WODY SMAKOWE POD LUPĄ DIETETYKA
Robiąc zakupy możemy zauważyć uginające się pod ciężarem półki z różnymi rodzajami płynów. Do wyboru mamy soki w kartonach i butelkach oraz butelki z wodami mineralnymi, źródlanymi, mineralizowanymi, a w ostatnim czasie także smakowymi.
CZY WARTO WYPIJAĆ WODY SMAKOWE ?
Wiele pacjentów słysząc zalecenia od dietetyka by wypijali w ciągu dnia większe ilości płynów (zwłaszcza wody), reaguje w sposób negatywny, wyrażając niechęć, najczęściej argumentując "woda nie ma smaku". Jeżeli dietetyk nie sprecyzuje swoich zaleceń istnieje ryzyko, że pacjent wychodząca z gabinetu dietetycznego, podczas kolejnych zakupów będzie wybierał rodzaj wody najbardziej odpowiadający jego kubkom smakowym, np. ostatnio dość popularne wody smakowe - niezalecane przez specjalistów do spraw żywienia.
Zobacz również: Zdrowe produkty na liście zakupów
DLACZEGO DIETETYCY NIE ZALECAJĄ WYPIJANIA WÓD SMAKOWYCH?
Wody smakowe można zaliczyć do płynów, ale niestety tych, które nie wnoszą wiele dobrego dla naszego zdrowia. Fakt, mogą posłużyć do zaspokojenia pragnienia. Jednak należy pamiętać, że swój walor smakowy zawdzięczają szeregowi różnorodnych dodatków (m.in. aromaty, substancje konserwujące- benzoesan sodu lub sorbinian potasu oraz substancje słodzące - cukier, sztuczne np. aspartam). Słowo "woda” w nazwie produktu może sugerować, że jest to on naturalny i zdrowy. Tak powinno być, jednak w tych czasach robiąc zakupy należy zachować szczególną czujność i dokładnie czytać skład umieszczony na etykietach produktów jakie zamierzamy kupić! W związku z tym, iż niektóre wody smakowe słodzone są cukrem, musimy liczyć się z konsekwencją przyjęcia w ciągu dnia nadprogramowych kalorii – często nie podlegających naszej kontroli, gdyż wydaje nam się, że wypijamy wodę i tylko uzupełniamy płyny. Niestety w jednym litrze takiej wody może znaleźć się aż 250 kcal! Jeżeli należysz do osób, które gaszą pragnienie wodami smakowymi, sięgnij po butelkę i sprawdź, skład produktu! Czy wiesz, że regularne wypijanie wód smakowych słodzonych cukrem, w dużej ilości – gasząc nimi pragnienie, może przyczynić się do wzrostu masy ciała, pojawienia się nadwagi lub napotkania trudności podczas stosowania diety redukcyjnej?! Być może odetchnąłeś z ulgą, bo na Twojej butelce widnieje napis informujący, że zamiast cukru dodano „substancje intensywnie słodzące”- one także nie są obojętne dla naszego organizmu i nie przez wszystkich są dobrze tolerowane! Podobnie jest m.in. z syntetycznymi aromatami (nadają wodom smak), konserwantami (chronią napoje przed zepsuciem), one także mogą działać niekorzystnie - szczególnie w przypadku osób wrażliwych, ze skłonnością do alergii.
Zobacz również: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?
CO ZROBIĆ KIEDY ZWYKŁA WODA JEST TRUDNA DO WYPICIA Z POWODU „BRAKU SMAKU”?
Instytut Żywności i Żywienia, Instytut Matki i Dziecka oraz Światowa Organizacja Zdrowia – informują, że najlepszym płynem do gaszenia pragnienia jest zwykła woda! Istnieją różne jej rodzaje, m.in. wody średnio i wysoko zmineralizowane (pozwalają na wyrównanie poziomu płynów w organizmie). W przypadku niechęci do wypijania wody z powodu „braku smaku” dietetycy zachęcają do ich urozmaicenia – w zdrowej i smacznej formie! Do szklanki wrzuć świeże lub mrożone owoce (np. maliny), dodaj kilka liści mięty lub szałwii oraz sok z limonki lub cytryny, zalej wodą i wypij. Taki zabieg powinien poprawić smak wody i zachęcać do częstszego jej wypijania! Metoda ta sprawdza się zarówno u dzieci jak i dorosłych osób, które nie chętnie patrzą na butelkę z wodą.