KULINARNY SAVOIR VIVRE – NIE TYLKO NAKRYCIE STOŁU
Data publikacji: March 6, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

KULINARNY SAVOIR VIVRE - NIE TYLKO NAKRYCIE STOŁU

Savoir vivre to określenie, które wywodzi się z języka francuskiego ze słów „savoir”, czyli „wiedzieć” oraz „vivre”, czyli „żyć”, „znajomość życia”. Savoir vivre można opisać jako ogłada, znajomość reguł grzecznościowych, form towarzyskich oraz zwyczajów. Savoir vivre jest użyteczny w wielu aspektach życia i z pewnością znajomość jego zasad może w dużej mierze uchronić nas przed wieloma „wpadkami”. Dotyczy, m.in. sposobu ubioru (tzw.”dress code”), komunikacji, czy zachowania się w poszczególnych sytuacjach. Można wyróżnić także „kulinarny” savoir vivre, czyli zbiór zasad dotyczących odpowiedniego podawania oraz nakrywania do stołu, jedzenia, czy picia.

STOLICZKU NAKRYJ SIĘ!

Czysty stół to podstawa! Bardzo ważną rzeczą jest zadbanie o estetyczne nakrycie stołu, ponieważ niedbałość w tej kwestii może skutecznie zmniejszyć apetyt gości i sprawić, że długie rozmowy biznesowe, czy towarzyskie prowadzone przy nim będą mniej przyjemne. Przede wszystkim należy zadbać o to, by stół był czysty. Nie dopuszczalna jest obecność okruchów, plam, czy innych pozostałości po poprzednich posiłkach. Jeśli na stół kładziemy obrus musimy sprawdzić, czy jest czysty, nie ma na nim żadnych plam, przebarwień, czy dziurek. Nie pomoże tu z pewnością „zastawianie ubytków” pod postacią położenia, np. naczyń w miejscu plamy. Gdy nasz stół spełnia warunek czystości możemy zadbać o dodatkowe względy estetyczne i pokusić się o dekorację za pomocą kwiatów, czy świec. Musimy jednak pamiętać, że przesyt w tym przypadku nie jest wskazany i zbyt duża ilość dekoracji może dać odwrotny skutek od zamierzonego. Warto pamiętać również o tym, że dekoracje powinny być ustawione tak, by nie utrudniały nam rozmowy, czy sięgania po potrawy/napoje znajdujące się na stole.

TALERZE, SZTUĆCE, SZKLANKI, KIELISZKI...GDZIE, CO I JAK?

Odpowiednie nakrycie stołu stanie się łatwiejsze jeśli wcześniej weźmiemy pod uwagę to, jakie potrawy i napoje będziemy serwować i w jakiej kolejności będą one podawane. Jak odpowiednio ułożyć talerze, sztućce, szklanki i kieliszki na stole?

Sztućce: zarówno po prawej, jak i lewej stronie nakrycia nie powinno znajdować się ich zbyt dużo (najlepiej jeśli nie będzie ich więcej niż trzy po każdej stronie). Po prawej stronie kładziemy sztućce trzymane prawą ręką, a po lewej te trzymane lewą ręką. Układamy je zgodnie z kolejnością korzystania. Oznacza to, że na skraju nakrycia kładziemy sztućce, z których będziemy korzystać w pierwszej kolejności, a te, z których będziemy korzystać przy ostatnim posiłku kładziemy najbliżej talerzy. Wyjątkiem będą sztućce używane do jedzenia deseru, które układamy nad nakryciem - widelec tak, by trzonkiem zwrócony był w lewą stronę, a łyżkę tak, by jej trzonek skierowany był w prawą stronę.

Talerze: kładziemy je w centralnym miejscu, tak by na samym dole znajdował się największy talerz przeznaczony do dania głównego. Na nim kładziemy mniejszy talerz przeznaczony do zakąsek, a na samej górze talerz na zupę. Po lewej stronie nakrycia możemy położyć mały talerz do pieczywa, na którym powinien znaleźć się również nóż do masła. Po lewej stronie nakrycia lub na talerzu zakąskowym należy położyć serwetkę.

Szklanki i kieliszki: szklanki i kieliszki układamy po prawej stronie nakrycia, tak by znajdowały się nad sztućcami. Układanie zaczynamy na wysokości noża do dania głównego, który znajduje się najbliżej talerzy i układamy szkło w „trójkąt” lub w „linię”. Robimy to w następującej kolejności: szklanka do wody, kieliszek do szampana, kieliszek do białego wina, kieliszek do czerwonego wina i na końcu kieliszek do sherry. Jeśli chodzi o filiżanki do kawy i herbaty to układamy je również po prawej stronie nakrycia pomiędzy kieliszkami, a sztućcami.

Kolejność serwowania dań: na samym początku serwuje się przystawki zimne, następnie przystawki gorące, zupy, mięsa oraz ryby, sery, desery, owoce. Na końcu podajemy kawę i herbatę.

ZŁOTE ZASADY ZACHOWANIA PRZY STOLE

Niestety nawet nienagannie nakryty stół nie pomoże, jeśli nasze zachowanie przy stole będzie naganne. Jakie są „złote zasady” zachowania się przy stole, których powinniśmy przestrzegać? Czego nie powinno się robić przy stole?

Przed rozpoczęciem posiłku rozłóżmy na naszych kolanach płócienną serwetkę, aby uchronić  ubrania przed ewentualnym poplamieniem. Po zakończeniu posiłku połóżmy ją po prawej stronie nakrycia.

Nie rozpoczynajmy jedzenia dopóki wszystkie osoby nie będą miały swoich porcji na talerzach!

Nie bawmy się sztućcami, nie kładźmy łokci na stole, siedźmy prosto.

Nakładajmy potrawy jedynie przy użyciu łyżki lub widelca. Noża używajmy jedynie do krojenia potraw ewentualnie do pomocy przy nakładaniu jedzenia na widelec.

Nie wkładajmy do ust zbyt dużych kawałków jedzenia, ani nie nabierajmy na łyżkę zbyt dużej ilości zupy.

Nie mówmy z pełnymi ustami, nie mlaskajmy, nie dmuchajmy na potrawy w celu ich ostudzenia.

Zachowajmy porządek na naszym talerzu, nie rozrzucajmy kawałków potraw wokół talerza.

Nie używajmy telefonu komórkowego podczas posiłku.

Po zakończonym posiłku nie „czyśćmy” talerza z resztek jedzenia, czy sosów za pomocą kromki chleba.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!