MORINGA OLEJODAJNA – HIT CZY KIT?
Wiele roślin pochodzących z Indii zyskało popularność na całym świecie, przede wszystkim ze względu na swoje fantastyczne właściwości prozdrowotne. Jednym z przykładów jest drzewo Moringa, z którego pozyskiwane surowce (kwiaty, kora, liście), włącza się do listy superżywności - superfoods (przez wielu określane „ajurwedyjskim superfood”). W miejscu, z którego pochodzi Moringa Olejodajna, określa się owe drzewo jako „cudowne”, a nawet „drzewo życia”. O wyjątkowych właściwościach tej rośliny wiadomo od dawna. Do tej pory, w medycynie ludowej, wykorzystuję się ją w terapii wielu schorzeń. Co na to medycyna konwencjonalna? Czy warto sięgać po ten superfood? Jakie korzyści przyniesie nam włączenie Moringa do diety i czy jest to zupełnie bezpieczne?
Moringa olejodajna (łac. Moringa oleifera) to drzewo, które osiąga wysokość nawet do 10 m, a jego korona jest nieregularnych kształtów. Liście tej rośliny, osiągają nawet do 60 cm długości. Owoce, jakie wydaj drzewo są zielone o wydłużonym i żebrowanym kształcie, są spożywane dopiero po wcześniejszej obróbce termicznej (najczęściej ugotowaniu). Korzenie Moringa smakują jak chrzan, dlatego też, niektórzy nazywają tę roślinę „drzewem chrzanowym”.
Zobacz również: Węgiel aktywny - bezpieczny nowy trend?
MORINGA OLEJODAJNA– WŁAŚCIWOŚCI I WYKORZYSTANIE NIE TYLKO W KUCHNI!
Moringa olejodajna ze względu na swój drogocenny skład, jest wykorzystywana nie tylko przez dietetyków, ale także w innych dziedzinach życia, poza żywieniem. Oto przykłady jej wykorzystania:
kosmetologia – pozyskiwany z ziaren owoców Moringa olej, wykorzystuje się nie tylko w gastronomii, ale także w kosmetyce do pielęgnacji skóry.
energia odnawialna – biopaliwo, wytwarzane z całej rośliny.
rolnictwo – „odpadki”, jakie uzyskuje się podczas produkcji różnych rzeczy z surowców Moringa, mogą być wykorzystywane jako forma ekologicznego nawozu.
dietetyka, gastronomia:
źródło białka (zwiera go nawet 2 razy więcej od soi);
surowce pozyskiwane z Moringa zawierają także witaminy (m.in. witaminę A, E, C) i składniki mineralne (żelazo, wapń, potas, chrom, mangan). Jednak Moringa najbardziej zaskakuje swoim bogactwem w bor (ok. 30 mg/100g produktu);
korzenie moringa wykazują właściwości antybakteryjne;
w medycynie niekonwencjonalnej, roślinie Moringa przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości, m.in. przeciwzapalnych, oczyszczających organizm z toksyn, zmniejszających poziom cholesterolu we krwi, ciśnienia oraz cukru, wspomagających odchudzanie, oraz usprawniających układ ruchu. Jednak czy to działanie „na wszystko” – jest oparte dowodami naukowymi? Faktycznie, ze względu na zawartość w Moringa określonych witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, można przypuszczać, że ta roślina ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i może poprawiać funkcjonowanie układu krążenia oraz wpływać na profil lipidowy czy gospodarkę węglowodanową. Jednak nadal jest mało badań potwierdzających słuszność tych przypuszczeń, wymagane jest przeprowadzenie większej ich liczby by móc stwierdzić z pewnością, że to roślina w 100% przydatna w terapii np. nadciśnienia tętniczego krwi (zobacz: Stan zapalny - Top 10 produktów, które z nim walczą).
farmakologia – liście, kora, kwiaty to surowce wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne do produkcji określonych leków.
inne – oczyszczanie wody przy użyciu ziaren Moringa, które wykazują właściwości antybakteryjne.
NA ZAKUPACH - NATURALNY SUPLEMENT DIETY
W Polsce, roślinę Moringa można zakupić w postacie sproszkowanej. Ten zielony proszek, określany jest przez sprzedawców jako naturalny suplement diety. Jednak zanim zdecydujemy się na jego zakup, warto skonsultować się wcześniej z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem, czy jest to dla nas bezpieczne i czy istnieje w ogóle potrzeba/sens stosowania Moringa.
Jeżeli już zdecydujemy się na zakup Moringa, warto upewnić się, że:
Kupujemy produkt w 100% składający się z rośliny Moringa – bez dodatków barwników, wypełniaczy itp.
Jeżeli kupujemy formę sproszkowaną Moringa, należy zwrócić uwagę na datę przydatności. Im dłużej produkt stoi na półce tym mniej ma w sobie drogocennych właściwości.
Najlepiej korzystać ze świeżych liści, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości można skorzystać z suszonych, w formie proszku lub w kapsułkach.
Z jakiego kraju pochodzi produkt, kto jest jego producentem, czy są opisane na opakowaniu wszystkie istotne dla konsumenta dane.
LIŚCIE MORINGA W KUCHNI
W krajach takich jak Afryka czy Azja, Moringa Olejodajna, a właściwie jej liście są zjadane tak jak u nas szpinak.
Jeżeli zakupimy Moringa w postaci kapsułki, skazani będziemy na jej połykanie. Jednak gdy sięgniemy po proszek, pozostaje nam jego rozpuszczenie w wodzie i wypijanie lub dodawanie do:
Koktajli
Jogurtów
Owsianek
Soków
Sałatek
Zup
Zobacz również: Złote mleko - kurkuma z mlekiem w medycynie ajurwedyjskiej
PRZECHOWYWANIE
Część produktu jaką nie zużyjemy, należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Warto zadbać o to by pudełko z proszkiem Moringa lub kapsułkami, znajdowało się w pomieszczeniu, w którym produkt nie będzie narażony na działanie wysokiej temperatury, wilgoci lub światła. Pamiętając o ty by samo pudełko, za każdym razem, było szczelnie zamknięte.
CZY WARTO SIĘGAĆ PO LIŚCIE MORINGA?
Z pewnością wprowadzając każdy nowy produkt do diety, zwłaszcza tak „egzotyczny” dla nas w Polsce, warto skonsultować się ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem) czy jest to dla nas bezpieczne. Jeżeli okaże się, że nie ma przeciwwskazań, to można spróbować nowy produkt. Jednak czy faktycznie warto zachwycać się czymś, co musi do nas trafić z odległych krajów? W dodatku, podczas tak długiego transportu, tracąc swoje właściwości, nie wspominając już o formie w jakiej my w Polsce możemy najczęściej zakupić Moringa. Czy naszym produktom roślinnym, sezonowym, regionalnym czegoś brakuje? Czytając poprzednie artykuły, nie raz można by stwierdzić, ze nasze rodzime produkty są bogatsze, w niektóre z witamin czy składników mineralnych jakie znajdują się w Moringa. Jednak decyzję każdy musi podjąć sam. Czasami może warto spróbować czegoś nowego, ale nie odtrącając przy tym rodzimych „skarbów”.
Zobacz również: Superfood na co dzień - jakie produkty w diecie zaliczane są do super żywności?
PIŚMIENNICTWO:
Ghasi, S., E. Nwobodo, and J. O. Ofili. "Hypocholesterolemic effects of crude extract of leaf of Moringa oleifera Lam in high-fat diet fed Wistar rats." Journal of ethnopharmacology 69.1 (2000): 21-25.
Siddhuraju, Perumal, and Klaus Becker. "Antioxidant properties of various solvent extracts of total phenolic constituents from three different agroclimatic origins of drumstick tree (Moringa oleifera Lam.) leaves." Journal of agricultural and food chemistry 51.8 (2003): 2144-2155.
Fahey, Jed W. "Moringa oleifera: a review of the medical evidence for its nutritional, therapeutic, and prophylactic properties. Part 1." Trees for life Journal 1.5 (2005): 1-15.
Anwar, Farooq, et al. "Moringa oleifera: a food plant with multiple medicinal uses." Phytotherapy research 21.1 (2007): 17-25.
Ndabigengesere, Anselme, K. Subba Narasiah, and Brian G. Talbot. "Active agents and mechanism of coagulation of turbid waters using Moringa oleifera." Water research 29.2 (1995): 703-710.
Cáceres, Armando, et al. "Pharmacologie properties of Moringa oleifera. 2: Screening for antispasmodic, antiinflammatory and diuretic activity." Journal of Ethnopharmacology 36.3 (1992): 233-237.
Ndabigengesere, Anselme, and K. Subba Narasiah. "Quality of water treated by coagulation using Moringa oleifera seeds." Water research 32.3 (1998): 781-791.
Makkar, H. P. S., and K. Becker. "Nutrional value and antinutritional components of whole and ethanol extracted Moringa oleifera leaves." Animal feed science and technology 63.1 (1996): 211-228.