DNA MOCZANOWA TO NIE WYROK
Data publikacji: May 17, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

DNA MOCZANOWA TO NIE WYROK

Dna moczanowa to nie jedyna nazwa tej jednostki chorobowej. Inne nazwy to podagra albo artretyzm. Jest to silny ból stawów spowodowany nadmiarem kwasu moczowego w organizmie. Wyróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej – pierwotną i wtórną. Ta pierwsza to zaburzenie metabolizmu kwasów szczawiowych, druga natomiast jest nabyta w wyniku chorób tj. białaczka, choroby nerek czy w efekcie odchudzania, niedoborów np. wit. B czy farmakoterapii.  

NA CZYM POLEGA DNA MOCZANOWA?

Nasza krew to roztwór który jest w stanie rozpuścić daną ilość substancji. Przychodzi jednak moment nasycenia, w którym substancja nie jest w stanie się rozpuścić. Pojawia się widoczny osad, który ulega skrystalizowaniu. Płynąc z krwią znajduje sobie najdogodniejsze miejsce do osadzania (niczym mielizna), którym okazują się stawy i tkanka okołostawowa. Tam w efekcie powtarzania procesu narastają, ranią tkankę i wywołują stan zapalny. Oczywiście nasz organizm nie jest pozostawiony sam sobie. Białe ciałka krwi podejmują próbę neutralizacji kwasów, ale niestety zazwyczaj z marnym skutkiem.

Zobacz również: Stan zapalny - Top 10 produktów, które z nim walczą  

OBJAWY DNY MOCZANOWEJ

Wadą tej choroby jest to, że rozwija się latami w większości bezobjawowo. Nikt zdrowy nie robi badań, a wypadałoby wprowadzać badania profilaktyczne w kierunku hiperurykemii, szczególnie u osób obciążonych genetycznie. Niestety mało się o tym mówi. Pierwszym objawem jest nagły, ostry ból stawów, który często po chwili przechodzi. Pojawia się falowo. Po kilku tygodniach stan zapalny jest na tyle rozwinięty, że staje się nieznośny. To zmusza pacjenta do wizyty u lekarza. Ponadto zewnętrznymi objawami jest np. obrzęk czy zaczerwienienie. Leczenie doraźne to podstawa, ale jeśli nie włączymy w nasze życie diety ubogo purynowej, to choroba może się szybko rozwinąć. Zawartość kwasu moczowego w surowicy krwi Norma u kobiet: do 5,5 mg/100ml Norma u mężczyzn: do 6,4 mg/100ml Hiperurykemia: powyżej 6,4mg/100ml  

NAUCZ SIĘ ŻYĆ Z ARTRETYZMEM

Artretyzm jest nieuleczalny, ale działanie zapobiegawcze może znacznie zwolnić przebieg choroby i sprawić, że życie pacjenta na co dzień będzie łatwiejsze. Przede wszystkim podstawą są leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi. To je przepisze lekarz po potwierdzeniu diagnozy. Nie obejdzie się jednak bez diety niskopurynowej. Puryny to podstawowy element budulcowy każdej żywej komórki. Dużą ich ilość zawierają produkty zwierzęce, szczególnie bogate w białko i tłuszcze nasycone. Należy je ograniczać dla naszego dobra. Podczas artretyzmu należy odchudzać się rozsądnie. Nie należy przeprowadzać głodówek, a każda redukcja masy ciała powinna być skonsultowana z dietetykiem dla naszego dobra. Warto również podkreślić, że podczas choroby należy utrzymywać prawidłową masę ciała, ponieważ każdy nadmiar prowadzi do deformacji kości i stawów. Należy wypijać ponad dwa litry wody, aby wypłukiwać kwasy z organizmu, rozpuszczać je i ułatwić ich wydalanie. Warto uprawiać mimo wszystko aktywność fizyczną oraz zachować higieniczny styl życia.

Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości  

CO MOGĘ JEŚĆ PODCZAS DNY MOCZANOWEJ? DEKALOG ARTRETYKA.

Spokojnie, dna moczanowa nie oznacza wegetarianizmu i picia samej wody. Na pewno warto skonsultować się z dietetykiem, który pokaże Ci, ile możliwości daje Ci twoja choroba. Warto w swoje życie wprowadzić kilka prostych zasad, które dużo ułatwią i pozwolą ustabilizować stan zdrowia.

Pij dużo wody. Możesz urozmaicić dietę w płyny tj. kawa, herbata i kakao.

Zrezygnuj z alkoholu. Dozwolony tylko okazjonalnie i w małych ilościach (może nasilać stan zapalny) - zobacz: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm?.

Jedz dużo warzyw i owoców. Nie bój się orzechów i grzybów – nie podnoszą puryn, a sos kurkowy niejednokrotnie urozmaici Ci potrawy.

Jedz dużo zup bez wywarów mięsnych. Przypomnij sobie jak smakuje barszcz czerwony.

Jedz dużo serów dobrej jakości i twarogów.

Unikaj wędlin. Spróbuj past warzywnych, masła z czosnkiem czy ziołami oraz twarożków.

Wybieraj chude mięso. Duś je w dużej ilości warzyw, gotuj w wodzie czy na parze.

Piecz w folii.

Unikaj cukru. Nie dla Ciebie inne słodkie zamienniki.

Nie musisz unikać ziemniaków czy klusek. A ich smak urozmaić sosem jogurtowym czy wyżej wspomnianym na bazie kurek.

soup-570922_1920

Jak widać dna moczanowa to nie wyrok. Jesteśmy w stanie osłabić przebieg choroby. Niestety staje się częścią nas, a więc musimy ją zaakceptować i nauczyć się z nią żyć. Jeżeli jednak chcesz ograniczyć mięso w diecie, poczytaj o fleksitarianizmie

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Kornelia Witkowska
Specjalizacje:
Vege
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!