PREGOREKSJA - ZABURZENIA ODŻYWIANIA U KOBIET CIĘŻARNYCH
Anoreksja, czy bulimia to zaburzenia odżywiania, o których mówi się stosunkowo dużo dlatego dla większości osób nie są to obce pojęcia. Jednak obok tych „popularnych” zaburzeń istnieją również te mniej znane, o których wspomina się rzadko. Jednym z nich jest pregoreksja, czyli anoreksja kobiet ciężarnych.
PREGOREKSJA – MAŁO ZNANE ZABURZENIA ODŻYWIANIA
Pojęcie pregoreksja pojawiło się dość niedawno, bo dopiero w 2008 roku. Powstało z połączenia dwóch słów pochodzących z języka angielskiego - „anorexia”, czyli anoreksja oraz „pregnency”, czyli ciąża. W związku z tym, że zaburzenie to zostało zdefiniowane dość niedawno, nie mówi się o nim tak wiele, jak o anoreksji, czy bulimii. Należy jednak mówić o nim głośno, aby jak najszybciej zareagować i pomóc kobietom, które cierpią na pregoreksję. W przypadku tego typu zaburzenia, odpowiednio szybka diagnoza i leczenie może pomóc aż dwóm osobom – matce i dziecku. O ile anoreksja, czy bulimia prowadzą do wyniszczenia organizmu chorego, o tyle w przypadku pregoreksji dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia zarówno osoby chorej, czyli przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka.
Co jest powodem tego, że kobiety w ciąży zapadają na pregoreksję? Jedną z przyczyn jest obecny w mediach kult szczupłej sylwetki. Kobiety, które zachodzą w ciążę nie mogą pogodzić się z tym, że ich ciało zmienia się. Nie potrafią zaakceptować, że przyrost masy ciała w ciąży jest procesem całkowicie naturalnym. Porównują swoje ciała ze szczupłymi sylwetkami kobiet, które przecież nie są w ciąży. Prowadzi to do obsesyjnego myślenia o dodatkowych kilogramach, których przybywa podczas ciąży i do wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych zasad żywienia. Kobiety ciężarne zasłaniają się przy tym często tym, że przykładają tak wielką wagę do jedzenia, bo troszczą się o zdrowie dziecka. Zdarza się również, że celowo prowokują wymioty i tłumaczą to typowymi dolegliwościami ciążowymi. Jeśli nikt z otoczenia kobiety ciężarnej nie dostrzeże, że jej zachowanie przybrało chorobliwy wymiar, to restrykcje żywieniowe będą postępować, a zdrowie i życie matki oraz dziecka będzie poważnie zagrożone. Niestety w związku z tym, że o pregoreksji mówi się wciąż za mało jej wykrywalność jest na bardzo niskim poziomie i szacuje się, że diagnoza zapada jedynie w 10% przypadków.
Zobacz również: Zaburzenia hormonalne w przebiegu anoreksji
PREGOREKSJA – ZAGROŻENIE DLA DWOJGA
Pregoreksja to zaburzenie odżywiania, które może poważnie odbić się zarówno na zdrowiu przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Dlaczego restrykcje żywieniowe w ciąży są tak niebezpieczne i jak pregoreksja może odbić się na zdrowiu nienarodzonego dziecka?
NISKA MASA URODZENIOWA
Restrykcje dietetyczne wprowadzane przez kobietę ciężarną mogą poważnie odbić się na masie urodzeniowej dziecka. Udowodniono, że u kobiet cierpiących na pregoreksję ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej jest znacznie większe niż u kobiet z prawidłową masą ciała. Niska masa urodzeniowa związana jest, m.in. z większym prawdopodobieństwem rozwoju otyłości, z którą wiąże się zwiększone ryzyko poważnych chorób, m.in. układu krążenia, czy cukrzycy.
WIĘKSZE RYZYKO PORONIENIA
U kobiet cierpiących na anoreksję odnotowuje się znaczne większe ryzyko poronienia.
HIPERKORTYZOLEMIA
Głodówka, którą stosują kobiety ciężarne wiąże się z powstawaniem stresu w ich organizmie. Tym samym dochodzi do nasilonego wydzielania kortyzolu i rozwoju hiperkortyzolemii. Zwiększona ilość kortyzolu jest szczególnie niebezpieczna dla rozwijającego się układu nerwowego dziecka. Hiperkortyzolemia może prowadzić, m.in. do uszkodzenia mózgu.
Zobacz również: Bigoreksja - zaburzone postrzeganie muskulatury
ZAGROŻENIE ZWIĄZANE Z PRZYJMOWANIEM LEKÓW PRZECZYSZCZAJĄCYCH
Kobiety, które chorują na pregoreksję sięgają również po leki przeczyszczające, aby walczyć ze zwiększającą się masą ciała. Wszystkie leki, które przyjmuje kobieta ciężarna powinny być podawane pod kontrolą lekarza jednak w przypadku pregoreksji, kobiety decydują się na zażywanie tego typu leków na własną rękę. Niestety dostęp do nich nie jest zbyt trudny, ponieważ często są one sprzedawane bez recepty. Leki przeczyszczające mogą wykazywać działanie teratogenne, co oznacza, że mogą powodować wady w rozwoju płodu.
ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z NIEDOBORAMI SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH
W przypadku pregoreksji dochodzi do znacznego ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu. W związku z tym nie zostaje pokryte zapotrzebowanie na białko, węglowodany, tłuszcze, a także witaminy i składniki mineralne. Niedobór każdego z tych składników odbije się negatywnie zarówno na organizmie kobiety, jak i jej dziecka. Przykładowo niedobór kwasu tłuszczowego DHA będzie wpływał niekorzystnie na rozwój układu nerwowego dziecka, a niedobór kwasu foliowego zwiększy ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.
INNE NEGATYWNE SKUTKI PREGOREKSJI
Do innych negatywnych skutków pregoreksji można zaliczyć, m.in.:
- ryzyko przedwczesnego porodu,
- konieczność wykonania cięcia cesarskiego,
- dłuższy okres hospitalizacji po porodzie,
- konieczność odżywiania pozajelitowego,
- możliwość wystąpienia problemów z oddychaniem u dziecka,
- zwiększone ryzyko pojawienia się wad genetycznych.
Zobacz również: Uzaleznienie od odchudzania - kiedy dieta staje sie nałogiem?