GUMA DO ŻUCIA – SPRAWDŹ CO TRAFIA DO TWOICH UST
Data publikacji: 23 listopada 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

GUMA DO ŻUCIA - SPRAWDŹ CO TRAFIA DO TWOICH UST

Początków gumy do żucia można szukać już w czasach Azteków i Majów, którzy produkowali ją z soków drzewa rosnącego w lasach tropikalnych. Na przestrzeni wieków guma do żucia uległa wielu zmianom, w wyniku których z zagęszczonej żywicy, słodkich traw, liści, czy wosku zmieniła się w listki oraz drażetki o wielu barwach i smakach. Jest to produkt spożywczy, który towarzyszy nam na co dzień. Wobec tego warto przyjrzeć się jej składowi i sprawdzić co trafia do naszych ust!

GUMA DO ŻUCIA POD LUPĄ

Zabierzmy się do analizy jej składu.

GUMA DO ŻUCIA O SMAKU MIĘTOWYM BEZ CUKRU (ZAWIERA SUBSTANCJE SŁODZĄCE)

Składniki: substancje słodzące (sorbitole, ksylitole, maltitole, aspartam), baza gumowa, aromaty, substancja zagęszczająca (guma arabska), barwniki (dwutlenek tytanu), stabilizator (glicerol), emulgator lecytyny (z soi), substancja glazurująca (wosk carnauba), przeciwutleniacz (E321)

Aspartam (E951): substancja złożona z aminokwasów asparaginy, fenyloalaniny oraz alkoholu metylowego. Aspartam to bardzo kontrowersyjny składnik żywności, ponieważ pomimo zakwalifikowania go do substancji nieszkodliwych pojawia się wiele sygnałów mówiących o tym, że jego spożycie może mieć związek z nowotworami, zaburzeniami widzenia, bólami głowy, rozdrażnieniem, czy nadpobudliwością. Powinny na niego uważać osoby chorujące na fenyloketonurię (zobacz również: Produkty przyprawiające o ból głowy - na co uważać przy migrenach).

Sorbitol (E420): substancja należąca do grupy polioli, czyli alkoholi cukrowych. Występuje naturalnie w owocach. Uznana za substancję nieszkodliwą, jednak w nadmiernych ilościach może wykazywać działanie przeczyszczające. Jeśli produkt zawiera ponad 10% sorbitolu musi zawierać informację – "przy nadmiernym spożyciu może działać przeczyszczająco".

Ksylitol (E967): substancja należąca do grupy polioli, czyli alkoholi cukrowych. Występuje naturalnie, m.in. w owocach i warzywach, a także w drewnie brzozowych, z którego pozyskiwana jest najczęściej (stąd nazwa „cukier brzozowy”). Słodycz ksylitolu jest równa sacharozie (czyli białemu cukrowi), lecz dostarcza on o 40% kcal mniej. Ksylitol zalecany jest osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ jego znaczna część rozkładana jest bez udziału insuliny. Ksylitol posiada również właściwości przeciwpróchnicze. Jednak spożyty w zbyt dużych ilościach może działać przeczyszczająco dlatego jeśli produkt zawiera ponad 10% ksylitolu musi zawierać informację ostrzegającą o tym (tak jak w przypadku sorbitolu).

Guma arabska (E414): naturalna substancja pozyskiwana z drzew rosnących w Afryce. Zaliczana jest do substancji nieszkodliwych, ale powinny uważać na nią osoby chorujące na astmę, ponieważ może zaostrzyć objawy choroby.

Dwutlenek tytanu (E171): barwnik o właściwościach wybielających. Dopiero w latach 90. został uznany za substancję bezpieczną pomimo tego, że wcześniej jego dodawanie do żywności było w Polsce zakazane. Dwutlenek tytanu został określony przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako substancja, która prawdopodobnie może być rakotwórcza.

Glicerol (E422): związek otrzymywany syntetycznie, posiadający właściwości wiążące, emulgujące i pomagające osiągnąć odpowiednią wilgotność produktu. Został uznany za bezpieczny, jednak może osłabiać koncentrację. Nie jest polecany osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ może powodować wahania stężenia glukozy we krwi.

Lecytyna sojowa (E322): emulgator, substancja dodawana do wielu produktów spożywczych. Uważana za bezpieczną. Należy jednak wspomnieć, że większość soi, z której pozyskiwana jest lecytyna sojowa pochodzi z upraw GMO. Ważną informacją dla osób, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego jest fakt, że do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

Wosk carnauba (E903): substancja naturalna, którą pozyskuje się z palmy woskowej. Jej dodatek ma na celu nabłyszczenie powierzchni produktu. Wosk carnauba został uznany za substancję nieszkodliwą, choć w rzadkich przypadkach może wywołać alergię.

Przeciwutleniacz (E321) - butylohydroksytoluen: substancja wytwarzana sztucznie, która u osób wrażliwych może powodować pękanie kącików ust. Stosowana w dużych ilościach zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby, a także może powodować wystąpienie symptomów pseudo - alergicznych. Nie można dodawać jej do produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci.

NATURALNE PRODUKTY, KTÓRE MOGĄ ZASTĄPIĆ GUMĘ DO ŻUCIA!

Po sprawdzeniu składu gum do żucia wiemy już co razem z nimi trafia do naszych ust. Oprócz tego, że odświeżają nasz oddech zawierają też wiele substancji, które nie są korzystne dla naszego zdrowia. W związku z tym warto rozważyć zastosowanie naturalnych produktów, które bez dużej szkody dla organizmu odświeżą nasz oddech równie skutecznie co gumy. Należą do nich, m.in.:

liście mięty,

korzeń imbiru,

goździki,

woda z cytryną,

napar z kopru włoskiego.

Zobacz również: Nieświeży oddech? - Zmień dietę!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!