MAŁO ZNANE ZABURZENIA ODŻYWIANIA – ALKOREKSJA
Mało znane zaburzenia odżywiania to, m.in. alkoreksja, pregoreksja, czy ortoreksja. Mówi się o nich zdecydowanie mniej niż o anoreksji, czy bulimii. Nie oznacza to jednak, że są one mniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób chorych.
ALKOREKSJA – PICIE KOSZTEM JEDZENIA
Alkoreksja należy do mało znanych zaburzeń odżywiania, bo mówi się o niej niewiele. Po raz pierwszy została opisana dopiero w 2008 roku. Co kryje się pod tym mało znanym pojęciem? Alkoreksja to zaburzenie odżywiania, które objawia się tym, że osoba chora wprowadza restrykcje żywieniowe, aby móc pić alkohol bez obawy o nadmiar kcal. Osoby cierpiące na alkoreksję chcą zarówno spożywać alkohol, jak i mieć szczupłą sylwetkę. Dlatego, by to osiągnąć decydują się na przyjmowanie znacznie mniejszych ilości jedzenia w celu wypicie alkoholu, który stanowi źródło nadprogramowych kcal. Można, więc powiedzieć w skrócie, że w alkoreksji picie odbywa się kosztem jedzenia. Tego typu zaburzenie dotyka najczęściej osoby młode, które chcą dobrze się bawić, a z drugiej strony zdają sobie sprawę, że alkohol to „puste kalorie”. Presja otoczenia, które promuje szczupłą sylwetkę nie pozwala osobom chorym zapomnieć o nadmiarze kalorii jakie przyjmują, spożywając alkohol. Z otoczenia nie płynie jednocześnie przestroga mówiąca o tym, że alkohol oprócz „pustych kalorii” niszczy nasze zdrowie na wiele innych sposobów. Gwiazdy nadużywające alkoholu, młodzi celebryci przebywający na odwykach alkoholowych tylko utwierdzają młode osoby, że alkohol to nic złego i lepiej jest ograniczyć jedzenie.
Zobacz również: Czy ujemne kalorie istnieją?
NIEDOŻYWIENIE W PRZEBIEGU ALKOREKSJI
Restrykcje żywieniowe stosowane przez osoby z alkoreksją są przyczyną niedożywienia. Chorzy cierpią zarówno na niedobory energii, białka, węglowodanów, tłuszczów, jak i witamin i składników mineralnych. Czynnikiem, który dodatkowo pogłębia niedobory i wyniszcza organizm jest w tym przypadku także alkohol. W wyniku niedożywienia dochodzi, m.in. do:
- amenorrhea, czyli zanik miesiączki w przypadku, gdy kobieta już miesiączkuje lub opóźnienia pojawienia się pierwszej miesiączki,
- zaburzeń hormonalnych,
- zaburzeń pracy serca,
- gorszej mineralizacji kości, co jest szczególnie niebezpieczne u młodych dziewcząt (zobacz: Aktywność fizyczna na mocne kości),
- zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej,
- zwiększonej łamliwości paznokci, wypadania włosów (zobacz: Odżywka do paznokci?... Odpowiednia dieta!)
Lista zaburzeń jakie niesie za sobą stan niedożywienia u osób z alkoreksją jest znacznie dłuższa. Nieurozmaicona i restrykcyjna dieta, połączona z dużą ilością alkoholu prowadzi najczęściej do niedoboru wszystkich składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować pierwszych objawów tego typu zaburzenia odżywiania.
Przeczytaj również o zaburzeniach hormonalnych w przebiegu anoreksji
SKUTKI NADUŻYWANIA ALKOHOLU
Alkoreksja to nie tylko wyniszczenie organizmu spowodowane niedożywieniem, ale także szereg zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Zaliczyć do nich możemy, m.in.:
- uszkodzenie narządów wewnętrznych, a szczególnie wątroby i trzustki,
- niedobory witaminy B1, które wiążą się z dysfunkcjami w obrębie układu nerwowego,
- uszkodzenie mięśnia sercowego,
- stany zapalne błony śluzowej przełyku i żołądka,
- zmiany skórne,
- zaburzenia emocjonalne.
PIERWSZE SYGNAŁY SYGNALIZUJĄCE ZABURZENIA ODŻYWIANIA
O ile wiemy już sporo na temat anoreksji i bulimii, o tyle o alkoreksji wciąż mówi się bardzo rzadko. Dlatego często nie mamy wystarczającej wiedzy, by uświadomić sobie, że w naszym otoczeniu znajduje się osoba cierpiąca na tego typu zaburzenia odżywiania. W tym, że ktoś z naszych znajomych głodzi się, aby wieczorem móc wypić alkohol nie widzimy nic nadzwyczajnego. Zdajemy sobie sprawę, że takie zachowanie jest dziwne i niezbyt zdrowe, ale nie postrzegamy go często w kategoriach choroby. Jeśli tego typu sytuacja zdarzy się raz, to faktycznie nie ma powodu do paniki. Z kolei, gdy tego typu zachowanie będzie się powtarzać, w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Może to oznaczać, że mamy do czynienia z osobą chorą na alkoreksję i im szybciej to dostrzeżemy, tym szybciej będziemy mogli jej pomóc.
Zobacz również: Anoreksja - zabójcza przyjaciółka
Jakie objawy mogą świadczyć o alkoreksji?
- Głodzenie się lub przyjmowanie bardzo małych ilości pokarmu w okresie spożywania alkoholu.
- Obsesyjne myślenie o kaloriach, liczenie ich na każdym kroku.
- Niechęć do rozmowy o tym, że tego typu zachowanie jest niepokojące.
- Podejmowanie innych niż restrykcje żywieniowe metod mających na celu utrzymanie szczupłej sylwetki, m.in. picie herbatek o właściwościach przeczyszczających, zażywanie suplementów diety mających na celu redukcję masy ciała, forsowne ćwiczenia fizyczne.
- Obsesyjne myślenie o masie ciała, ciągłe ważenie się.
Tego typu objawy mogą być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ alkoreksja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby chorej. Biorąc pod uwagę fakt, że zaburzenie te dotyka najczęściej osoby młode, dużą rolę w diagnozie odgrywają rodzice. Dlatego tak ważne jest mówienie o tym, że istnieją również inne, mało znane zaburzenia odżywiania, które pomimo tego, że mówi się o nich niewiele są równie niebezpieczne, co anoreksja i bulimia.
Przeczytaj inne wpisy o bulimii:
Bulimia - wprowadzenie do zagadnienia, cz.1
Przyczyny zachorowań na bulimię - dlaczego ja? - cz.2.
Konsekwencje autodestrukcyjnych zachowań bulimika - cz.3