UZALEŻNIENIE OD ODCHUDZANIA – KIEDY DIETA STAJE SIĘ NAŁOGIEM
Data publikacji: 17 lipca 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

UZALEŻNIENIE OD ODCHUDZANIA - KIEDY DIETA STAJE SIĘ NAŁOGIEM

Uzależnienie najczęściej kojarzone jest z alkoholem, papierosami, czy narkotykami jednak uzależnienie od substancji psychoaktywnych w XXI wieku coraz częściej wypierane jest przez uzależnienia behawioralne, czyli uzależnienia od wykonywania pewnych czynności. Może to być np. uzależnienie od hazardu, robienia zakupów, czy grania w gry komputerowe. Może być to również uzależnienie od odchudzania, które w czasach kultu szczupłej, wysportowanej sylwetki przybiera coraz większą skalę.

Zobacz również: Tabletki odchudzające vs zbilansowana dieta

CZYNNOŚCI, KTÓRE UZALEŻNIAJĄ  - CZYM SĄ ZABURZENIA BEHAWIORALNE?

Uzależnienie behawioralne to najprościej mówiąc czynności wykonywane w niekontrolowany sposób, pod wpływem nie dającego się opanować silnego, wewnętrznego przymusu, niosące za sobą szkody dla osoby uzależnionej oraz jej otoczenia. W oficjalnych klasyfikacjach w tej grupie uzależnień znajdziemy wyłącznie uzależnienie od hazardu jednak czynności, od których możemy się uzależnić jest znacznie więcej. Mówi się, że to właśnie uzależnienia behawioralne, a nie uzależnienia od substancji psychoaktywnych są „plagą XXI wieku”. Problem wydaje się na tyle poważny, że został dostrzeżony przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, które w 2013 roku potwierdziło istnienie uzależnień behawioralnych i włączyło jedno z nich (uzależnienie od hazardu) od kategorii zaburzeń i nałogów. Jednak na hazardzie lista tego typu uzależnień się nie kończy, więc można spodziewać się, że oficjalne dołączenie do wspomnianej listy innych czynności będzie tylko kwestią czasu. W czasach kultu szczupłej sylwetki szczególnym zagrożeniem może okazać się uzależnienie od odchudzania, kryjące się pod pojęciem permareksja.

Zobacz również:

Uzależnienie od cukru - jak sobie z nim poradzić?

Bulimia - wprowadzenie w zagadnienie, cz.1.

KIEDY ODCHUDZANIE STAJE SIĘ NAŁOGIEM - PERMAREKSJA

Pewnie każdy z nas bez problemu wymieniłby, choć jedną osobę, która „wiecznie jest na diecie”. Może nawet sami należymy do osób, które stale eksperymentują z różnymi dietami i skrupulatnie liczą ilość spożywanych kalorii. Jeśli faktycznie borykamy się z nadmiernymi kilogramami osiągnięcie prawidłowej masy ciała jest jak najbardziej wskazane. Środkiem do tego celu nie powinno być jednak odchudzanie się za pomocą popularnych i restrykcyjnych diet, lecz współpraca z doświadczonym dietetykiem, który za pomocą zmiany nawyków żywieniowych pomoże nam w realizacji tego celu. Niestety w czasach nieograniczonego dostępu do informacji odchudzanie podejmujemy często na własną rękę stosując się do zaleceń z niesprawdzonych źródeł. Metod na odchudzanie jest tak wiele i są one tak różnorodne, że często nie kończy się na stosowaniu jednej, ponieważ zaczynamy odkrywać kolejne, coraz skuteczniejsze w naszym wyobrażeniu sposoby na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Do tego z każdej strony atakują nas obrazy smukłych, wysportowanych ciał, więc odczuwamy coraz większą presję, by im dorównać. Jest to prosta droga do tego, by uzależnić się od odchudzania. Permareksja dotyka najczęściej kobiety, szczególnie te o niskim poczuciu wartości i bardzo ambitne, którym odchudzanie przynosi poczucie satysfakcji, kontroli nad własnym ciałem, a także sprawia, że czują się silniejsze i dowartościowane. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić, jakie są kryteria rozpoznania uzależnienia od danej czynności, czyli w tym przypadku od odchudzania się?

1. Odchudzanie jest dla nas najważniejsze, dominuje nad pozostałymi czynnościami. Całe nasze życie zaczyna kręcić się wokół tego, że jesteśmy na diecie.

2. Odchudzanie decyduje o naszym nastroju - daje nam poczucie satysfakcji i euforii.

3. Nasze zachowania przybierają na częstotliwości i intensywności.

4. W momencie, gdy niemożliwe jest odchudzanie się, bo, np. jemy poza domem, jesteśmy na wakacjach, nie mamy dostępu do wagi itd. pojawiają się u nas "objawy odstawienia", czyli najczęściej negatywne emocje, takie jak smutek, czy złość.

5. W wyniku naszego zachowania pojawia się konflikt na linii my-nasze najbliższe otoczenie (rodzina, znajomi), my-nasze codzienne aktywności (np. nauka, praca), pojawiają się również trudności w kontaktach interpersonalnych.

Zobacz również: Bigoreksja - zaburzone postrzeganie muskulatury

UZALEŻNIENIE OD ODCHUDZANIA - NIEBEZPIECZNE KONSEKWENCJE

Biorąc pod uwagę modę na zdrowy styl życia, coraz więcej osób stosuje różnego typu diety. W związku z tym, że jest to tak powszechne zjawisko, problem permareksji może zostać zbagatelizowany. Bardzo ważne jest jednak, by nie lekceważyć tego problemu, ponieważ uzależnienie od odchudzania niesie za sobą wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Czym grozi nam uzależnienie od odchudzania? Bardzo niebezpieczną konsekwencją może być doprowadzenie do rozwoju anoreksji (zobacz: Anoreksja - zabójcza przyjaciółka). To jednak nie koniec, ponieważ ciągłe odchudzanie to często znaczne restrykcje żywieniowe, które powodują niedobory energii, a także makro i mikroskładników. Z takimi niedoborami wiążą się zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu, m.in. zaburzenia metaboliczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, niedokrwistość, spadek odporności, osteoporoza, zaburzenia procesu wzrostu i rozwoju oraz wiele innych. Fakt, że całe nasze życie zaczyna się kręcić wokół odchudzania nie pozostaje również bez znaczenia dla naszego życia prywatnego, czy zawodowego dlatego do konsekwencji można by dodać, m.in. konflikty rodzinne, osłabienie relacji z przyjaciółmi, problemy w pracy, odizolowanie się od innych ludzi.

Zobacz również: Zaburzenia hormonalne w przebiegu anoreksji

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!