TOFU VS TWARÓG – DIETETYCZNY POJEDYNEK
Data publikacji: Nov. 16, 2017
Autor:
Anna Szponar
Dietetyk Lublin
Specjalizacje
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne

TOFU VS TWARÓG – DIETETYCZNY POJEDYNEK

Wraz z popularyzacją diet roślinnych, coraz powszechniej spotykamy w sklepach tofu. Pojawia się również w wielu kulinarnych propozycjach, które możemy znaleźć szukając przepisów w internecie. Kiedyś głównie postrzegany jako zamiennik mięsa, choć ostatnio coraz częściej porównywany do twarogu. Skąd takie pomysły i czy nie jest to pozbawione sensu?

OCENA ORGANOLEPTYCZNA

To-FUU! Wielu myli nieciekawa nazwa, która według niektórych sugeruje niedobry smak produktu. Idąc tym tokiem myślenia: skoro coś w nazwie sugeruje, że jest niesmaczne to po co to próbować? Faktycznie większość osób próbując tofu, stwierdzą że nie zamierzają się z nim dalej zaprzyjaźniać, choć raczej wynikałoby to z próbowania tofu na surowo bez doprawiania go.

Smak tofu jest słabo wykrywalny, a sam produkt często określany jako „bez smaku”. Jednak można obrócić  to w jego zaletę! Smaku nadadzą mu dodatki, dzięki czemu staje się uniwersalnym produktem – zarówno na słodko jak i na słono. Sławny w kręgach wegańskich tofu-twarożek może z powodzeniem konkurować z normalnym twarogiem! A sekretem do podobieństwa smakowego jest sok z cytryny symulujący kwaskowaty smak twarogu oraz duża ilość szczypiorku :)

Twaróg podobnie jak tofu może być spożywany w różnych kombinacjach smakowych.

Porównywanie obu produktów i traktowanie ich jako zamienniki jest głównie spowodowane podobieństwem w wyglądzie. Oba jasne, z tym że twaróg biały, a tofu kremowe. Wspólny jest również kształt w jakim dostępne są te produkty. Jednak tofu jest raczej zbite, twarde, a twaróg miękki i łatwo się kruszy.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Za główną zaletę twarogu (biorąc pod uwagę wartości odżywcze) uważa się wysoką zawartość białka. W 100g produktu jest prawie 19g tego składnika. Pomaga on regenerować mięsnie po treningu, jak i inne tkanki wraz z narządami. Oprócz tego bierze udział w wytwarzaniu enzymów, hormonów oraz ich przenośników, a także wpływa na odporność organizmu. Na jego niedobory są szczególnie narażone dzieci, u których następuje zahamowanie rozwoju fizycznego jak i mentalnego. Niezależnie od wieku zbyt mała podaż tego składnika przyczynia się do rozwoju niedożywienia i jest złym predyktorem w leczeniu chorób.

Warto wspomnieć o zawartości witaminy B12 w twarogu. Jest to składnik, którego brakuje w diecie wegańskiej, a w diecie wegetariańskiej może być spożywany w  niewystarczających ilościach. Przewlekłe niedobory doprowadzają do poważnych zaburzeń układu nerwowego, w tym wpływając negatywnie na sprawność mentalną. Twaróg w 100 g zaspakaja ponad 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12.

Tofu ma nieco mniej białka (12g) i nie zawiera w sobie witaminy B12.

JEDNAK…

Jest świetnym źródłem żelaza, bijąc o głowę twaróg (5,4 mg vs 0,2 mg/100g produktu)

Pomimo tego, że niewyprodukowany z mleka jest wartym polecenia źródłem wapnia. W zestawieniu z twarogiem pod tym względem wypada ponad 3 razy lepiej (350mg vs 94 mg/100g produktu).

Czytaj również: Niedobory żelaza - co jeść?

NA ZAKUPACH – DOSTĘPNOŚĆ I CENA

Niestety tofu pomimo że coraz bardziej popularne, jednak dostępne raczej w lepiej zaopatrzonych supermarketach, niektórych sklepach lokalnych oraz w sklepikach ze zdrową żywnością. Twaróg za to można dostać prawdopodobnie w każdym sklepie, stanowiąc podstawowy składnik menu wielu Polaków.

Również cenowo lepiej wypada twaróg. Przykładowy jego koszt to ok 3 zł za 200g, natomiast za tofu należałoby zapłacić ok 4 zł za 180g.

Zobacz również: Zdrowe jedzenie za niewielkie pieniądze

PODSUMOWUJĄC….

Oba produkty wypadają jak najbardziej pozytywnie. Twaróg bije głównie tofu zawartością białka, witaminy B12, ceną i dostępnością. Jednak wysoka wartość odżywcza tofu (imponująca ilość wapnia i żelaza) powoduje, że warto po niego sięgać nie tylko na dietach roślinnych!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Szponar
Specjalizacje:
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!