EKSPRESOWE ROZWIĄZANIA BEZ GLUTENU
Gotowanie bez glutenu nie powinno zajmować więcej czasu i uwagi niż przygotowywanie posiłków na zwykłej diecie. Często jednak pojawiają się problemy: czym zastąpić pieczywo? Co „na szybko” mogę zjeść na mieście? Poniżej lista propozycji produktów i rozwiązań, które ułatwią codzienne życie na diecie bezglutenowej.
SZYBKIE GOTOWANIE BEZ GLUTENU
Często bazą na diecie bezglutenowej są różne kasze: jaglanka, ryżanka, owsianka (wybierz płatki owsiane bezglutenowe). Dobrym pomysłem na skrócenie czasu przygotowywania np. śniadań jest stosowanie płatków instant. Na rynku są dobrej jakości płatki jaglane instant, jest nawet kasza gryczana instant! W przypadku płatków owsianych dobrym sposobem jest zalanie ich gorącą wodą np. na noc albo wrzątkiem przed samym gotowaniem, by uzyskać szybki posiłek.
Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni
STOSUJ BEZGLUTENOWY POPPING
Zboża ekspandowane, czyli tak zwany popping to jedno z najszybszych i najwygodniejszych rozwiązań. Na rynku znajdziemy ekspandowane proso, amarantus lub bezglutenowe musli z dodatkiem „dmuchanych” ziaren. Mają one jeszcze jedną dużą zaletę: krótki skład. Najczęściej jest to albo samo ziarno, albo ziarno z dodatkiem melasy lub miodu i ewentualnie owoców. W porównaniu ze składami standardowych musli to świetne i zdrowe rozwiązanie. Poza tym popping można zastosować nie tylko jako dodatek do jogurtu, ale też „węglowodanową” wkładkę do koktajlu, zupy czy sałatki. Dzięki temu danie będzie nie tylko dawało więcej energii, ale też zostanie wzbogacone o różne składniki mineralne.
KANAPKI TO NIE JEDYNE ROZWIĄZANIE
Wiadomo, że kanapka kojarzy się z szybkim i łatwym posiłkiem. Na diecie bezglutenowej często jednak trzeba ograniczyć spożywanie pieczywa ponieważ to dostępne na rynku ma zwykle nienajlepszy skład, a pieczenie bywa czasochłonne. Poza tym chleb dobrej jakości z bezglutenowej piekarni jest po prostu drogi. Co zamiast chleba? Szybkim rozwiązaniem są placuszki z naturalnie bezglutenowych mąk, które można przygotować w 10 minut. Dla amatorów słodkich śniadań proponuję jaglankę, ryżankę, owsiankę. Dobrym I szybkim rozwiązaniem będzie też koktajl z dodatkiem płatków owsianych bezglutenowych lub zbóż ekspandowanych. I jeszcze jedna rada…
ZAWIJAJ!
Papier ryżowy to genialny produkt w który możesz zawinąć prawie wszystko. W wersji bardziej czasochłonnej mogą to być świetne farsze z makaronu ryżowego i warzyw. W wersji ekspresowej np. makaron ryżowy z masłem orzechowym i bananem. Albo po prostu ryż z warzywami który został z obiadu. Albo pokrojone w słupki kawałki marchewki i ogórka z kurczakiem i sałatą z awokado. Takie rulony z papieru ryżowego szybko się robi i łatwo transportuje dlatego są świetną propozycją do pracy. I pamiętajmy, że zimny ryż i makaron są bogate w skrobię oporną, co jest świetną pożywką dla naszych dobrych bakterii jelitowych!
CO NA MIEŚCIE?
Kiedy głód dopada na mieście albo w trasie najtrudniej oprzeć się sięgnięciu po kanapkę czy pyszną drożdżówkę. W idealnym świecie powinniśmy mieć bezglutenową przekąskę ze sobą, ale w normalnym życiu trudno zawsze mieć przy sobie bezglutenowe spring rollsy. Dlatego kiedy dopada nas głód i mamy chwilę, żeby usiąść, warto poszukać miejsca, które serwuje na przykład sałatki albo zupy. Jeśli w okolicy jest wegańska restauracja spora szansa, że mają w menu coś bez glutenu. Gorzej, jeśli musimy zjeść coś w biegu. Wtedy można spróbować oszukać głód koktajlem owocowym lub owocowo – warzywnym albo po prostu owocami. Można tu poszukać pozytywów diety eliminacyjnej: unikanie glutenu powoduje, że ograniczamy kompulsywne kupowanie przekąsek typu bułka z serem.
Zobacz również: Mąka bezglutenowa - z bananów, teff, czy batatów?
Wykorzystane zdjęcia i infografika pochodzą ze strony: Dieta Eliminacyjna