. Unikanie cebuli, czosnku, papryki.
8. Wyeliminowanie kawy naturalnej i silnych naparów herbat/ ziół.
9. Unikanie produktów wykonanych na bazie kakao.
10. Zwiększyć aktywność fizyczną (dobraną do potrzeb i stanu organizmu – po konsultacji z ginekologiem lub fizjoterapeutą) np. w postaci spacerów, pływania.
11. Jeżeli produkty bogate w błonnik nasilają dokuczliwe objawy warto, zastąpić pieczywo pełnoziarniste na pieczywo z mąki graham, lub surowe warzywa na przetarte lub ugotowane na półtwardo.

W łagodzeniu objawów zgagi przydatne okazuje się wykorzystanie m.in. wywaru z siemienia lnianego (1 łyżeczka zalana szklanką zimnej wody, ugotować – do uzyskania rzadkiego kisielu), napar z rumianku (1 łyżeczka suszu zalana szklanką wrzącej wody, zostawić pod przykryciem na 15 minut, odcedzić i pić małymi łyczkami), podczas odczuwania zgagi warto wypijać wodę mineralną niegazowaną (niskosodową, ze zwiększoną ilością jonów wapnia i magnezu).

Zobacz również: Jedz powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs  

Piśmiennictwo:

Jones K: Treatment of heartburn and constipation during pregnancy. Brit J Mid 2002: 10: 514-517.

http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik_zywienia_kobiety_w_ciazy.pdf

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Bartosz Kroma
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!