JAK ZDROWO PRZYTYĆ – PRZYBIERANIE NA MASIE CIAŁA Z POMOCĄ SPECJALISTY
Data publikacji: Feb. 23, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

JAK ZDROWO PRZYTYĆ ?

W zależności od przyczyny niedoboru masy ciała (czy jest spowodowana np. niewłaściwym sposobem odżywiania się, czy może jednak to wynik toczącego się stanu chorobowego w organizmie), zaleca się konsultację z dietetykiem i dobranie właściwego programu żywieniowego, odpowiedniego dla danej jednostki chorobowej i aktualnego stanu pacjenta. Niestety, w niektórych przypadkach (ciężka niedowaga), jedyną drogą by pomóc pacjentowi jest zaproponowanie żywienia dożylnego lub dojelitowego.  

NIEDOWAGA - JAKIE ZMIANY DOKONAĆ W DOTYCHCZASOWYM SPOSOBIE ODŻYWIANIA?

Osoba z niedowagą, która zastanawia się " jak zdrowo przytyć " powinna skorzystać z pomocy dietetyka, który na pierwszej wizycie przeprowadzi obszerny wywiad lekarski i żywieniowy oraz zapozna się z wynikami badań pacjenta. Jeżeli niedowaga będzie wynikała z błędów żywieniowych lub współistniejących jednostek chorobowych, dietetyk wskaże jakich modyfikacji warto dokonać, zaproponuje indywidualny program żywieniowy dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Często osobom z BMI < 18,5 kg/m2 proponuje się diety wysokokaloryczne (np. 2500 kcal). Nie należy się bać takich propozycji – odpowiednio zaplanowana, prawidłowo zbilansowana i różnorodna dieta, dostarcza wszystkich potrzebnych naszemu organizmowi składników pokarmowych, witamin, minerałów. Dodatkowo przy wykonywaniu aktywności fizycznej (odpowiednio dobranej dla stanu zdrowia pacjenta), sprzyja przyrostowi masy mięśniowej.  Tak stworzony program żywieniowy pozwala przytyć (tj. zwiększyć swoją masę ciała) od pół do kilograma w ciągu tygodnia.  

ZDROWE ZMIANY

Wprowadzanie zdrowych zmian, w dotychczasowym stylu życia pacjenta, warto zacząć od spożywania odpowiednio dobranej ilości posiłków 4 - 5/ dzień, średnio co 3 godziny, równie ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów (średnio 30 – 35 ml/kg m. c./ dzień), ograniczeniu produktów niewskazanych przy współistniejących jednostkach chorobowych oraz zamienieniu ich na zdrowsze alternatywy – produkty mało przetworzone, pochodzące z zaufanego miejsca, ekologiczne. Niestety w przypadku takich schorzeń, jak: mukowiscydoza, gruźlica, zabiegi operacyjne, niska masa ciała i niedożywienie w skutek choroby, rozważa się wprowadzenie diet przemysłowych. Dietetyk może podjąć taką decyzję po konsultacji z lekarzem prowadzącym. W sytuacjach ciężkiego niedożywienia, w stanie wyniszczenia, postępowanie dietetyczne może obejmować kolejno zaproponowanie diety niskoenergetycznej o konsystencji płynnej/półpłynnej, następnie diety papkowatej, diety o konsystencji normalnej (nadal niskokalorycznej), diety normokaloryczynej (zgodnej z zapotrzebowaniem pacjenta), aż do diety bogatokalorycznej (przekraczającej zapotrzebowanie pacjenta). W obu przypadkach konieczne jest objęcie pacjenta opieką zespołu medycznego (lekarz prowadzący, dietetyk, psycholog, często także pielęgniarka i fizjoterapeuta).

Zobacz więcej: Jak przytyć będąc naturalnie chudym? Dieta dla chudzielca 

Piśmiennictwo:

Poradnik dietetyczny - prawidłowa dieta receptą na zdrowie, Jensen B., Warszawa 2000,

Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka - Helena Ciborowska, Anna Rudnicka, 2014

Dietetyka i żywienie kliniczne - A. Payne, H. Barker, 2013

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Rawska
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!