SOK Z POKRZYWY, CZYLI JASNA STRONA NIEDOCENIANYCH CHWASTÓW
Sok z pokrzywy to doskonały przykład na to, że nawet rośliny, które uznajemy za chwasty posiadają zalety! Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że niechciane rośliny, które starannie usuwany z naszych grządek posiadają wiele cennych właściwości. Dlatego przy okazji kolejnych prac w ogrodzie warto zastanowić się, które z nich powinny trafić do kompostownika, a które na talerz!
Polecamy również: Pokrzywa - 5 ciekawostek
POKRZYWA ZWYCZAJNA NIE TAKA ZWYKŁA!
Sok z pokrzywy pozyskiwany jest jak sama nazwa mówi z rośliny o nazwie pokrzywa zwyczajna. W zależności od regionu możemy spotkać się również z innymi nazwami, np. parzawica, kropiewa, czy koprywa. Lecznicze właściwości pokrzywy nie są wcale nowym odkryciem, choć można by tak pomyśleć biorąc pod uwagę rosnące ostatnio zainteresowanie zdrowotnymi właściwościami roślin. Pokrzywa była wykorzystywana w medycynie już przez mieszkańców starożytnej Grecji, gdzie stosowano ją do usuwania jadu z ran. Starożytni medycy wykorzystywali pokrzywę także do tamowania krwotoków, leczenia chorób układu krążenia oraz przewodu pokarmowego. Cenne właściwości pokrzywy znalazły zastosowanie również w polskiej medycynie ludowej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pokrzywę stosowano w terapii chorób skóry, astmie, kaszlu, a nawet przy leczeniu chorób kobiecych, chorób układu krążenia i przewodu pokarmowego. Mówi się nawet, że sam Mikołaj Kopernik korzystał z dobrodziejstw tej rośliny w celu leczenia zaburzeń pracy nerek.
Właściwości pokrzywy doceniane były nie tylko w starożytnej Grecji, czy Polsce. Mieszkańcy Rosji, czy Afryki wykorzystywali pokrzywę w leczeniu obrzęków, jak i również podczas zwalczania biegunki. Roślina ta była również nieodłącznym elementem medycyny ludowej Ameryki Południowej i Środkowej.
Zobacz również: Przyprawy środziemnomorskie - zastosowanie w dietoterapii
CO KRYJE W SOBIE SOK Z POKRZYWY?
Pokrzywę możemy użyć na wiele sposobów. Niektórzy wykorzystują jej liście do przygotowania zupy pokrzywowej, herbaty lub traktują ją jako oryginalny dodatek do sałatek. Jeszcze inni wykorzystują pokrzywę do przygotowania soku z pokrzywy. Znajduje on szerokie zastosowanie, m.in. w leczeniu niedokrwistości, czy ogólnego osłabienia organizmu, ponieważ jego picie przyczynia się do zwiększenia ilości erytrocytów oraz hemoglobiny. Sok z pokrzywy stosuje się również w przypadku leczenia chorób układu moczowego, ponieważ działa on moczopędnie. Polecany jest także osobom cierpiącym na dnę moczanową. Ten zielony sok znalazł również zastosowanie w terapii chorób wątroby, przewodu pokarmowego oraz nadciśnienia tętniczego. Związki zawarte w pokrzywie działają ochronnie na żołądek, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, a także łagodzą ból. Oprócz tego, że sok z pokrzywy jest stosowany we wspomaganiu leczenia niejednej choroby może być również używany w celu uzupełnienia naszej diety o witaminy i składniki mineralne. Pokrzywa to źródło witamin, takich jak A, C, E, K, B2 oraz składników mineralnych, do których należy żelazo, krzem, wapń oraz magnez. Ponadto stanowi źródło antocyjanów, czyli związków o właściwościach antyoksydacyjnych, które przeciwdziałają powstawaniu stresu oksydacyjnego w naszych organizmie. Tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju, m.in. chorób układu krążenia, nowotworów, czy chorób neurodegradacyjnych.
Zobacz również: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA SOKU Z POKRZYWY
Niestety pomimo licznych zalet, sok z pokrzywy nie jest polecany każdemu. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego picia. Zalicza się do nich nowotwór macicy, krwotoki z dróg rodnych wywołane polipami, cysty na macicy, a także leczenie chirurgiczne, stosowanie leków na cukrzycę oraz przewlekłe choroby nerek.
JAK SAMODZIELNIE PRZYGOTOWAĆ SOK Z POKRZYWY?
W aptekach, czy sklepach zielarskich bez problemu znajdziemy gotowy sok z pokrzywy. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest picie świeżego soku z pokrzywy, ponieważ posiada on najwięcej cennych właściwości. Jego przygotowanie nie jest wcale takie trudne i drogie, ponieważ pokrzywa jest rośliną występującą dość powszechnie. Pokrzywy powinniśmy szukać w niedalekiej odległości od zabudowań, a także na pastwiskach, łąkach, w lasach liściastych oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Przy zbieraniu pokrzywy powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze należy zrywać tylko te rośliny, które rosną z dala od ruchliwej drogi będącej źródłem zanieczyszczeń ze spalin samochodowych. Po drugie powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednio grube rękawiczki, które uchronią nas przed nieprzyjemnym poparzeniem i zniechęcą do kontynuowania zbioru! Po trzecie powinniśmy zbierać całe pokrzywy, ponieważ to w łodydze znajduje się najwięcej soku. Gdy już skończymy nasze zbiory kolejnym etapem będzie wyciśnięcie soku. W tym celu najlepiej użyć wyciskarki wolnoobrotowej, ponieważ pokrzywa jest włóknistą rośliną. Po wyciśnięciu soku należy go wypić jak najszybciej. Im dłużej odwlekamy ten moment, tym mniej cennych składników pozostaje w soku!
Zobacz również: Mięta - wyjątkowa roślina