POMYSŁ NA PRZEKĄSKI DO FILMU - ZDROWSZA ODSŁONA TRADYCYJNEGO PODJADANIA
Jesienna aura bynajmniej nie zachęca do spacerów czy wycieczek rowerowych. Co raz częściej mamy ochotę spędzić wieczór przed telewizorem, oglądając ulubiony serial lub film. Bezczynne siedzenie na kanapie sprawia, że sięgamy po różnego rodzaju słone i słodkie przekąski, które automatycznie chrupiemy śledząc akcję na ekranie. Takie nawyki są zgubne dla naszej sylwetki i zdrowia, dlatego by zminimalizować ich negatywny efekt, zastąpmy te tradycyjne, kupowane w sklepie, domowymi i zdrowszymi odpowiednikami. Ich przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Przeczytajcie nasz tekst aby dowiedzieć się czym możecie zastąpić popcorn i słone orzeszki, czyli jaki inny pomysł na przekąski do filmu możecie wypróbować. A jest ich kilka!
Zobacz również: Jesienna chandra i komfortowe jedzenie - jak nie wpaść w pułapkę długich i ciemnych wieczorów?
CHIPSY I ICH ZAMIENNIKI
Te kupowane w sklepie nie dość, że są bardzo kaloryczne (ok. 540kcal/100g) to jeszcze zawierają sporo szkodliwych substancji zwłaszcza nasyconych tłuszczów trans, które należą do jednych z najbardziej miażdżycorodnych związków. Warto zatem pokusić się o własnoręczne przygotowanie chipsów, które nie tylko nas zbytnio nie utuczą, ale dodatkowo dostarczą wartości odżywczych. Do przyrządzania chipsów dobrze nadają się twarde warzywa korzeniowe takie jak: pietruszka, burak, marchewka czy seler. W przypadku każdego z nich sposób przygotowania będzie podobny. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni z termoobiegiem. W tym czasie warzywo obieramy, myjemy i osuszamy. Następnie obieraczką lub specjalną częścią tarki kroimy na cieniutkie plasterki (nie więcej niż 2mm). Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej plasterki warzyw. Smarujemy je odrobiną oliwy i posypujemy przyprawami. Zawsze dobrze sprawdzi się sól, pieprz i słodka papryka. Jeśli lubimy ostre przekąski możemy dodać odrobinę czosnku lub chili. Gdy chcemy urozmaicić nieco smak poszczególnych chipsów to marchewkę oprószmy cynamonem, a buraka skropmy octem balsamicznym. Tak przygotowane warzywa wstawiamy do piekarnika na ok. 20 min. Po tym czasie blaszkę wyjmujemy, chipsy obracamy na drugą stronę i ponownie smarujemy oliwą i przyprawiamy, a następnie pieczemy przez kolejne 10 min. Jeśli chcemy aby nasze chipsy były naprawdę chrupiące, po ich upieczeniu wyłączmy piekarnik i zostawmy jeszcze na kilka chwil w środku tak by dobrze wyschły. W analogiczny sposób możemy przygotować chipsy ziemniaczane. Z tą różnicą, że piekarnik należy wtedy rozgrzać aż do 220 stopni.
Smacznym i zdrowym pomysłem będą też chipsy z jarmużu.
Jarmuż myjemy, usuwamy twarde łodygi i rwiemy na kilkucentymetrowe kawałki. W misce mieszamy liście z oliwą, solą, pieprzem i dowolnymi przyprawami np. bazylią i oregano lub tymiankiem i czosnkiem. Następnie układamy liście na wyłożonej papierem blaszce i wstawiamy do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika. Pieczemy przez ok. 10 min.
ORZECHY, NASIONA I PESTKI
Ogólnie rzecz biorąc orzechy są bardzo zdrową przekąską. Wszystkie zawierają wapń, żelazo, cynk, magnez i kobalt. Dostarczają także białka, błonnika i wielu witamin. Jednakże najczęściej sięgamy po solone orzeszki ziemne, które z całej rodziny mają najmniej wartości odżywczych a dostarczana przy tej okazji ogromna ilość soli znacznie przekracza zalecaną dzienną dawkę. Lepiej je zamienić na orzechy włoskie, które zawierają sporo witamin z grupy B oraz nienasycone kwasy omega 3 i 6 w dobrych proporcjach. Dobrze sprawdzą się również orzechy laskowe, które poprawią wygląd naszych włosów, skóry i paznokci, dzięki sporej dawce witaminy E. Jeśli natomiast mamy ochotę na odrobinę egzotyki, sięgnijmy po orzechy brazylijskie, które dostarczą nam sporo selenu, poprawiającego odporność, a zatem niezwykle ważnego składnika w okresie jesiennym ;) Oprócz tego nerkowce, będące doskonałym źródłem białka albo orzechy pekan, zawierające sporo antyoksydantów. Nie zapominajmy także o migdałach, które są bogatym źródłem magnezu i wapnia. Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne to wśród orzechów królują macadamia dostarczające sporą ilość żelaza i obniżające poziom złego cholesterolu. Sięgając po orzechy należy jednak pamiętać że są przekąską bardzo wysokokaloryczną. Włoskie mają 645 kcal/100g, laskowe 640kcal/100g, brazylijskie 659kcal/100g, a nerkowce 574kcal/100g.
Inną chrupiącą przekąską są pestki dyni lub słonecznika. Jedne i drugie zawierają sporo witaminy E i obniżających poziom złego cholesterolu we krwi fitosteroli. Pestki dyni ponadto są skarbnicą cynku, a słonecznikowe dostarczają duże ilości magnezu. Podobnie jak orzechy pestki są dość kaloryczne i dostarczają ok 560 kcal/100g.
Zobacz również: Zdrowe przekąski na ferie
SŁODKIE PRZKĄSKI
Zamiast sięgać po cukierki lub czekoladę wybierzmy lepiej suszone owoce. Suszone śliwki dostarczą nam bardzo dużo błonnika, regulującego procesy trawienne. Zawierają także sporo żelaza, fosforu i witaminy A. Rodzynki są źródłem jodu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Za to suszone figi zawierają sporo cynku pozytywnie wpływającego na wygląd cery i regulującego układ hormonalny. Natomiast suszone daktyle dostarczą salicylanów, które mają działanie przeciwzapalne i rozrzedzające krew. Żurawina jest bogatym źródłem witaminy C dlatego przy jesiennej słocie pomoże zwalczyć kiełkujące infekcje.
Niestety podobnie jak w przypadku orzechów nie możemy nazwać tych przekąsek zbyt dietetycznymi. Suszone śliwki mają 267kcal/100g, rodzynki 277kcal/100g, daktyle suszone 277kcal/100g, figi suszone 290kcal/100g a żurawina 308kcal/100g. Nieco mniej kaloryczne są suszone jabłka (238kcal/100g). Podobnie jak z warzyw, również z owoców możemy przygotować chrupiące chipsy. Pokrojone na cienkie plasterki jabłka skrapiamy sokiem z cytryny i obsypujemy cynamonem z dodatkiem kardamonu lub wanilii. Następnie układamy na wyłożonej papierem blaszce i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 80 stopni na ok. 2h. Po upływie tego czasu piekarnik wyłączamy pozostawiając nasze chipsy w środku na pół godziny by wyschły.
AKTYWNOŚĆ ZAMIAST PODJADANIA
Jak widać tradycyjne przegryzki bez trudu zastąpimy czymś zdrowszym a przy odrobinie wysiłku nawet dietetycznym. Jednakże być może zamiast zamieniać jedne przekąski na inne po prostu spróbować walki z nawykiem podjadania? Wykorzystajmy czas spędzany przed telewizorem na aktywność fizyczną. Możemy wskoczyć na rowerek treningowy i pedałować bez odrywania wzroku od ekranu. Możemy sobie zafundować także sesję rozciągania, gdyż są to ćwiczenia dość statyczne i nie będą nas rozpraszać odciągając uwagę od filmu. Jeśli nie mamy żadnego sprzętu jak rowerek czy orbitrek, za kilka złotych możemy kupić hula-hop., który nie tylko przeniesie nas w krainę dzieciństwa, ale także pomoże wyrobić mięśnie brzucha, ud i pośladków. Kręcić kółkiem możemy dosłownie wszędzie więc czemu nie przed telewizorem?
Zobacz również: Zdrowe przekąski andrzejkowe