ZDROWE JEDZENIE ZA NIEWIELKIE PIENIĄDZE!
Data publikacji: Aug. 24, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ZDROWE JEDZENIE ZA NIEWIELKIE PIENIĄDZE!

Niestety jeszcze wiele osób utożsamia zdrową dietę z wysokimi kosztami. Czas obalić ten mit i przekonać się, że zdrowy tryb życia nie oznacza dużych wydatków, które mogą nadszarpnąć nasz domowy budżet. Jak w praktyce sprawić, by zdrowe jedzenie odczuł jedynie nasz organizm, a nie portfel?

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE I MIEĆ ZDROWE JEDZENIE NA TALERZU?

Samo mówienie i pisanie o tym, że zdrowa dieta nie musi być droga nie wystarczy. Większość z nas przekona się do tego dopiero, gdy odczuje to w życiu codziennym, na własnym przykładzie. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić by zdrowy tryb życia nie oznaczał dla nas większych kosztów i żebyśmy raz na zawsze porzucili swoje przekonania na temat tego, że zdrowa dieta to droższa dieta. Poniżej kilka prawdziwych wskazówek dotyczących tego, jak odżywiać się zdrowo za niewielkie pieniądze.

Zobacz również: Przepis na udane zakupy? Lista zakupów!

PLANUJ ZDROWE POSIŁKI

Planowanie posiłków z lekkim wyprzedzeniem to idealny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Zaplanowanie posiłków i sporządzenie na tej podstawie listy zakupów pozwoli nam na uniknięcie zakupu niepotrzebnych produktów. Jeśli należymy do osób, które planują posiłki to z pewnością kupujemy podczas zakupów zbyt dużo produktów lub produkty, których potem nie wykorzystujemy. Naraża nas to na dodatkowe koszty i marnowanie żywności.

Zobacz również: Pozornie zdrowe produkty, których lepiej unikać

ZABIERAJ POSIŁKI ZE SOBĄ

Stołowanie się na mieście niesie za sobą spore ryzyko spożywania mało wartościowych posiłków. Wybiegając na kilka minut z pracy, często wybieramy lokale, które znajdują się najbliżej i nie koniecznie serwują sałatki, czy soki owocowe. Choć liczba miejsc, gdzie podaje się zdrową żywność stale się powiększa, to nie mamy pewności, że w kilka minut trafimy akurat w takie miejsce. Co więcej, jedząc poza domem wydajemy więcej pieniędzy. Dlatego dużą oszczędnością, a także dobrym ruchem w kontekście zdrowia będzie zabieranie posiłków ze sobą. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w dobrej jakości pojemniki na żywność, które bez ryzyka wylania zawartości będziemy mogli ze sobą zabierać.

WYBIERAJ UNIWERSALNE PRODUKTY

Planując posiłki, zastanów się, które produkty nie są „jednorazowe” i mogą okazać się doskonałym dodatkiem do wielu posiłków. Może to być, np. kasza jaglana, która oprócz tego, że charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, to nadaje się zarówno do wytrawnych dań obiadowych, jak i dań z owocami.

KUPUJ PRODUKTY MAŁO PRZETWORZONE

Jeśli będąc w sklepie przyjrzymy się cenom produktów wysoko przetworzonych i tych naturalnych, to szybko okaże się, że te drugie mają niższe ceny. Możemy, np. porównać cenę płatków owsianych z ceną gotowych płatków śniadaniowych, czy gotowych sosów z ceną składników, które są potrzebne do ich przygotowania. Dlatego warto postawić na produkty nisko przetworzone i przygotować z nich coś pysznego w domu. Na przykład zamiast kupować dość drogie gotowe mieszanki muesli wystarczy kupić opakowanie płatków zbożowych i dodać do nich jakiś owoc.

Zobacz również: Zdrowe produkty na liście zakupów

WYBIERAJ PRODUKTY SEZONOWE

Produkty sezonowe są najtańsze dlatego warto zapoznać się z kalendarzem sezonowości (dostępny w internecie) i postawić na zakup właśnie takich produktów. Co więcej produkty sezonowe mają lepszy smak i aromat od produktów, które rosną w sztucznych warunkach, są długo przechowywane lub transportowane zza granicy.

Zobacz również:

Sezonowe produkty - co najlepiej jeść zimą

Jesień na talerzu - czyli wrzesień i październik pełen owoców i warzyw

W naszych infografikach przedstawiamy niektóre sezonowe produkty z podziałem na pory roku.

sezonowe_warzywa_i_owoce_wiosna

sezonowe_warzywa_i_owoce_lato_2_final

jesien_warzywa_owoce_final

sezonowe_warzywa_i_owoce_zima_final

KUPUJ LOKALNIE

Często wydaje nam się, że na zakupy najlepiej udać się do supermarketu, gdzie wybór i ceny są najlepsze. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ o ile niektóre produkty są tańsze, o tyle nie wszystkie mają faktycznie lepszą cenę. Co więcej jakość produktów sprzedawanych na masową skalę jest gorsza. Kupowanie produktów na małych targach ma również inną zaletę – nie jesteśmy narażeni na „pułapki marketingowe”, które czają się na nas w dużych sklepach. Spacerując pomiędzy straganami nie musimy obawiać się, że kupimy za dużo, ponieważ nasz wzrok przyciągną krzykliwe napisy mówiące o super promocjach, czy mocno wyeksponowane, przyciągające wzrok opakowania produktów.

Zobacz również: Chwyty marketingowe, czyli jak nie dać się oszukać na zakupach?

ZOSTAŃ PRODUCENTEM ŻYWNOŚCI

Doskonałym sposobem na to, by zaoszczędzić pieniądze jest samowystarczalność. Oczywiście są produkty, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyhodować. Jednak jest wiele produktów, których wcale nie musimy kupować. Jeśli dysponujemy przydomowym ogródkiem lub działką za miastem, to sprawa jest prostsza. Możemy w nim posadzić, np. rzodkiewkę, pomidory, ogórki, zioła, krzaki i drzewka owocowe. Nie powinniśmy jednak rezygnować z własnej uprawy nawet, gdy nie mamy dostępu do ogródka. Doniczki z wysianymi warzywami, czy ziołami możemy umieścić, np. na balkonie, czy parapecie. Przydatne może okazać się sianie własnych kiełków. Nie wiesz jak? Zobacz nasz wpis o tym jak uprawiać kiełki.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki 

ZRÓB ZAPASY NA ZIMĘ

Robienie zapasów na zimę pozwoli nam na dużą oszczędność pieniędzy w okresie jesienno-zimowym, gdy ceny wielu produktów rosną. Dlatego warto wykorzystać wiosnę i lato na gromadzenie produktów, z których przygotujemy przetwory na zimę. Dobrym pomysłem jest również mrożenie warzyw i owoców, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale będziemy mogli cieszyć się, np. smakiem truskawek w środku zimy za niewielkie pieniądze.

Zobacz również nasz wpis o konserwowanej żywności

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!