CZY ISTNIEJE DIETA NA POROST WŁOSÓW ?
Data publikacji: Sept. 30, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

CZY ISTNIEJE DIETA NA POROST WŁOSÓW ?

Szybki porost włosów i ich duża ilość na głowie to marzenie niejednej osoby. Niektórzy twierdzą, że istnieje dieta, która przyspiesza wyczekiwany proces. Czy faktycznie to co spożywamy może mieć większy wpływ na uzyskanie „bujnej czupryny” niż używanie drogich szamponów i odżywek?

Włos jest to zrogowaciały wytwór naskórka, o nitkowatym kształcie, który występuje u ssaków na ich powierzchni skóry. Wytwór ten zbudowany jest z keratyny i rośnie w tempie około 1 cm na miesiąc.  Według fryzjerów, odpowiednio dbając o swoje włosy, pielęgnując je, stosując odpowiednie kosmetyki i zmieniając swoje nawyki żywieniowe możemy przyspieszyć wzrost włosa nawet o 0,5 cm.

Zobacz również: Domowe spa - produkty spożywcze na twarzy

BŁĘDY ŻYWIENIOWE WPŁYWAJĄCE NEGATYWNIE NA STAN WŁOSÓW

Szybki styl życia, brak czasu na przygotowanie domowych posiłków, zajadanie się produktami nazywanymi „śmieciowym jedzeniem” niekorzystnie wpływa na stan włosów. Oto kilka przykładów tego co w naszym codziennym jadłospisie może negatywnie odbijać się na naszym wyglądzie, także włosach: wypijanie dużej ilości kawy i herbaty oraz częste sięganie po napoje alkoholowe, zajadanie się produktami bogatymi w  tłuszcze nasycone, kwasy tłuszczowe  trans,  cukier prosty.

DIETA NA WZMOCNIENIE WŁOSÓW I PRZYSPIESZENIE ICH POROSTU

Uważa się, że spożywanie niektórych produktów regularnie może przyspieszać porost włosów. Należą do nich, m.in.:

nasiona lnu (dodawane do jogurtu lub sałatek)

olej lniany lub olej z wiesiołka (dodawany do sałatek lub pieczywa)

drożdże

tran, tłuste ryby morskie (np. łosoś) - zobacz: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka

wypijanie naparów ze skrzypu polnego lub pokrzywy

produkty bogate w jod

Istnieją także składniki diety, które wpływają na zdrowie włosów, a w konsekwencji przyczyniają się do przyspieszenia ich porostu. Zaliczają się do nich, np.:

biotyna (możemy znaleźć ją w orzechach, nasionach słonecznika, drożdżach)

kwas pantotenowy (znajdujący się, m.in. w rybach, produktach pełnoziarnistych)

ryboflawina (jej źródła to np. nabiał, mleko, suche nasiona roślin strączkowych)

kwas foliowy (źródłem w diecie są przede wszystkim warzywa zielonolistne)

witamina A i E

witamina C (organizm czerpie ją m.in. z natki pietruszki, żurawiny, porzeczek, cytrusów)

siarka (znajdująca się m.in. w mięsie, mleku, czosnku)

krzem (jego źródła to np. płatki owsiane, warzywa)

cynk (zarodki pszenne, otręby pszenne i żytnie, pestki dyni, płatki owsiane)

żelazo (mięso, wątróbka, tymianek, bazylia suszona, otręby pszenne, zarodki pszenne, kakao, pestki dyni)

woda – odpowiednie nawodnienie organizmu

Niedobór, któregoś z ww. składników może odbijać się na zdrowiu, w tym także na włosach, które mogą stać się kruche, łamliwe i wypadać. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze, stosowanie diety urozmaiconej, prawidłowo zbilansowanej zapewnia nam utrzymanie w zdrowiu całego organizmu, także „bujnej czupryny”. Dzięki składnikom jakie znajdziemy w pełnowartościowych produktach, warzywach i owocach nasze włosy nie tylko staną się błyszczące i sprężyste, ale także będzie ich więcej.

Niestety w przypadku łysienia, dieta może okazać się mało skuteczna. Wtedy należy szukać pomocy u specjalistów, którzy doradzą w jaki sposób można poradzić sobie z niechcianym procesem utraty włosów.

W zasadzie nie istnieje ściśle określona dieta na porost włosów, istotne okazuje się zadbanie o dobór odpowiednich składników diety i nie dopuszczanie do wystąpienia niedoborów witamin i składników mineralnych w jadłospisie.

INNE SPOSOBY MOGĄCE PRZYSPIESZYĆ POROST WŁOSÓW

Okazuje się, że zwiększenie ukrwienia w okolicy głowy, może odżywiać cebulki włosów i przyspieszać ich porost. Praca na powięzi jest jednym z takich rozwiązań, warto skorzystać z konsultacji u osteopaty. Dodatkowo, należy zadbać o aktywność fizyczną i starać się regularnie uprawiać jakiś ulubiony sport.

Stosowanie maseczek z naturalnych produktów, zaufany fryzjer pomoże nam dobrać odpowiednią specjalistyczna pielęgnację.

 

Piśmiennictwo:

Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów M Szklarczyk, A Goździalska, J Jaśkiewicz - 2012 - repozytorium.ka.edu.pl

Wlasciwosci przeciwutleniajace wybranych herbatek bedacych suplementami diety M Sielicka, B Pacholek, A Zagórska - … Nauka Technologia Jakość, 2010 - yadda.icm.edu.pl

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Bartosz Wawak
Specjalizacje:
Cukrzyca
Sport
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!